10. ledna 2019 9:33, aktualizováno  9:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jablonec nad Nisou vyhlásil kalamitní stav. S úklidem chodníků pomáhají vězni

Sníh na severu Čech | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sníh na severu Čech | foto: Ota Bartovský, MAFRA

JABLONEC NAD NISOU Magistrát Jablonce nad Nisou vyhlásil ve čtvrtek ráno kvůli sněhu kalamitní stav. Ulice a chodníky jsou zavalené sněhem a technické služby je nestíhají uklízet. Úklid komplikují zaparkovaná auta, město proto ve čtvrtek vypnulo parkovací automaty na všech parkovištích. Chce ulice uvolnit, aby bylo možné je uklidit. Do úklidu se vedle techniky a pracovníků veřejně prospěšných prací zapojili i vězni, řekla mluvčí magistrátu Markéta Hozová.

Jablonec je podhorským městem, kde je zimní údržba finančně i technicky náročná. Za poslední dva dny už napadlo přes půl metru sněhu a stále sněží. „Museli jsme povolat posily, nakladače a také nákladní auta, sníh musíme z města odvážet na deponie, už ho není kam odhrnout,“ řekla Hozová.

Komplikovaný je podle ní zejména úklid sídlišť, kde jsou ulice zablokovány zaparkovanými auty a technika tam často ani neprojede. „Žádáme řidiče, aby využili možnost bezplatného parkovaní a uvolnili ulice, aby je bylo možné uklidit,“ řekla Hozová. Silnice prvních tříd jsou podle ní sjízdné v plném rozsahu. „Problémy nastávají na silnicích nižších tříd, kde jsou zúžené jízdní profily a zavalené jsou chodníky. Chodci tudíž musí do vozovky, aby se někam dostali, což je nebezpečné,“ dodala Hozová.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz