Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

V domě, kde se dusili lidé, byla ředidla a rozpouštědla. Ukázaly to rozbory

Chemici v kombinézách se ve středu ráno vrátili do panelového domu, aby odebrali vzorky. (8. června 2022) foto: Ota Bartovský, MAFRA

Hasičům se podařilo rozpoznat látky, které v úterý nejspíš způsobily zdravotní potíže obyvatel a dalších lidí v domě ve Skelné ulici v Jablonci nad Nisou. Laboratoř zjistila, že odebrané vzorky obsahovaly například organická rozpouštědla, toluen a další ředidla.
  12:46aktualizováno  16:57

Hasiči dnes odpoledne zveřejnili seznam zjištěných látek na Twitteru. „Výsledky rozboru z chemické laboratoře z odebraných vzorků obsahovaly pravděpodobně tyto látky: organická rozpouštědla, hexylenglykol, methylbenzaldehyd, acetylaceton, dimethylbenzaldehyd a toluen,“ uvedli hasiči. Zjednodušeně řečeno jde o rozpouštědla a ředidla.

„Jsou to látky, které jsou dráždivé. Můžou vyvolávat dusivý efekt a obecně problémy s dýcháním,“ uvedl zastupující mluvčí hasičů Jan Přerovský.

Proč se chemikálie v objektu nacházely, zatím není jasné. Podle zjištění portálu iDNES.cz ale nešlo o varnu drog, o které se zpočátku spekulovalo.

Vzorky zkoumali pracovníci chemické laboratoře z Institutu ochrany obyvatelstva v Lázních Bohdaneč.

Na únik neznámé látky upozornil v úterý večer jeden z obyvatel domu. Všichni obyvatelé pak museli dům opustit.

Celkem 36 lidí, mezi kterými byli obyvatelé domu, zaměstnanci stěhovací služby, ale i několik zasahujících členů IZS, skončilo v nemocnici.

„Několik z nich ještě ve středu zůstalo v péči zdravotníků, jiní podepsali revers a odešli. Jeden pacient leží v jablonecké nemocnici na JIP,“ uvedla mluvčí nemocnice.

Ve středu kolem poledne se obyvatelé začali vracet do svých domovů. „Cítila jsem, že se se mnou něco děje. Škrábalo mě v krku. Přitom bydlíme docela vysoko a měli jsme otevřené ventilačky,“ popsala noční drama jedna z obyvatelek vchodu číslo 63. „Vůbec netuším, co to mohlo být. Nemělo to žádný zápach,“ dodala.

Dům musel v úterý večer opustit i její muž. „Nejdřív jsme slyšeli houkačky, pak nás hasiči vyvedli ven a odlifrovali do nemocnice. Chodili tu, čuchali, ale nic nevyčuchali,“ zmiňuje.

Podle manželů neexistují žádné indicie, co se v domě přihodilo. „Žádné podezřelé sousedy nemáme. Jedni tu byli, ale je to tak týden, co se odstěhovali,“ řekli.

Zdroj úniku neznámé látky hasiči zatím neznají. Podle informací MF DNES ale přístroje vykazovaly nejvyšší hodnoty okolo sklepních kójí a na chodbách v dolních částech domu. V těchto místech měla být uskladněna pračka, kterou jeden z obyvatel domu prodával a v úterý večer s ní údajně manipuloval.

Mluvčí policie Vojtěch Robovský řekl, že okolnostmi případu se budou zabývat jablonečtí kriminalisté. Únik vyšetřuje policie pro podezření z obecného ohrožení. „V případě dopadení pachatele mu může hrozit trest odnětí svobody od tří do osmi let,“ přiblížil Robovský.

Autoři: ,

Znáte metodu sous-vide? Vyzkoušejte Kuřecí prsa k natrhání, vaše rodina si je zamiluje!
Znáte metodu sous-vide? Vyzkoušejte Kuřecí prsa k natrhání, vaše rodina si je zamiluje!

Metoda sous-vide zajišťuje masu díky přesnému nastavení teploty a doby při vaření šťavnatost. Kuřecí prsa zůstanou měkká a plná chuti. Zapojte se...