17. září 2019 17:54, aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Beru to jako své osobní selhání.‘ Po rozpadu jablonecké koalice vystupuje primátor Kroupa z ANO

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK

Jablonec nad Nisou Jablonecký primátor Milan Kroupa vystoupil z hnutí ANO. Hlavním důvodem je podle něj rozpad koalice, který považuje za své osobní selhání. K odchodu ho vedla také snaha nepoškozovat ANO, řekl v úterý Kroupa, který stál v čele druhého největšího města v Libereckém kraji od voleb na podzim loňského roku.

Odmítl, že by za odchodem byl tlak shora. Zda zůstane primátorem, není zatím jasné, spekuluje se, že ho zastupitelé už ve středu odvolají. Na programu jednání to však zatím není, jasno není ani o případném nástupci.

V Jablonci se na konci prázdnin rozpadla koalice tvořená ANO, Piráty, hnutím Společně pro Jablonec a jedním zastupitelem zvoleným za Novou budoucnost pro Jablonec. Dohromady měla v zastupitelstvu 17 mandátů ze 30. Koalice se ale kvůli dlouhodobým vnitřním sporům a také kvůli střetu zájmů primátora rozpadla, když 15. srpna zastupitelé za pomoci hlasů opozičních občanských demokratů a Starostů pro Liberecký kraj odvolali dva radní zvolené za Společně pro Jablonec - Petra Klápště a Štěpána Matka.

Primátor Jablonce nad Nisou Milan Kroupa (ANO) na mimořádném zasedání městského...
Primátor Jablonce nad Nisou Milan Kroupa (ANO) na mimořádném zasedání městského...

Koaliční partneři i opozice vyčítají Kroupovi, že jako jednatel firmy GREPA Networks vymáhá po městu zaplacení dvou milionů korun za provoz městského kamerového systému v letech 2016 až 2018 a žádá odpuštění věcných břemen pro kabely položené v městských pozemcích. Kroupa na posledním jednání zastupitelstva všechny sporné body z jednání stáhl. Aby svůj nárok podložil, vypnul dokonce několikrát městský kamerový systém. Chtěl ukázat, že ho skutečně zajišťuje jeho firma. Sdružení místních samospráv ČR na něj kvůli tomu podalo trestní oznámení a událost vyšetřuje policie.

V Jablonci vyhrála loni na podzim ODS. Přestože v 30členném zastupitelstvu získala osm mandátů, skončila v opozici. Koalici tehdy sestavilo hnutí ANO, které ve volbách skončilo druhé a získalo sedm míst v zastupitelstvu. Třetí byli Piráti, kteří mají pět zastupitelů, čtyři získalo SPJ. V zastupitelstvu jsou také tři zástupci uskupení SLK, dva za NB a jeden z SPD. Spekulovalo se o nové koalici ANO s ODS a starosty, která by měla pohodlnou většinu 18 mandátů.

Vizitka jabloneckého primátora Milana Kroupy (45):

  • Datum a místo narození: 13. ledna 1974, Jablonec nad Nisou
  • Vzdělání: absolvoval bakalářské studium na ekonomické fakultě Technické univerzity v Liberci (1995)
  • Současná pozice: primátor Jablonce (od 15. listopadu 2018) a zastupitel města (od října 2018)
  • Kariéra: podnikatel v oblasti telekomunikací (od roku 1998), je jednatelem ve společnosti GREPA Networks; působí také ve společnostech Rezidence Máca a Rezidence Sedmikráskov, které se zabývají pronájmem nemovitostí.
  • Rodinný stav: ženatý (od října 2010)

Ostatní:

  • S hnutím ANO spolupracoval od roku 2013, do zastupitelstva Jablonce kandidoval neúspěšně už před pěti lety, tehdy ještě jako nestraník. Na podzim roku 2016, kdy už byl členem ANO, se ucházel o mandát krajského zastupitele, skončil jako první náhradník.
  • Do jabloneckého zastupitelstva byl zvolen až v loňských komunálních volbách, tehdy kandidátku ANO vedl. Volby vyhrála ODS, koalici ale posléze uzavřelo ANO, Piráti, hnutí Společně pro Jablonec a jeden zastupitel uskupení Nová budoucnost pro Jablonec. Kroupa, který do politiky přišel z podnikatelského prostředí, se stal primátorem. Za hlavní úkol považoval udržení zahájených projektů: "Musíme dokončit protažení tramvajového kolejiště v Jablonci, musíme dostavět dopravní terminál, máme tady řadu dalších projektů, které jsou nastavené a jsou prioritní a těm se teď věnujeme," řekl.
  • Pro deník Právo tehdy uvedl, že do politiky jít nechtěl: "Oslovili mě kolegové, abych nápady a podněty zhmotnil. Po delším váhání jsem se rozhodl, že bych měl Jablonci také něco dát." Absenci zkušeností pokládal za výhodu, neboť nebyl zatížen vazbami ani vžitými schématy.
  • Dnes Kroupa oznámil, že z ANO vystoupil. Hlavním důvodem je podle něj rozpad koalice, který považuje za své osobní selhání, a snaha nepoškozovat hnutí. Koalice v Jablonci se rozpadla v polovině srpna kvůli sporům, důvodem byl také Kroupův střet zájmů.
  • Primátor je kritizován, že jako jednatel firmy GREPA Networks vymáhá po městu zaplacení dvou milionů korun za provoz městského kamerového systému v letech 2016 až 2018 a žádá odpuštění věcných břemen pro kabely položené v městských pozemcích. GREPA Networks zajišťuje přenos dat jabloneckého kamerového systému od roku 2010.
ČTK
Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Bruce Dickinson | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!