Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 14 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Beru to jako své osobní selhání.‘ Po rozpadu jablonecké koalice vystupuje primátor Kroupa z ANO

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK

Jablonec nad Nisou Jablonecký primátor Milan Kroupa vystoupil z hnutí ANO. Hlavním důvodem je podle něj rozpad koalice, který považuje za své osobní selhání. K odchodu ho vedla také snaha nepoškozovat ANO, řekl v úterý Kroupa, který stál v čele druhého největšího města v Libereckém kraji od voleb na podzim loňského roku.

Odmítl, že by za odchodem byl tlak shora. Zda zůstane primátorem, není zatím jasné, spekuluje se, že ho zastupitelé už ve středu odvolají. Na programu jednání to však zatím není, jasno není ani o případném nástupci.

V Jablonci se na konci prázdnin rozpadla koalice tvořená ANO, Piráty, hnutím Společně pro Jablonec a jedním zastupitelem zvoleným za Novou budoucnost pro Jablonec. Dohromady měla v zastupitelstvu 17 mandátů ze 30. Koalice se ale kvůli dlouhodobým vnitřním sporům a také kvůli střetu zájmů primátora rozpadla, když 15. srpna zastupitelé za pomoci hlasů opozičních občanských demokratů a Starostů pro Liberecký kraj odvolali dva radní zvolené za Společně pro Jablonec - Petra Klápště a Štěpána Matka.

Primátor Jablonce nad Nisou Milan Kroupa (ANO) na mimořádném zasedání městského...
Primátor Jablonce nad Nisou Milan Kroupa (ANO) na mimořádném zasedání městského...

Koaliční partneři i opozice vyčítají Kroupovi, že jako jednatel firmy GREPA Networks vymáhá po městu zaplacení dvou milionů korun za provoz městského kamerového systému v letech 2016 až 2018 a žádá odpuštění věcných břemen pro kabely položené v městských pozemcích. Kroupa na posledním jednání zastupitelstva všechny sporné body z jednání stáhl. Aby svůj nárok podložil, vypnul dokonce několikrát městský kamerový systém. Chtěl ukázat, že ho skutečně zajišťuje jeho firma. Sdružení místních samospráv ČR na něj kvůli tomu podalo trestní oznámení a událost vyšetřuje policie.

V Jablonci vyhrála loni na podzim ODS. Přestože v 30členném zastupitelstvu získala osm mandátů, skončila v opozici. Koalici tehdy sestavilo hnutí ANO, které ve volbách skončilo druhé a získalo sedm míst v zastupitelstvu. Třetí byli Piráti, kteří mají pět zastupitelů, čtyři získalo SPJ. V zastupitelstvu jsou také tři zástupci uskupení SLK, dva za NB a jeden z SPD. Spekulovalo se o nové koalici ANO s ODS a starosty, která by měla pohodlnou většinu 18 mandátů.

Vizitka jabloneckého primátora Milana Kroupy (45):

  • Datum a místo narození: 13. ledna 1974, Jablonec nad Nisou
  • Vzdělání: absolvoval bakalářské studium na ekonomické fakultě Technické univerzity v Liberci (1995)
  • Současná pozice: primátor Jablonce (od 15. listopadu 2018) a zastupitel města (od října 2018)
  • Kariéra: podnikatel v oblasti telekomunikací (od roku 1998), je jednatelem ve společnosti GREPA Networks; působí také ve společnostech Rezidence Máca a Rezidence Sedmikráskov, které se zabývají pronájmem nemovitostí.
  • Rodinný stav: ženatý (od října 2010)

Ostatní:

  • S hnutím ANO spolupracoval od roku 2013, do zastupitelstva Jablonce kandidoval neúspěšně už před pěti lety, tehdy ještě jako nestraník. Na podzim roku 2016, kdy už byl členem ANO, se ucházel o mandát krajského zastupitele, skončil jako první náhradník.
  • Do jabloneckého zastupitelstva byl zvolen až v loňských komunálních volbách, tehdy kandidátku ANO vedl. Volby vyhrála ODS, koalici ale posléze uzavřelo ANO, Piráti, hnutí Společně pro Jablonec a jeden zastupitel uskupení Nová budoucnost pro Jablonec. Kroupa, který do politiky přišel z podnikatelského prostředí, se stal primátorem. Za hlavní úkol považoval udržení zahájených projektů: "Musíme dokončit protažení tramvajového kolejiště v Jablonci, musíme dostavět dopravní terminál, máme tady řadu dalších projektů, které jsou nastavené a jsou prioritní a těm se teď věnujeme," řekl.
  • Pro deník Právo tehdy uvedl, že do politiky jít nechtěl: "Oslovili mě kolegové, abych nápady a podněty zhmotnil. Po delším váhání jsem se rozhodl, že bych měl Jablonci také něco dát." Absenci zkušeností pokládal za výhodu, neboť nebyl zatížen vazbami ani vžitými schématy.
  • Dnes Kroupa oznámil, že z ANO vystoupil. Hlavním důvodem je podle něj rozpad koalice, který považuje za své osobní selhání, a snaha nepoškozovat hnutí. Koalice v Jablonci se rozpadla v polovině srpna kvůli sporům, důvodem byl také Kroupův střet zájmů.
  • Primátor je kritizován, že jako jednatel firmy GREPA Networks vymáhá po městu zaplacení dvou milionů korun za provoz městského kamerového systému v letech 2016 až 2018 a žádá odpuštění věcných břemen pro kabely položené v městských pozemcích. GREPA Networks zajišťuje přenos dat jabloneckého kamerového systému od roku 2010.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?
Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?

Alergie je nemoc dnešní doby. V České republice je až 25 % alergických dětí a tento počet pořád stoupá. Lze nějak vzniku alergie předejít?