Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jaderný odpad? Obce děsí už jen předběžný průzkum

Česko

ČESKÝ KRUMLOV Jižní Čechy možná opět čekají demonstrace protijaderných aktivistů. A to kvůli záměru Správy úložišť radioaktivních odpadů začít s geologickým průzkumem ve vojenském prostoru Boletice na Českokrumlovsku.

Starostové okolních obcí i vedení Jihočeského kraje odmítají plány na vybudování hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva v blízkém sousedství přehrady Lipno. Správa úložišť (SÚRAO) ale trvá na tom, že lokalita Boletic musí být minimálně geologicky prozkoumána.

Stát by měl mít navíc v případě vojenského prostoru snazší pozici v povolovacích procesech. Boletice na rozdíl od dalších vytipovaných lokalit v Česku patří ministerstvu obrany, nikoliv obcím nebo soukromým majitelům. Pro obce v sousedství Boletic tak zcela neplatí ani nedávný návrh ministerstva průmyslu a obchodu, který počítá s tím, že obecní úřady, které ve svém katastru povolí geologický průzkum pro potřeby úložiště, by si mohly mezi sebe rozdělit celkem až 100 milionů korun.

„Boletice spravuje ministerstvo obrany, kterému bychom za průzkum určitě neplatili. Není vyloučeno, že by i obce v okolí Boletic dostaly nějaký finanční příspěvek, částka by ale byla určitě mnohem menší,“ řekl LN ředitel SÚRAO Vítězslav Duda.

Už jen zmínka o úložišti snižuje ceny pozemků Stát zatím pro potřeby možného vybudování trvalého podzemního skladu vyhořelého jaderného paliva vytipoval v Česku osm lokalit, včetně vojenských prostorů Boletice a Hradišťě na Karlovarsku. Ve všech lokalitách se ale už samotný záměr provést geologický průzkum setkal s odporem obyvatel, potvrzeným místními referendy. Vedení radnic totiž tvrdí, že už jen samotná zmínka o úložišti v jejich katastru snižuje ceny pozemků a odrazuje investory.

„Jenže v první fázi se nejedná o nic jiného než o sběr dat, důležitých pro stát,“ uvedl Duda. Ke geologickým pracím musí správa úložišť získat povolení ministerstva životního prostředí, a to i v případě vojenských prostorů. V obydlených oblastech pak musí jednat ještě s vlastníky pozemků a samosprávou. „Fakt, že někam přijedou geologové, ale ještě neznamená, že právě tady se začne později stavět,“ řekl Duda.

Právě na Českokrumlovsku vyvolal už před časem záměr správy úložišť doslova paniku. Do jednoho „šiku“ proti geologickému průzkumu se vzácně postavili ekologičtí aktivisté i regionální politici. „Taková stavba by zlikvidovala turistický ruch, kterým se tu lidé živí,“ řekl starosta Horní Plané na Lipensku Jiří Hůlka. Upozornil, že SÚRAO musí počítat nejen s odporem místních, ale i s tvrdým nesouhlasem sousedů z Rakouska a Německa.

Už první zmínka o možném geologickém průzkumu v Boleticích způsobila zejména v Rakousku pozdvižení. I Rakušané přitom provozují ve Vídni výzkumný jaderný reaktor a palivo z něj budou muset někam trvale uložit.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...