Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jaderný odpad obce nechtějí

Česko

Větší pravomoci žádají obce, v nichž by mohlo být vybudováno úložiště jaderného odpadu

PRAHA Vláda na svém dnešním zasedání projednává analýzu ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) o jaderném odpadu. Ten by měl být v budoucnu uložen v jedné ze šesti vytypovaných lokalit v Česku.

Obce, v nichž by úložiště radioaktivního odpadu mohlo být vybudováno, jsou ale stále proti. „Lidé v naší obci úložiště odmítají. Je to nebezpečná věc,“ řekl LN Vladimír Smolík, starosta Pačejova v Plzeňském kraji.

Podobně se vyjadřují také zástupci ostatních obcí. „Chtěli bychom mít větší pravomoci. Spíše ale máme obavy, že naše práva budou menší,“ podotkl Václav Beneš z obce Blatno v Ústeckém kraji.

Zástupci vlády i geologové ale tvrdí, že úložiště jaderného odpadu by mělo být postaveno. „Je to globální trend. Každá země na světě hledá vlastní úložiště,“ uvedla mluvčí Správy úložišť radioaktivních odpadů Lucie Steinerová.

Možnost vybudovat úložiště v České republice nevylučuje ani ministerstvo životního prostředí (MŽP). „Pokud budou dodrženy veškeré bezpečnostní požadavky a budou vyloučena jakákoli rizika pro životní prostředí, úložiště může být i v Česku,“ konstatoval mluvčí MŽP Jakub Kašpar.

Podle něj je ale nezbytnou podmínkou souhlas dotčených obcí. Ty však mají obavy, že vláda nakonec své požadavky prosadí bez ohledu na jejich mínění. „Obec to nebude mít možnost ovlivnit. Stejně jednoho z nás vyberou a my s tím nic neuděláme,“ dodal Smolík.

Vláda počítá s tím, že se jí obce podaří přesvědčit. „Stát musí zvážit finanční motivaci. O částce je ale předčasné mluvit,“ řekl mluvčí MPO Tomáš Bartovský. To však obce odmítají. „Na finance neslyšíme. Navíc jsme zatím žádnou zajímavou nabídku neobdrželi,“ dodal Smolík.

V současnosti se jaderný odpad ukládá do meziskladu v areálu Dukovan, ve výstavbě je rovněž mezisklad v Temelíně. Hlubinné úložiště jaderného odpadu by mělo začít fungovat v roce 2065 a stát by mělo čtyřicet šest miliard korun.

Ministr MPO Martin Říman navíc nevyloučil, že by v Česku mohlo vzniknout jedno z úložišť Evropské unie. „Podle našich odhadů by pro celou Evropu stačilo vybudovat dvě až tři úložiště. Jako jedna z lokalit připadá v úvahu i Česká republika díky svým geologickým vlastnostem,“ dodal Bartovský.

***

Úložiště jaderného odpadu bude fungovat od roku 2065 a stát bude 46 miliard

Autor:

Mohlo by vás zajímat