Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Jaderný odpad pro kancléřku

Česko

Desítky tisíc lidí v Berlíně protestovaly proti záměru vlády prodloužit životnost jaderných elektráren

BERLÍN Chlapec v pruhované čepici bere u sídla německé kancléřky do ruky žlutou plechovku - symbolický jaderný odpad. Zkouší ji hodit přes plot, avšak ouha. Zakulacený projektil neletí dostatečně vysoko a padá zpátky na zem. Chlapec tedy napodruhé přidá na síle a hurá. Zásilka je na místě určení, stejně jako mnoho dalších.

Tak vypadala jedna z mnoha rozmanitých scén, které se v sobotu odpoledne v Berlíně odehrály v rámci obří protiatomové demonstrace. Její účastníci chtěli kabinetu v čele s Angelou Merkelovou (CDU) dát najevo, že nesouhlasí s vládním záměrem prodloužit životnost jaderných elektráren. „Atomová energie? Ne, díky,“ stálo na mnoha vlajících zástavách, odkazujících k heslu z 80. let. K vidění však byla i podobně laděná trička či odznaky. Protiatomová párty Podle plánů někdejší vládní koalice sociálních demokratů (SPD) měla být veškerá jaderná zařízení v Německu odpojena do roku 2025. Současná vláda, v níž se sešel křesťanský blok (CDU/CSU) a liberální FDP, však chce odklon od jádra odložit až o 12 let. Hájí to slovy, že s tímto konceptem vyhrála volby a vysvětluje potřebou poskytnout delší překlenovací období na přechod na energii z obnovitelných zdrojů.

Co se v Berlíně za větrného počasí celé odpoledne dělo? S jistou mírou nadsázky lze celou akci nazvat velkou protiatomovou párty. Podle odhadů policie se jí zúčastnilo asi 40 tisíc lidí, organizátoři ale hovořili dokonce o rovném sto tisíci účastníků. Do okolí hlavních vládních úřadů každopádně přišlo i mnoho lidí, kteří nepatří mezi tradiční tvrdé odpůrce jádra. Hlavní podium bylo před hlavním nádražím, kde vzniklo další symbolické úložiště vyhořelého nukleárního paliva s mnoha plechovkami. Demonstranti však proudili i před Spolkový sněm a na další místa.

Mezi řečníky se na pódiu objevili ekologičtí aktivisté, ale třeba i zástupce odborů. „Budeme bojovat a prosadíme se,“ křičel Wolfgang Rhode z odborového svazu IG Metall. Načež lidé hlasitě aplaudovali. Jinak se však ozýval především pískot na adresu vlády. Účastníci se na místě mohli občerstvit nejen tradičními klobásami, ale i gulášem či vařenou kukuřicí. K tomu jim občas vyhrávala i hudba.

Na demonstraci dorazili i přední němečtí opoziční politici. Vedle Zelených i z SPD a postkomunistické Levice. Předák parlamentní frakce Zelených a jedna z klíčových stranických tváří Jürgen Trittin LN na mítinku řekl, že Merkelová „dělá obchody pro koncerny“, ačkoliv to lidé nepodporují.

Narážel tím na to, že proti prodloužení životnosti reaktorů je podle posledních průzkumů 61 procent Němců. Merkelová chce svůj záměr nechat schválit jen Spolkovým sněmem, kde má vláda většinu - na rozdíl od horní komory, Spolkové rady. Trittin k tomu řekl, že je opozice připravena v takovém případě jít s věcí až k ústavnímu soudu.

O autorovi| Petr Janoušek, zvláštní zpravodaj LN v Německu

Autor: