Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš -4 °C polojasno Předplatné LN
12. června 2015 12:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jágr i Baťova vnučka. Koho dalšího vyznamená premiér za šíření jména?

Český hokejový útočník Jaromír Jágr. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český hokejový útočník Jaromír Jágr. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Hokejistu Jaromíra Jágra, historika Jehudu Bauera nebo vnučku podnikatele Jana Antonína Bati Dolores Ljiljanu Baťa Arambašičovou v pátek ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) vyznamená za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí.

Cenu Gratias agit, kterou ministerstvo zahraničí uděluje od roku 1997, v pátek obdrží celkem 12 osobností.

Nejznámější z nich je třiačtyřicetiletý dvojnásobný vítěz NHL a zlatý medailista z olympijských her v Naganu Jágr, jehož podle organizátorů zná nejen celý sportovní svět. „Neuvěřitelnými sportovními výkony, svou pevnou vůlí a smyslem pro fair play bez nadsázky šíří dobré jméno České republiky po celém světě,“ uvádí Černínský palác k ocenění slavného hokejisty.

Historik Bauer i šlechtic Czernin

Světově uznávaný je i izraelský historik českého původu Bauer, který se specializuje na dějiny holokaustu, genocidy, antisemitismu a židovského hnutí odporu během nacismu. Devětaosmdesátiletý rodák z Prahy si cenu převezme na české ambasádě v Tel Avivu. In memoriam ocenění obdrží potomek českého šlechtického rodu Joseph Czernin, který podporoval krajany ve Velké Británii.

Osobně by si naopak plastiku v podobě stylizované křišťálové zeměkoule měla převzít Baťova vnučka Arambašičová, která v Brazílii rozvíjí české kulturní a vzdělávací aktivity. Věhlas české kultury za oceánem šíří také další z letošních laureátek, Lída Sanderaová z Los Angeles. Za osvětu o holokaustu cenu získá jeho přeživší a vsetínská rodačka Ilse Reiner-Eichnerová, která se usadila v USA.

Spolu s nimi ministerstvo vyznamená polského bohemistu Jacka Balucha, manžele Ivanu a Jana Bendovi, kteří se jako architekti prosadili zejména v Číně, chorvatského historika Vjenceslava Herouta, zakladatelku Německo-české společnosti v Bayreuthu Kristinu Juroszovou-Landovou, lotyšského bohemistu Jánise Krastinše, bývalého českého honorárního konzula na Islandu Jóna Ólafssona a předsedu Asociace česko-slovensko-lucemburského přátelství Michala Wittmanna.

ČTK

OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?
OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?

Propadli jste pleťovým a tělovým olejům a hledáte inspiraci? Vyzkoušeli jsme olejíčky Frei öl®, které slibují tu nejlepší péči pro pokožku dospělých i našich nejmenších.