Neděle 13. října 2024, svátek má Renáta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jahody můžete jíst i při dietě

Česko

Není žádným tajemstvím, že právě jahody patří mezi ovoce, které obsahuje velké množství vitaminu C. Ve sto gramech čerstvé dužiny je v závislosti na druhu jahod ukryto 30 až 100 mg vitaminu C. Ani jablka, hrušky nebo třeba citrusové plody v obsahu vitaminu jahody nepředčí. Jahody obsahují také velké množství draslíku, vápníku, fosforu a železa. Plody dále obsahují i bór, fluor, kobalt nebo třeba síru. Kromě vitaminu C obsahují i vitaminy skupiny B a E, a v nepříliš velkém množství i provitamin A.

Vitamin C působí jako antioxidant, aktivuje látkovou výměnu buněk, posiluje obranyschopnost a stimuluje tvorbu a funkci vazivové tkáně, kostí a zubů. Díky tomu, že vitamin C a další vitaminy, které působí jako antioxidanty a které jahody obsahují, odbourávají cholesterol a působí proti kornatění tepen, mají jahody pozitivní účinky při chorobách srdce a cév. „Jahody mají smysl v okamžiku, kdy pacient s kardiovaskulárním onemocněním dodržuje vhodnou stravu. Pokud by jeho jídelníček zahrnoval velmi tučná jídla, ani 200 gramů jahod denně na jeho stavu nic nezmění,“ říká odbornice na zdravou výživu Ludmila Oliveriusová. Vitamin C dále urychluje hojení a umožňuje lepší využití železa z potravy, čímž zase působí proti chudokrevnosti.

Plody jahod obsahují i velké množství vlákniny. Jsou tedy vhodné pro lidi, kteří trpí špatným zažíváním, a to hlavně zácpou. Milan Kvapil, přednosta Interní kliniky Fakultní nemocnice Motol ale upozorňuje, že v případě zažívacích problémů byste měli nejprve navštívit odborného lékaře, který posoudí, zda zažívací problémy nemají vážnější příčinu.

Jahody obsahují méně pektinů než například jablka či rybíz, přesto tyto látky v nich obsažené mají schopnost na sebe navázat toxické látky v zažívacím traktu.

Jahody jsou asi z 85 procent tvořeny vodou a ve srovnání s jinými druhy ovoce obsahují nejméně sušiny. Chemické analýzy prokázaly, že v jahodách je velmi málo bílkovin a tuků. Zpravidla se dočtete, že je můžete jíst i při dietách.

„To, zda je vhodné jahody konzumovat při dietě, záleží na tom, jakou dietu člověk drží. Jako sladké ovoce jsou nevhodné pro diabetiky. Při redukčních dietách nevadí, pokud jich nesníte příliš mnoho. Obecně lze říci, že odpolední svačina by neměla překročit 400 kJ, večeře 800 kJ. K večeři si je můžete dát třeba s nízkotučným tvarohem,“ říká Oliveriusová.

Někdy se uvádí, že zinek, který se v jahodách ukrývá, má příznivý vliv na sexuální výkonnost, a proto jahody údajně působí i jako afrodiziakum. „Stopové prvky obecně zvyšují sexuální výkonnost, ale nevidím důvod, proč by tuto funkci měly mít zrovna jahody. Zastoupení zinku v jahodách navíc nebude tak vysoké, abyste účinek pozorovali po několika snědených plodech. Nevím o žádné studii, která by prokazovala, že jahody zvyšují sexuální výkonnost. Podle mne je to spíš reklamní trik ovocnářských podniků, které se potřebují jahod zbavit,“ staví se k tomuto účinku jahod skepticky sexuolog Radim Uzel. „Když si s partnerem uděláte hezký večer, při kterém budete jíst jahody, nebudete mít chuť na sex díky nim, ale díky partnerovi.“ Nejzdravější jahody jsou ty čerstvé, tedy bez jakéhokoliv tepelného zpracování. Obsahují totiž nejvíce vitaminů. Před konzumací je neomývejte zbytečně dlouho. Omýváním se totiž odplavují i vitaminy. Pokud jahody ihned nespotřebujete, je vhodné je zmrazit. Uchová se tak více vitaminů, než když je zavaříte, protože při tepelné úpravě jahody přicházejí o značné množství vitaminů a antioxidantů. Vysoké teploty prospívají podle Oliveriusové jen takzvaným karotenoidům, které jsou v hojném množství obsaženy v rajských jablíčkách, ale v jahodách je jich jen málo. Největší ztrátu vitaminů utrpí jahody při dlouhé tepelné přípravě džemu. U marmelád, džemů a kompotů je navíc problémem i přidaný cukr, který radikálně zvyšuje energetickou hodnotu.

Kyseliny obsažené v jahodách mohou u citlivých jedinců vyvolat potravinové alergické reakce, které se nejčastěji projevují kopřivkou. „Ve výjimečných případech se mohou projevit dýchacími problémy. Některým lidem vyvolávají zažívací potíže jako průjem či bolesti břicha,“ doplňuje alergoložka Ivana Kopová. Kromě potravinové alergie mohou jahody vyvolat i kontaktní alergii, například po aplikaci pleťové masky vyrobené z těchto plodů. Taková alergie se projeví opět kopřivkou a při podráždění může postižené místo i zčervenat.

Častěji ale jahody vyvolávají tzv. intoleranci, kdy se nejedná o klasickou alergii. K intoleranci dochází při konzumaci velkého množství plodů. Kyseliny mohou z alergických buněk uvolnit histamin, což se projeví kopřivkou. Její výsev opět závisí na množství snědených jahod.

Autor:

Chcete mít zářivý úsměv? Vyhrajte profesionální bělení zubů doma
Chcete mít zářivý úsměv? Vyhrajte profesionální bělení zubů doma

Toužíte po zářivém úsměvu, který dodá vašemu vzhledu sebevědomí? Nyní máte šanci si splnit sen o bílých zubech z pohodlí domova! Zapojte se do naší...