Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Jak a čím si správně čistit zuby

Česko

DENTÁLNÍ HYGIENA

Vypadá to jednoduše, ale opak je pravdou. Za správným čištěním zubů totiž stojí hodiny praxe a trpělivost. Kromě krouživého čištění každého zubu z vnější, vnitřní i žvýkací strany ústní dutiny nesmíme zapomenout ani na čištění mezizubních prostor nití (prevence kazu) a mezizubním kartáčkem (prevence zánětu dásní).

Přidat k tomu můžeme ještě čištění jazyka kartáčkem nebo speciální škrabkou.

Příčinou zubního kazu jsou totiž bakterie, které ulpívají na povrchu zubu, produkují toxické látky (kyseliny), a tím zub ohrožují kazem.

Bakterie se usazují také v záhybech jazyka, stírat bychom je proto měli od kořene jazyka směrem dolů. Zubní kartáček Správný zubní kartáček by měl mít co nejvíce měkkých štětinek, abychom jím mohli zuby co nejšetrněji vyčistit.

(Zatímco kartáčky, na něž vídáme reklamu v televizi, jich mívají okolo osmi set, na kvalitním kartáčku jich najdeme přes pět tisíc). Zuby čistíme krouživými pohyby jeden po druhém a ze všech stran. Kartáček přikládáme až k dásni či přes ni.

Cena: kvalitní kartáček pořídíme od cca 60 Kč Mezizubní kartáček Vedle kartáčku a zubní nitě by ho měl vlastnit každý, kdo chce předcházet zánětu dásní. Jak se používá? Šetrně jej zasuneme do mezizubního prostoru a pohybem ven odstraňujeme plak. Se správnou velikostí kartáčku poradí zubní lékař nebo dentální hygienistka. Kupuje se ve specializované prodejně. Mezizubní kartáček vydrží při denním používání asi týden. Cena: asi 100 až 150 Kč za balení po 8 ks Zubní nit Slouží k čištění mezizubních prostor, odstraňuje zubní povlak, a chrup tak chrání před mezizubním kazem. Při správném používání bychom si z krabičky měli odmotat asi 30 cm nitě, omotat ji na prostředníčky obou rukou, uchopit palcem a ukazováčkem a zavést ji do mezizubních prostor až pod dáseň. Pro začátečníky se hodí voskovaná nit, pro zkušenější je vhodná nit nevoskovaná.

Cena: asi 60 Kč Zubní pasta V procesu čištění zubů se jedná spíše o doplněk, deodorant. Její značka nerozhoduje, důležité však je, aby obsahovala dostatek fluoridu. Ten působí preventivně proti zubním kazům. Platí však, že ten, kdo si čistí zuby správně a žádný z nich při ústní hygieně nevynechá, bude mít chrup zdravý i tehdy, čistí-li si jej jen kartáčkem namočeným ve vodě.

Cena: od 30 Kč Ústní voda Má obdobnou funkci jako zubní pasta, tedy spíše deodorační. Kvalitní ústní voda však může napomáhat hojení zánětu dásní nebo prevenci kazu.

Odborníci doporučují prostudovat při výběru zubní pasty i ústní vody etikety, na nichž je uvedeno složení výrobku. Také ústní voda by totiž měla obsahovat dostatek fluoridu. S výběrem poradí zubní lékař nebo dentální hygienistka.

Cena: asi 120 Kč Škrabka na jazyk Úkolem škrabky je odstranit z jazyka bakterie a nečistoty, které působí nepříznivě na zuby i dásně a navíc mohou i za nepříjemný ústní odér.

Vnějším okrajem škrabky vyčistíme střed jazyka, důležité je zaměřit se také na jeho nejvzdálenější místo, tedy kořen. Při čištění jazyka stahujeme škrabku směrem k jeho špičce. Opakujeme několikrát. Poté škrabku opláchneme.

Cena: asi 40 Kč

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...