Rýma většinou vzniká v případě, že jsou splněny dvě podmínky. Tělo je oslabeno, například nachlazením, a na nosních sliznicích je přítomen vir, který vyvolává lokální infekci. Tato tzv. serózní rýma trvá většinou tři dny. Léčit se prakticky nedá, protože jde o virózu. Pouze se doporučuje udržovat průchodnost nosních dutin kapkami.
Pokud rýma do tří dnů nepřejde a původně tekutý, čirý hlen začíná houstnout a měnit barvu, je potřeba navštívit lékaře. Virem narušené sliznice jsou totiž velmi často napadány bakteriemi a měnící se konzistence a barva hlenu můžou být příznaky bakteriální superinfekce. Pro přesnější stanovení diagnózy je nutné vyšetřit nosní dutiny a podle okolností nasadit antibiotika.
Zaražená rýma vzniká v případě, že se nosní cesty neudržují pomocí kapek průchodné. Postupně se hlenem ucpou vývody z dutin a tlak v nich poklesne. Prvním signálem této změny jsou bolesti hlavy. Po několika dnech se začne vylučovat sekret, který je většinou hnisavý. Zaražená rýma je tedy zánět dutin.
Lékařka Alena Pekařová připomíná, že existuje ještě tzv. zadní rýma, což je zánět nosohltanu, ve kterém je velké množství hlenových žlázek. Ty se vlivem viru aktivují a člověk tak místo smrkání hleny polyká.
Vážení čtenáři, dotazy do této rubriky posílejte na adresu AMC Lidové noviny, ulice Karla Engliše 519/11, 150 00, Praha 5 nebo e-mailem na zahady@lidovky.cz.
Obálku označte Věda - záhady.