Úterý 2. března 2021svátek má Anežka 9 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jak bude o víkendu: Čeká nás mrazivé počasí a kompletně zasněžená země, místy se ukáže i slunce

Také čtvrtek na jihu Čech dopřál ještě to pravé "pohádkové" zimní počasí. Na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Také čtvrtek na jihu Čech dopřál ještě to pravé "pohádkové" zimní počasí. Na... | foto:  Petr LundákMAFRA

Praha Dosud nejmrazivější víkend letošní zimy a také první, během něhož bude prakticky celé Česko pokryto sněhem. Tak bude vypadat nadcházející sobota a neděle; na rozdíl od posledních dnů občas vykoukne i slunce.

S výjimkou nejnižších poloh celodenní mráz, kompletně bílá krajina a občas nějaká ta sněhová přeháňka. Víkend se poprvé v této zimě, alespoň vizuálně, přiblíží ladovským obrázkům.

Již v noci na sobotu se dostaví znatelný mráz, nejnižší teploty se dostanou na hodnoty kolem minus sedmi stupňů, v horských údolích ještě níže. Během dne se zřejmě maxima těsně přehoupnou nad nulu jen v nejteplejších oblastech Česka – například v Polabí či moravských úvalech –, sekundovat tomu místy budou sněhové přeháňky. Zpoza oblaků se občas na kratší dobu ukáže slunce, situace bude tedy o poznání optimističtější než jsme zažívali (s výjimkou východu republiky) během beznadějně temných dní na počátku tohoto týdne.

Také čtvrtek na jihu Čech dopřál ještě to pravé
Také čtvrtek na jihu Čech dopřál ještě to pravé

Noc na neděli bude ještě chladnější, zejména při malé oblačnosti. Na takových místech se rtuť teploměru může dostat i pod minus deset stupňů. Přes den bude chod počasí podobný jako v sobotu, tedy s nejvyššími teplotami kolem nuly a se střídáním sněhových přeháněk a občasných slunečných „okének“.

Po oba dny bude vát jen mírný vítr, v neděli však půjde o proudění severních směrů – na pocitové teplotě to proto bude znát. Celkem za oba víkendové dny předpovědní modely počítají s tím, že připadnou maximálně jednotky centimetrů sněhu.

Aktualizovanou předpověď počasí si můžete ověřit na webu Českého hydrometeorologického ústavu (www.portal.chmi.cz).

Na běžkování sníh stačí

Sjezdařské areály zůstávají zavřené, do stopy na „úzkých lyžích“ ale vyrazit možné bude – navzdory tomu, že sněhová pokrývka ještě není ani na horách příliš silná. V době publikace tohoto příspěvku hlásila nejvíce bílé nadílky stanice na Ramzové v Jeseníkách (35 centimetrů), jinde na horách leží kolem čtvrt metru sněhu. V nížinách se jedná jen o slabou vrstvu, která zatím mnoho sněhových hrátek neumožňuje. Zcela bez sněhové pokrývky je jen malá oblast v severozápadních Čechách ve srážkovém stínu Krušných hor.

Pokud se vydáte na běžky, vyplatí se zkontrolovat předem, které trasy jsou strojově upravené – vzhledem k faktickému začátku sezóny a koronavirovým omezením to zdaleka nejsou všechny. Pro oblast Krkonoš tyto informace najdete na adrese www.krkonose.eu, pro Šumavu na www.bilastopa.cz, pro Jeseníky na www.jeseniky.net atd.

Uvedená prognóza vychází z veřejně dostupných dat a má pouze pravděpodobnostní charakter. Autor ani server www.lidovky.cz nemohou nést žádnou odpovědnost za případy, kdy by se situace v terénu lišila od publikované předpovědi.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!