Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jak bude o víkendu: inverze se částečně rozruší a oteplí se, mnoho slunce si ale neužijeme

Lidé si inverzní počasí na jihu Čech v posledních dnech zpříjemňují výšlapy na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé si inverzní počasí na jihu Čech v posledních dnech zpříjemňují výšlapy na... | foto: Petr LundákMAFRA

Praha Monotónní počasí posledních dní, kdy nížiny a pahorkatiny svírala nízká oblačnost, zatímco na horách většinou svítilo slunce, dozná o víkendu díky slabé studené frontě mírné změny. Lépe na tom budou obyvatelé západní poloviny Česka, kde se slunce místy může objevit i v nižších polohách a teploty dosáhnou dvojciferných hodnot.

Sobotní ráno budou na mnoha místech Česka provázet mlhy, ojediněle se může vyskytnout i slabé mrholení. Ranní teploty budou poměrně vysoké, s minimy kolem pěti stupňů Celsia. Na rozdíl od předchozích dnů, kdy se rtuť teploměru během dne prakticky vůbec nehýbala, se však v sobotu během dne znatelně oteplí: na Moravě sice zůstanou maxima pod 10 °C, v západních a jižních Čechách ale mohou dosáhnout až 14 °C – to je na polovinu listopadu vysoce nadprůměrná hodnota.

Slunce se v sobotu na obloze objeví jen sporadicky, což platí i pro horské oblasti. Největší pravděpodobnost částečného projasnění modely předpokládají v jižních a jihozápadních Čechách. Naopak na Moravě může i během dne mrholit či slabě pršet. Po delší době se také alespoň trochu rozfouká, vzduch – který byl v posledních dnech zejména ve městech značně znečištěný – pročistí proudění jižních čí jihozápadních směrů.

Noc na neděli bude sice o něco chladnější, přesto teploty zůstanou, s výjimkou nejvyšších horských poloh, nad nulou. Během dne se pak zřejmě částečně obnoví inverzní ráz počasí: na horách se oblačnost místy bude rozpouštět, zatímco nižší polohy opět zůstanou pod oblačnou „dekou“.

Největší šance, že se prosadí slunce, bude opět na západě a jihozápadě Čech, zejména na Šumavě. Sluneční paprsky by mohly ozářit i hřebeny Jeseníků. Naopak jihovýchodní část Česka se v neděli pravděpodobně slunečního svitu buď nedočká nebo jen výjimečně.

Tam, kde se oblačnost během dne rozpustí, se mohou maximální teploty dostat až k patnácti stupňům; pod nízkou oblačností ovšem zůstane znatelně chladněji, jen do devíti stupňů.

Zvažujete-li výlet do přírody, mírně lepší podmínky se podle meteorologických modelů známých v době publikace tohoto příspěvku očekávají v neděli. Pamatujte ale, že předpovědět chod oblačnosti za těchto meteorologických podmínek je mimořádně obtížné – než vyrazíte, lze doporučit kontrolu stavu povětrnosti v cílové oblasti na některé z četných webových kamer (například zde) a během dne pak sledovat předpověď oblačnosti podle modelu Aladin.


Uvedená prognóza vychází z veřejně dostupných dat a má pouze pravděpodobnostní charakter. Autor ani server www.lidovky.cz nemohou nést žádnou odpovědnost za případy, kdy by se situace v terénu lišila od publikované předpovědi.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!