Úterý 9. března 2021svátek má Františka 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jak bude o víkendu: Ochladí se, hory zasáhne sněžení a bude foukat

Tento monumentální ledopád najdete v Terčině údolí v Novohradských horách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tento monumentální ledopád najdete v Terčině údolí v Novohradských horách. | foto: Petr Lundák, MAFRA

Praha Pocit téměř jarního povětří, které do Česka již od středy přináší výrazné oteplení, v noci na sobotu skončí. Na víkend se ochladí až o deset stupňů, v nížinách však teploty přes den zůstanou nad nulou.

Leden jako na houpačce: pocit „opravdové zimy“ o minulém víkendu vydržel jen pár dní a po oteplení v druhé polovině pracovního týdne – které z nižších poloh zcela vymazalo sněhovou pokrývku – opět přicházejí studenější dny. Tak mrazivo jako před týdnem ale nebude ani náhodou.

Ochlazení přinese noc na sobotu, kdy bude přes Česko od západu postupovat studená fronta. Ta srazí teploty k bodu mrazu, ve vyšších polohách mírně pod nulu. Během dne (možná již v druhé polovině noci) se přidají srážky: v nížinách ještě déšť, případně déšť se sněhem, od středních poloh ale bude sněžit. Fronta se ohlásí také výrazným prouděním vzduchu, hlavně na Moravě bude foukat vítr rychlostí až 15 m/s.

Během dne by měly srážky postupně ustávat, maximální teploty se dostanou v nížinách v Čechách zhruba na 4 °C (na Moravě ale ještě až na 8 °C). Na hřebenech hor se čeká celodenní mráz.

Obloha zůstane převážně zatažená. V západní polovině Čech může připadnout až 15 centimetrů sněhu, bude nejčastěji mokrý a těžký.

V noci na neděli teploty klesnou mírně pod nulu, po ránu to může na silnicích klouzat. Celkově však druhý víkendový den přinese pro outdoorové aktivity o něco příznivější povětrnost, neboť předpovědní modely počítají s menším úhrnem srážek – půjde spíše o přeháňky, většinou sněhové. Místy se na obloze ukáže i slunce.

Denní teploty budou v Čechách a na Moravě na rozdíl od soboty podobné a v nížinách dosáhnou maximálně tří až čtyř stupňů nad nulou.

Aktualizovanou předpověď počasí si můžete ověřit na webu Českého hydrometeorologického ústavu (www.portal.chmi.cz).

Podmínky na horách budou dobré

Podmínky pro běžecké lyžování, sáňkování či na skialpy by měly být o nadcházejícím víkendu poměrně dobré – obleva uprostřed pracovního týdne byla ve vyšších polohách jen mírná a zejména v sobotu sněhu zřejmě ještě přibude. Pokud se ale vydáte na hřebeny, počítejte s nepříjemným větrem.

V horních partiích pohraničních hor leží všude nejméně půl metru sněhu, nejvíce ho je v Krkonoších a Moravskoslezských Beskydech. Rekordní hodnotu udává podle údajů ČHMÚ Lysá hora v Beskydech – 98 centimetrů.

Uvedená prognóza vychází z veřejně dostupných dat a má pouze pravděpodobnostní charakter. Autor ani server www.lidovky.cz nemohou nést žádnou odpovědnost za případy, kdy by se situace v terénu lišila od publikované předpovědi. 

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...