Středa 14. dubna 2021svátek má Vincenc 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jak bude o víkendu: Počasí nahoru a dolů, v sobotu se radikálně ochladí, v neděli vítr zeslábne

Skiareál Bílá v Beskydech . | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skiareál Bílá v Beskydech . | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Po krátkém pátečním oteplení se v sobotu radikálně ochladí, dorazí srážky obojího skupenství a k tomu bude dost foukat. Zatímco v sobotu se bude hodit „zůstat za kamny“, nedělní výlet do přírody by mohl být docela příjemnou záležitostí.

Krátkodobé výrazné změny povětrnosti jsou pro letošní leden typické a nejinak tomu bude o nadcházejícím víkendu. V sobotu i v neděli se teploty několikrát „převalí“ přes nulu, do toho přijde déšť i sněžení a aby toho nebylo málo, zejména na horách se pořádně rozfouká.

Sníh, sníh a zase jenom sníh. Některá místa v ČR zasáhlo husté sněžení.
Na lyže se dostanou alespoň běžkaři, těch je uzavřené sjezdovky netýkají. Jinak...

Sobotní ráno bude s ohledem na roční dobu poměrně teplé, minima hlavně v jižní polovině Česka zřejmě leckde neklesnou pod nulu. Nebude to ale předzvěst žádného teplého dne, o což se postará od severozápadu postupující studená fronta. Ta sebou přinese jednak srážky – zpočátku spíše déšť, který se ale bude postupně měnit i v nižších polohách ve sněžení – a také znatelné ochlazení. Bude to znamenat neobvykle výrazný pokles teplot v průběhu dne, v sobotu odpoledne může být klidně o 6 stupňů chladněji než po ránu.

Rtuť teploměru bude každopádně přecházet přes bod mrazu, což v kombinaci se srážkami bude znamenat zvýšené riziko náledí – klouzat to může úplně všude. Atmosférická fronta se projeví také silným prouděním vzduchu, vítr leckde přesáhne úroveň 10 m/s, na horách i výrazně. Foukat bude zprvu od jihozápadu, později během dne se vítr stočí na severní.

V neděli předpokládají meteorologické modely známé v době publikace tohoto příspěvku výrazně stabilnější povětrnost než v sobotu. Noc ze soboty na neděli bude chladná, s minimy kolem minus 7 až minus 10 °C, denní maxima se dostanou k bodu mrazu či jen těsně nad nulu. Obloha bude nejčastěji oblačná, místy i polojasná, sněhové přeháňky se vyskytnou spíše ojediněle. V porovnání se sobotním odpolednem zeslábne vítr a stočí se do východních směrů.

Aktualizovanou předpověď počasí si můžete ověřit na webu Českého hydrometeorologického ústavu.

Podmínky na horách budou dobré

Pokud se chystáte provětrat si hlavu na hory, tak si výlet každopádně naplánujte na neděli. Ve většině českých i moravských horských oblastí se dá po sobotní „divočině“ počítat se slabou vrstvou nového sněhu, která by měla zacelit případné škody způsobené plusovými teplotami z pátku a následným sobotním ochlazením.

Přechod studené fronty také obvykle přináší výbornou viditelnost, v neděli by na horách mohly panovat jiskrné zimní podmínky. Nezapomeňte ale na pořádnou výbavu, třeba na hřebenech Krkonoš se teplotní maxima nedostanou výš než na minus 8 stupňů.

Na hřebenech pohraničních hor leží nejčastěji mezi 40 a 75 centimetry sněhu, ze stanic Českého hydrometeorologického ústavu udává nejvíce Lysá hora (84 cm). Ve středních polohách, třeba na Českomoravské vrchovině či v Brdech, je sněhu kolem 20 až 30 centimetrů, i to však na běžky stačí.

Uvedená prognóza vychází z veřejně dostupných dat a má pouze pravděpodobnostní charakter. Autor ani server www.lidovky.cz nemohou nést žádnou odpovědnost za případy, kdy by se situace v terénu lišila od publikované předpovědi.

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Jaroslav Čechura je přední znalec mikrohistorie, jež se zabývá životy a vztahy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...

Kritika naší práce je zcela neoprávněná, neetické to není, říká headhunterka

Markéta Šveda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hledá nejvhodnější kandidáty pro vrcholové pozice. Manažery, specialisty, odborníky. „Sama jsem byla kdysi lovená, ale...

Mohl bych napsat knihu. Droppova zpověď o penězích, kritice, covidu i Boratovi

Lukáš Droppa má čtyři reprezentační starty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Fotbalem si vydělával v sedmi zemích. Zažil čekání na výplatu v Rusku, blahobyt v Turecku i kritiku v Česku. Třeba...