Pátek 30. října 2020svátek má Tadeáš 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jak bude o víkendu: sobotní tropy vystřídá razantní ochlazení, místy i déšť

Letní počasí (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letní počasí (Ilustrační foto) | foto: Yan Renelt, MAFRA

Praha  Velmi rozdílné počasí přinesou nadcházející víkendové dny. Horkou a dusnou sobotu ukončí studená fronta místy s bouřkami, v neděli už bude výrazně chladněji a také poměrně větrno.

V sobotu se bude hodit vyrazit k vodě či někam do stínu, zatímco neděle nabídne příjemné podmínky třeba k výletu do hor. Tak může vypadat ideální rozvržení volného času na tento víkend.

Sobota bude dost možná posledním tropickým dnem tohoto roku. Maximální teploty přes 30 stupňů by se měly vyskytnout prakticky na celém území Česka s výjimkou horských oblastí. Vzduch bude prohřátý od samého rána, vždyť v noci na sobotu rtuť teploměru v nížinách místy nemusí klesnout pod 20 stupňů Celsia.

Vedle vysokých teplot bude sobotní den zprvu provázet také jasná obloha, to se však postupně začne od západu měnit. Blížící se studená fronta se ohlásí přibýváním oblačnosti – v západních Čechách to nastane zřejmě již záhy po obědě, na Moravě až později odpoledne či večer. Každopádně se postupně na celém území Česka objeví také místní přeháňky a bouřky, které „rozčísnou“ nakumulované dusno.

Srážky mohou být i silné, nelze vyloučit ani krátké přívalové deště. Jejich přesnou polohu nelze předem lokalizovat, s odhadem přibližně dvě hodiny předem pomůže náhled na odrazy meteorologického radaru. Bouřky a déšť přinesou také razantní pokles teplot, během pár desítek minut se může ochladit klidně i o deset stupňů.

V neděli bude doznívat přechod studené fronty. Znát to bude hlavně na Moravě, kde ještě může dopoledne zapršet a obloha se bude teprve postupně „vybírat“, zatímco v západních a středních Čechách by mělo být již od rána oblačno až polojasno. Maximální teploty se budou pohybovat kolem 25 stupňů Celsia.

V porovnání se sobotou se otočí vítr, foukat bude od západu či severozápadu rychlostí až 6 metrů za sekundu. To bude pocitovou teplotu ještě dále snižovat.

Vzduch bude po večerních a nočních srážkách vyčištěný – vydáte-li se na výlet třeba na hory, můžete se těšit na velmi dobrou viditelnost. Nezapomeňte ale větrovku, na hřebenech Krkonoš či Jeseníků teploty nepřesáhnou 16 stupňů.

Detailní předpověď počasí si můžete ověřit na webu Českého hydrometeorologického ústavu.

Chorvatské pláže zůstávají vyhřáté

Stabilní počasí provází v těchto dnech pobřeží turisticky oblíbeného Chorvatska a nejinak tomu bude i o víkendu a na začátku následujícího týdne. Slunce na bezmračné obloze přitom prohřeje vzduch na příjemné letní hodnoty, které ani odpoledne většinou nepřesáhnou 28 stupňů – nebude vás tam tedy čekat žádné omračující vedro. Příjemná je i teplota povrchové vrstvy vody, třeba Split hlásí moře 25 stupňů teplé. To je víc, než je průměr příslušný pro tuto roční dobu.

Uvedené prognózy vycházejí z veřejně dostupných meteorologických dat a pracují s pravděpodobnými údaji. Skutečný průběh počasí v budoucnu se může od prognózy lišit a autor příspěvku ani server www.lidovky.cz za případné odchylky nemohou nést odpovědnost.

V Česku jsou houbařské žně. Podívejte se, kde rostou nejvíc

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když zaprší a pak se oteplí, přijdou houby, shodují se mykologové. A opravdu přišly. Nejvíc je hřibů smrkových. Velké...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Psycholog a manželský poradce Petr Šmolka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

Nemá smysl sportovce zavírat do karantény, říká fyzioterapeut Kolář

Fyzioterapeut Pavel Kolář | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Fyzioterapeut a léčitel slavných sportovců Pavel Kolář míní, že opatření proti viru jsou nekoncepční a budou mít dopady...

Jak začít s lepkem? Zkuste lahodnou kaši bez přidaného cukru
Jak začít s lepkem? Zkuste lahodnou kaši bez přidaného cukru

Rohlík ani piškoty nejsou vhodné potraviny k seznamování organismu dítěte s lepkem. Ideální variantou může být dobře stravitelná, lahodná kaše bez...