Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Jak bude o víkendu: katastrofální počasí se částečně umoudří, s deštěm ale počítejte

Mlžno u Vltavy. foto: Archiv Tomáš MárLidovky.cz

Praha - Vlhké a ne moc teplé jaro: tak lze charakterizovat očekávané počasí pro nadcházející sobotu a neděli. Trvalý déšť sice ustoupí, občasné srážky se ale budou vyskytovat po celém Česku, a to při teplotách, které nepřekročí dvacet stupňů.
  12:27

Téměř katastrofální počasí, které nás provázelo ve druhé polovině pracovního týdne, se na víkend alespoň částečně umoudří. Žádnou teplou a slunečnou pohodu ale nelze čekat, teploty zůstanou několik stupňů pod dlouhodobým normálem a ve vzduchu bude stále hodně vlhkosti.

Noc na sobotu bude bez deště s minimálními teplotami kolem pěti až sedmi stupňů Celsia. Během dne se do Česka začne nasouvat oblačnost, z níž postupně začne pršet - nejčastěji v podobě přeháněk. Později odpoledne, hlavně na Moravě, mohou srážky přejít v trvalejší déšť. Místy se vyskytnou i bouřky.

Teplotní maxima dosáhnou na Moravě 16 až 18 °C, v Čechách bude asi o dva stupně chladněji. Povane jen slabě od jihu.

Neděle přinese počasí podobného charakteru jako v první víkendový den. Dešťových přeháněk předvídají modely o něco méně než v sobotu a slunce by se na obloze mohlo ukázat trochu častěji – velký rozdíl oproti sobotě to ale zřejmě nebude.

Maximální teploty se ani v neděli nedostanou přes 17 či 18 stupňů, což znamená, že v porovnání s dlouhodobým průměrem příslušným k polovině května bude asi o tři stupně chladněji. Slabý vítr se stočí k západu.

Aktualizovanou předpověď počasí si můžete ověřit na webu Českého hydrometeorologického ústavu.

Jih Evropy sevřou vedra

Zatímco ve střední Evropě bude přinejmenším do poloviny příštího týdne panovat poměrně chladné počasí, jižní část starého kontinentu se v příštích dnech pořádně ohřeje. Třeba španělská Andalusie hlásí na neděli teploty i přes 35 °C, „třicítky“ se čekají také na Sicílii. A výrazně tepleji než je v tuto roční dobu obvyklé bude i na jihu evropské části Ruska – například v Samaře či Astrachani čekají vedra až do 35 °C.

Přes tuto horkou vlnu ale Středozemní moře ještě zůstává chladné jak je na jaře obvyklé. Kolem dvaceti stupňů má povrchová vrstva vody jen kolem Kréty či Kypru, jinak se zatím drží na hodnotách 16–18 °C.

Uvedená prognóza vychází z veřejně dostupných dat a má pouze pravděpodobnostní charakter. Autor ani server www.lidovky.cz nemohou nést žádnou odpovědnost za případy, kdy by se situace v terénu lišila od publikované předpovědi.

Mohlo by vás zajímat