Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Jak budu hlasovat? Neřeknu!

Česko

  9:43
PRAHA - Poslanec Vlastimil Tlustý může být pro vládu při schvalování protikrizového balíčku problém. Vládní plán je prý nedostatečný.

Vlastimil Tlustý vládě podporu neslíbil a říká, že Topolánek zaspal. Pomoc podle něj přichází pozdě a není dostatečná. foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

Vládní koalice to nebude mít při diskusi o schváleném protikrizovém balíčku ve sněmovně jednoduché. Kritizuje ho především exministr financí Vlastimil Tlustý. Podle něj totiž vláda přichází s „batohem“ pozdě a je nedostatečný.

„Jak se k tomu postavím, samozřejmě neřeknu. Myslím si ale, že je to příliš pozdě, že vláda od podzimu promeškala půl roku,“ řekl LN Tlustý. O snižování sociálního pojištění, případně daní z příjmu se prý snažil vládu přesvědčit už v polovině prosince. Neúspěšně.

„Tehdy se dělala novela zákona o dani z příjmu, takže tam bylo všechno včetně snižování sociálního pojištění. Tam Topolánek zaspal, takže je logické, že se to snaží svalit na někoho jiného,“ prohlásil Tlustý.

Reagoval tak na včerejší kritiku premiéra Mirka Topolánka, který uvedl, že návrh Tlustého a šéfa poslanců ČSSD na snížení DPH na pohonné hmoty byl mimo realitu. „Pokud by to prošlo, na žádná další opatření prostě nebude,“ řekl premiér. „Moje návrhy byly naprosto správné a realistické,“ stál si za svým i včera rebel v nejsilnější vládní straně.

Podle něj je vládní návrh protikrizových opatření naprosto nedostatečný i co se týče rozsahu. „Z toho mála, co představili, stojí za řeč možná jenom tři věci. Sleva na pojistném, státní záruky za úvěry pro podniky a živnostníky a zrušení záloh na dani z příjmu. Ty považuji za správné. To je celé,“ prohlásil největší Topolánkův kritik.

Batoh mají rozšířit pozměňovací návrhy
Ostatní sněmovní rebelové mají k vládnímu návrhu sice výhrady, ale pravděpodobně ho podpoří. „Mezi návrhy není žádný, který by mi činil nějaký problém. Snad s výjimkou podpory exportu, protože nějaký státní intervencionismus na podporu velkých exportních firem nepovažuji za nejvhodnější. To je ale jediná drobná nuance,“ řekl LN nezařazený poslanec Jan Schwippel.

Jeho kolegovi Juraji Ranincovi se pak zdá, že vládní „batoh“ je dost malý na to, aby se podařilo zabránit rozšíření ekonomické krize.

„Ta částka 44 miliard, kterou chce vláda vynaložit, se mi zdá docela malá,“ uvedl Raninec. Proto věří, že poslanci v rámci projednávání zákonů ve sněmovně zasáhnou pozměňovacími návrhy a rozsah podpory zvýší.

„Je potřeba se na návrh dívat také tak, že zásahy, které by měly upřednostnit jedno odvětví před druhým, nejsou úplně optimální. Jsem pro to, aby podmínky byly co nejvíc optimální,“ uvedl bývalý poslanec ODS. Pro návrh prý ale nakonec ruku zvedne.

„V maximální míře podpořím jakékoliv kroky vlády, které povedou k tomu, aby se krize nějak zastavila,“ řekl Raninec. Pro nejspíš bude i Eva Dundáčková z ODS, která občas hlasuje opačně než její straničtí kolegové. „Nakolik návrhy povedou k zastavení propouštění zaměstnanců, nedokážu dohlédnout a asi ani vláda. V tuto chvíli bych ale nebyla na straně rebelů, abych říkala: Vláda to dělá špatně, já pro to nezvednu ruku.

Hádankou zůstává i to, jak se zachovají nezařazené poslankyně Věra Jakubková a Olga Zubová. „Nechali jsme vládní návrh zpracovat našim ekonomům. Nechceme si hrát na spasitelky, které vědí všechno lépe než vláda,“ uvedla exposlankyně Strany zelených Zubová.

Levicová opozice pak dopředu avizovala, že se jí vládní návrhy nezamlouvají.