Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Jak chutná správný sýr?

Česko

Proč každý sýr chutná jinak? Odpověď jsem hledala v mlékárně Madeta, která vyrábí sýry srovnatelné s francouzskými – čtyři z nich letos získaly zlatou medaili na sýrových soutěžích. Zdejší Kamadet s bílou plísní na povrchu a blaťáckým zlatem uvnitř na soutěži Víno a Destiláty nejlépe doprovodil víno Cabernet Sauvignon.

Češi nejvíc nakupují eidam – ročně přes 37 tun Nejoblíbenějším sýrem u nás je eidam, za rok se jej prodá 37 327 tun. Žlutý pružný sýr s jemnou chutí musí do své krásy dozrát, ideálně 4–6 týdnů. V mlékárně Želetava zraje ve 150 let starých přírodních sklepích při teplotě 8–12 °C, v Madetě ve vychlazených místnostech.

Jaký eidam si v supermarketu vybrat – balený, nebo krájený? U sýra z pultového prodeje většinou nezjistíte žádné bližší informace, navíc může natáhnout aroma vedle ležících kousků. Na pohled nesmí být potrhaný na řezu a neměl by mít bílý okraj. Dá-li se ohýbat, je dostatečně zralý. U vakuově balených sýrů by mělo platit, že chutnají stejně jako v mlékárně.

Na 1 kg sýra je potřeba 8,5 litru mléka Základem dobrého sýra je kvalitní chutné mléko. Vysrážením bílkoviny z mléka za působení syřidla či jiného vhodného činidla, prokysáním a oddělením syrovátky pak vznikne sýr. „Na 1 kg sýra se spotřebuje 8,5 litru mléka,“ počítá Josef Pánek, ředitel závodu Madeta Řípec. Vykoupené mléko tu kontrolují na absenci antibiotik, a zjistí-li nějaká, vystopují zemědělce, který pak musí zaplatit celou cisternu znehodnoceného mléka.

„Čerstvě nadojené obsahuje více než 3,5%tuku, chuť souvisí s kvalitou krmení dojnic, lišící se dle sezony,“ vysvětluje Jiřina Ostrowská, vedoucí oddělení inovací Madety. „Charakteristickou chuť sýra vytvářejí použité kultury, celkový technologický postup a doba zrání. Čím déle sýr zraje, tím bohatší aroma má – odehraje se v něm totiž daleko větší počet procesů.“ V obýváku neuzraje Doba zrání také spolu s obsahem vody a tuku ovlivňuje tvrdost sýra (tj. poměr mezi vodou a sušinou). Čerstvé sýry, mezi které se řadí i tvaroh, nezrají a po prokysání se tepelně neošetřují. Měkké sýry zrají krátkou dobu, a ačkoliv chutnají smetanově, obsahují méně tuku než tvrdé sýry. Ty se vyznačují tuhým „těstem“, polotvrdé sýry mají mírně elastickou konzistenci, extratvrdé naopak vůbec nepruží. Mimochodem, i oka v ementálu „vykousává“ plyn vznikající z činnosti bakterií právě při zrání. Podmínkou správné výroby je vedle kvalitních surovin také pravidelná kontrola a ochutnávání v různém stadiu zrání.

„Na výrobě samotného sýru eidam není nic složitého a zvládli byste ji i doma,“ podotýká Miroslav Hrazdil, sýrař mlékárny Želetava, k nejoblíbenějšímu českému sýru. „Ideální prostředí pro zrání doma ale nevytvoříte,“ dodává. Zrání sýra je přírodní proces, nelze jej urychlit ani zpomalit. Jeho délka také ovlivňuje cenu sýra – čím starší, tím dražší.

Autor:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...