Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Jak dělali peníze právníci z nechvalně známé plzeňské fakulty

Česko

  0:01aktualizováno  7:00
PRAHA - Bývalý proděkan plzeňské právnické fakulty Milan Kindl dělal také posudky pod hlavičkou renomovaného Ústavu státu a práva. LN mají jeden z nich k dispozici. Budí vážné pochyby. Kindl jako zdánlivě nestranný odborník totiž navrhl takové řešení, na kterém později vydělal jeho známý.

Milan Kindl foto: ČTK

Konkrétně šlo o posudek, který si u ústavu objednala společnost ČEZ. Týkal se budoucnosti více než dvou tisíc jejích bytů.

Kindl v posudku postupně zavrhuje variantu za variantou. Kdyby si ČEZ byty ponechal, znamenalo by to podle Kindla "výraznou investiční zátěž pro společnost". Prodávat je přímo nájemníkům by zase trvalo příliš dlouho. Stejnou vadu má podle posudku také prodej celých domů sdružením, která by nájemníci založili. Prodat domy na volném trhu by bylo pro změnu asociální. "Společnost, na jejímž podnikání se majetkově podílí stát, se nemůže chovat jako každý jiný podnikatel," píše Kindl. "Nemůže prodat své obytné domy bez toho, aby zajistila ochranu nájemníků."

Kindl navrhl, že nejlepší bude byty prodat firmě, která se zaváže nabídnout je stávajícím nájemníkům. "Odborníci na našem ústavu působící konstatují, že tento postup představuje standardní a sociálně šetrné řešení," uzavírá Kindl.

Když skončila role Kindla – experta ústavu, začala role Kindla – advokáta. Právě jeho advokátní kancelář totiž společnost ČEZ pověřila tím, aby prodej bytů zorganizovala.

Ve výběrovém řízení získala byty firma Murom. Minimálně jednoho z jejích představitelů Milan Kindl dobře zná. Členem představenstva této firmy je totiž Jiří Drábek. Toho Kindl nedávno zastupoval jako advokát. "Pan Kindl mě zastupoval, když jsme kupovali byty v Chomutově. Znám se s ním," říká Jiří Drábek.

Další podrobnosti čtěte ve čtvrtečním vydání deníku