Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jak dlouho ještě takové počasí vydrží? České nížiny zavalila inverzní mračna

Vrch Vojna a Temelín. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vrch Vojna a Temelín. | foto: Zdeněk Pracný (Facebook)

PRAHA V minulých dnech celé území České republiky zaplavila teplotní inverze. Tento meteorologický jev nastává v době, kdy teplota vzduchu v některé vrstvě dolní atmosféry s výškou neklesá, ale stoupá. Inverze se může projevovat různě, záleží na konkrétní podobě reliéfu. Jednou z podob je i nízká oblačnost, která se ve čtvrtek výrazně projevila i v Praze a jejím okolí.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu teplotní inverze potrvá minimálně do neděle. V pondělí by pak měla přijít studená fronta.

Do té doby si však lidé především ve vyšších podmínkách užijí na závěr roku ideální počasí, a to nejen pro lyžaře. Předpověď hlásí slunečno a ochlazení, čehož využívají provozovatelé středisek a zasněžují další svahy.

Vrch Vojna a Temelín.
Ráno v lese.

Poslední den roku čeká podle Českého hydrometeorologického ústavu Česko jasné nebo skoro jasné počasí. Zpočátku místy, postupně jen ojediněle se objeví mrznoucí mlhy nebo zataženo nízkou oblačností. Nejnižší noční teploty se budou pohybovat od -3 až -7 stupňů. Nejvyšší denní teploty pak od -2 až do 2 stupňů Celsia.

I první den roku 2017 přivítá jasné nebo skoro jasné počasí. Ráno a dopoledne budou místy mrznoucí mlhy nebo nízká oblačnost. Na severozápadě Čech později večer bude přibývat oblačnost. Nejnižší noční teploty se budou pohybovat od -3 až do -7 stupňů, při mlze, nízké oblačnosti nebo mírném větru ale jen kolem -2 stupňů. Nejvyšší denní teploty naměříme nejčastěji od -1 do 3 stupňů Celsia.

,
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Jak Nico měnil triko. Proč Stanciu opustil Spartu? A proč šel do Slavie?

Nicolae Stanciu v ligovém utkání Slavie s Karvinou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když se po rozhovoru loučí, otře čelo a prohodí: „Uf, to bylo hodně otázek!“ Muselo být. Logicky. Zpátky v Praze je...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...