Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Jak Erdogan začal měnit názor. Propuštění Čechů z tureckého vězení předcházela diplomatická ‚ofenziva‘

Česko

  9:30
PRAHA - Zpočátku vypadala naděje téměř nulově. Markéta Všelichová a Miroslav Farkas si měli odpykat 75 měsíců v tureckém žaláři za to, že spolupracovali s kurdskými teroristy. Turecký soud měl o rozsudku jasno. Nepomohly argumenty, že Česko či EU kurdské milice YPG nepovažují za teroristy. Ani to, že cílem dvojice bylo pouze zřízení polní nemocnice pro Kurdy v Sýrii.

POLICEJNÍ FOTO. ČEŠI ZADRŽENÍ V TURECKU. foto: Policie

Pro tureckou justici byly letáky a fotografie s kurdskými bojovníky, které u Čechů nalezli, dostatečným důkazem o vině. 

Vykašlala jsem se na bezpečnost, píše Češka odsouzená za terorismus. Test na covid-19 má negativní

K obratu tureckého postoje pomohly dvě zásadní skutečnosti. Jednak schůzka prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s premiérem Andrejem Babišem, která se uskutečnila loni v září. Právě na ní zazněl požadavek na propuštění dvojice na nejvyšší politické úrovni.

Druhou klíčovou událostí, která přispěla k osvobození mladých Čechů, byly diplomatické záruky. Jejich jádrem bylo ujištění, že se Všelichová s Farkasem zdrží protitureckých postojů. Právě diplomatické formulace se rodily dlouhé měsíce, neboť neexistují právní nástroje, jak něco takového v Česku zajistit. Přesto nakonec Turci na „měkkou“ dohodu kývli.

„Babiš má schopnost získat si partnery. Turek šel loni na schůzku s tím, že je nepustí. Po ní začal měnit názor,“ popsal důvěryhodný zdroj LN. Pod podmínkou anonymity hovořila redakce o vyjednávání hned s několika vysoce postavenými lidmi z diplomacie, politiky a bezpečnostní komunity.

Chrám Hagia Sofia se otevřel jako mešita, na první modlitbu dorazily tisíce lidí včetně Erdogana

Ale ani setkání Babiš–Erdogan neznamenalo definitivní propuštění. Jako další problematický bod se ukázal odmítavý postoj ministra spravedlnosti turecké vlády Abdulhamita Güla. Ten nechtěl posvětit dohodu o propuštění bez dalších konsekvencí. Turci například navrhovali, aby byla dvojice v Česku umístěna v domácím vězení. Anebo že propustí jen jednoho ze dvou Čechů.

Ačkoli bylo jasné, že existuje vůle k nějaké formě dohody, stále chyběly všechny detaily operace. Jejich formulace zhatila původní dohodu, že by měla Všelichová s Farkasem být na Vánoce v Praze. Na systematickém úsilí a vyjednávání se podíleli zejména dva náměstci. Na ministerstvu zahraničních věcí to byl Martin Smolek, náměstek pro řízení sekce právní a konzulární. Na ministerstvu spravedlnosti pak náměstek Jan Kohout, který byl v minulosti sám ministrem zahraničních věcí.

Role zpravodajských služeb

Nepostradatelnou roli sehrály i české zpravodajské služby. Nakonec výrazně pomohl osobní kontakt a známosti šéfa civilní kontrarozvědky BIS Michala Koudelky s partnery na turecké straně.

Oni si vybrali mě, nikoliv já je, vzpomíná bývalý zástupce šéfa české rozvědky

„S jejich šéfem tajné služby si rozumějí. Jednají spolu osobně,“ řekl LN jeden z lidí, kteří znají detaily případu. BIS, jejíž hlavní působností je území Česka, s Turky spojuje zejména problematika boje proti terorismu. Služba pomáhala hlavně s přesvědčováním o beztrestnosti pro Všelichovou a Farkase.

Po měsících horečných jednání se podařilo domluvit diplomatické záruky, že osvobození nebudou vystupovat proti Turecku. V pátek, po návratu Čechů do Prahy, ale ministr zahraničí Tomáš Petříček a premiér Andrej Babiš tvrdili, že propuštění nebylo spojeno s žádnými podmínkami či přísliby turecké straně.

Podle informací LN ale oba po návratu z 3,5letého pobytu za tureckými mřížemi čekala kromě zdravotní kontroly a karantény i instruktáž od českých zpravodajců, aby si dobře rozmysleli nějakým způsobem demonstrovat proti Turecku a Erdoganovi, který je zastáncem tvrdé protikurdské politiky.

Dojednání záruk bylo o to složitější, že Všelichová zkoušela v minulosti překročit sporné turecko-syrské hranice opakovaně, což česká diplomacie už jednou žehlila. „Pokaždé jí Turci řekli, ať už to nedělá. Řešily to naše služby i ministerstvo zahraničních věcí a podařilo se je ,ukecat‘. Po posledním pokusu ale Turci zdrsněli a rovnou ji i s Farkasem zavřeli,“ popsal anabázi nejmenovaný diplomat.

Všelichová po návratu na sociální síti uvedla: „Neuvědomila jsem si, že v případě problému se následky netýkají jen mě, ale můžu způsobit problémy, práci a starosti mnoha lidem, kteří musí vzniklou situaci řešit.“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!