Čtvrtek 6. srpna 2020svátek má Oldřiška 26 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jak Erdogan začal měnit názor. Propuštění Čechů z tureckého vězení předcházela diplomatická ‚ofenziva‘

POLICEJNÍ FOTO. ČEŠI ZADRŽENÍ V TURECKU. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy POLICEJNÍ FOTO. ČEŠI ZADRŽENÍ V TURECKU. | foto: Policie

PRAHA Zpočátku vypadala naděje téměř nulově. Markéta Všelichová a Miroslav Farkas si měli odpykat 75 měsíců v tureckém žaláři za to, že spolupracovali s kurdskými teroristy. Turecký soud měl o rozsudku jasno. Nepomohly argumenty, že Česko či EU kurdské milice YPG nepovažují za teroristy. Ani to, že cílem dvojice bylo pouze zřízení polní nemocnice pro Kurdy v Sýrii.

Pro tureckou justici byly letáky a fotografie s kurdskými bojovníky, které u Čechů nalezli, dostatečným důkazem o vině. 

K obratu tureckého postoje pomohly dvě zásadní skutečnosti. Jednak schůzka prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s premiérem Andrejem Babišem, která se uskutečnila loni v září. Právě na ní zazněl požadavek na propuštění dvojice na nejvyšší politické úrovni.

Druhou klíčovou událostí, která přispěla k osvobození mladých Čechů, byly diplomatické záruky. Jejich jádrem bylo ujištění, že se Všelichová s Farkasem zdrží protitureckých postojů. Právě diplomatické formulace se rodily dlouhé měsíce, neboť neexistují právní nástroje, jak něco takového v Česku zajistit. Přesto nakonec Turci na „měkkou“ dohodu kývli.

„Babiš má schopnost získat si partnery. Turek šel loni na schůzku s tím, že je nepustí. Po ní začal měnit názor,“ popsal důvěryhodný zdroj LN. Pod podmínkou anonymity hovořila redakce o vyjednávání hned s několika vysoce postavenými lidmi z diplomacie, politiky a bezpečnostní komunity.

Ale ani setkání Babiš–Erdogan neznamenalo definitivní propuštění. Jako další problematický bod se ukázal odmítavý postoj ministra spravedlnosti turecké vlády Abdulhamita Güla. Ten nechtěl posvětit dohodu o propuštění bez dalších konsekvencí. Turci například navrhovali, aby byla dvojice v Česku umístěna v domácím vězení. Anebo že propustí jen jednoho ze dvou Čechů.

Ačkoli bylo jasné, že existuje vůle k nějaké formě dohody, stále chyběly všechny detaily operace. Jejich formulace zhatila původní dohodu, že by měla Všelichová s Farkasem být na Vánoce v Praze. Na systematickém úsilí a vyjednávání se podíleli zejména dva náměstci. Na ministerstvu zahraničních věcí to byl Martin Smolek, náměstek pro řízení sekce právní a konzulární. Na ministerstvu spravedlnosti pak náměstek Jan Kohout, který byl v minulosti sám ministrem zahraničních věcí.

Role zpravodajských služeb

Nepostradatelnou roli sehrály i české zpravodajské služby. Nakonec výrazně pomohl osobní kontakt a známosti šéfa civilní kontrarozvědky BIS Michala Koudelky s partnery na turecké straně.

„S jejich šéfem tajné služby si rozumějí. Jednají spolu osobně,“ řekl LN jeden z lidí, kteří znají detaily případu. BIS, jejíž hlavní působností je území Česka, s Turky spojuje zejména problematika boje proti terorismu. Služba pomáhala hlavně s přesvědčováním o beztrestnosti pro Všelichovou a Farkase.

Po měsících horečných jednání se podařilo domluvit diplomatické záruky, že osvobození nebudou vystupovat proti Turecku. V pátek, po návratu Čechů do Prahy, ale ministr zahraničí Tomáš Petříček a premiér Andrej Babiš tvrdili, že propuštění nebylo spojeno s žádnými podmínkami či přísliby turecké straně.

Podle informací LN ale oba po návratu z 3,5letého pobytu za tureckými mřížemi čekala kromě zdravotní kontroly a karantény i instruktáž od českých zpravodajců, aby si dobře rozmysleli nějakým způsobem demonstrovat proti Turecku a Erdoganovi, který je zastáncem tvrdé protikurdské politiky.

Dojednání záruk bylo o to složitější, že Všelichová zkoušela v minulosti překročit sporné turecko-syrské hranice opakovaně, což česká diplomacie už jednou žehlila. „Pokaždé jí Turci řekli, ať už to nedělá. Řešily to naše služby i ministerstvo zahraničních věcí a podařilo se je ,ukecat‘. Po posledním pokusu ale Turci zdrsněli a rovnou ji i s Farkasem zavřeli,“ popsal anabázi nejmenovaný diplomat.

Všelichová po návratu na sociální síti uvedla: „Neuvědomila jsem si, že v případě problému se následky netýkají jen mě, ale můžu způsobit problémy, práci a starosti mnoha lidem, kteří musí vzniklou situaci řešit.“

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Vila Na Zátorce 13 (Praha, 26. července 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Petr Arenberger, kožní lékař a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Pavel Paska | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...