Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak Fibingerová hrozila kvůli rohlíkům

Česko

  20:20
PRAHA - Příští rok mohla Česká televize v cyklu o zajímavých ženách uvést portrét Heleny Fibingerové, někdejší vrcholové koulařky a světové rekordmanky, která nyní zasedá v Radě ČT. Snímek ale nakonec nevznikl. V pekárně v Uherském Ostrohu, kterou Fibingerová spoluvlastní a kde chtěla, aby se natáčelo, se totiž nepodařilo včas zprovoznit nový stroj na rohlíky.

Helena Fibingerá na Radě České televize. foto: Hynek GlosLidové noviny

Kvůli tomu Fibingerová natáčení opakovaně odkládala. Nakonec se s tvůrci rozhádala. „Křičela, že okamžitě volá Janečkovi,“ popsal závěr jednoho z telefonátů s Fibingerovou režisér Vít Klusák v dopise dramaturgii České televize, který mají LN k dispozici.

Mě je ten pořad šumák

„Zítra oznámím, že chci točit s někým jiným, a požaduji, aby s vámi ČT zrušila smlouvu,“ napsala pak v SMS. Zákon radním přitom zakazuje „přímo zasahovat do výroby a vysílání televizních pořadů“. „Ten člověk byl drzý a já oznámila, že buď to budu točit s někým jiným, nebo to nebudu točit vůbec. Nikde na vedení (ČT - pozn. red.) jsem ale nic nežádala,“ vysvětlovala včera Fibingerová. Místopředsedkyně Rady ČT také chtěla, aby se v pořadu objevila i zmínka o její pekárně. 

Rada ČT jako kontrolní orgán má přitom mimo jiné hlídat, aby se na veřejnoprávní obrazovce neobjevovala skrytá reklama. „Opakovaně se ptala, zda film může obsahovat reklamu na její pekárnu,“ napsal režisér. „Jestli je to o mně, není možné, aby tam nebyla část o podnikání, stejně jako pražská kancelář nebo Rada ČT,“ míní Fibingerová. Společnou řeč ale s tvůrci nenašla.

S Vítem Klusákem a Filipem Remundou, kteří před třemi lety natočili dokument o fiktivním hypermarketu Český sen a na příští rok připravují pro ČT právě portrétní sérii Burianův den žen (uvádět ji má Jan Burian), se Fibingerová poprvé sešla v květnu. Domluvili se na natáčení začátkem července. „Naše produkce však po zhruba 14 dnech navrhla natáčení z organizačních důvodů odložit, neboť je paní Fibingerová podmínila úspěšnou instalací stroje na rohlíky ve své pekárně,“ popsal režisér.

Natáčení se tedy přesunulo na začátek října a Fibingerová ještě Klusáka „telefonicky zaúkolovala“, aby zavolal vedoucímu její pekárny a „vyhrozil mu, že v říjnu musí stroj na rohlíky fungovat“. „V nadsázce jsem tak učinil,“ píše Klusák. Před říjnovým termínem se Fibingerové připomněl, ta však ze stejného důvodu žádala o další odklad, do listopadu. „Pan Černý řekl, že to s vámi projedná,“ psala v SMS.

Užaslý režisér následně zjistil, že „panem Černým“ je Otakar Černý, šéf sportovní redakce ČT: „Snažil jsem se paní Fibingerové vysvětlit, že nemáme s redakcí sportu nic společného. Křičela, že okamžitě volá Janečkovi, poté zavěsila.“ Když se Vít Klusák pokusil údajně nepochopitelně agresivní Fibingerové znovu sdělit, že narychlo měnit termín je pro dvanáctičlenný štáb problematické, radní odpověděla, že ho „považuje za drzého“ a že se zasadí, aby mu ČT zrušila smlouvu. „Když se mě na to ptáte, nebudu zapírat,“ řekl Vít Klusák, když se LN zajímaly, zda se vše odehrálo, jak popsal v interním dokumentu.

„Celé mi to ale přijde spíše infantilní, rozhodně nemám potřebu bít na poplach.“ A dokument o Heleně Fibingerové v ČT přece jen vznikne. Nezávisle na Burianově sérii ho už déle plánuje redakce sportu v cyklu o slavných sportovcích. „Zítra naše redakce začíná natáčet s Helenou Fibingerovou Síň slávy,“ řekl včera šéf sportu Otakar Černý. Film režíruje Otakar Kosek, scenáristou je Petr Feldstein.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat