Středa 10. dubna 2024, svátek má Darja
130 let

Lidovky.cz

Jak Gross náhle zbohatl

Česko

Grossovy milionové obchody - Co skrývá bývalý premiér? Vlastní už třetinu akcií Moravia Energo?

ANALÝZA

Kolem nákupu akcií Stanislava Grosse přibývá záhad. LN sestavily několik možností pozadí tajemné expremiérovy transakce.

1. Odměna za státní dotaci Třineckým železárnám

V listopadu 2003 schválila Špidlova vláda dvoumiliardovou státní dotaci pro Třinecké železárny. Ty už v té době vlastnila společnost Moravia Steel, ovládaná majoritním vlastníkem Moravia Energo Tomášem Chrenkem. Stanislav Gross byl tehdy místopředsedou vlády a ministrem vnitra. Jeho 31procentní podíl mohl být „poděkováním“ za přihrané státní peníze. Tato varianta však není příliš pravděpodobná. Jednak by na takovém „všimném“ museli vydělat hlavně ekonomičtí ministři Špidlovy vlády. Navíc - Robert Sýkora, bývalý náměstek průmyslu a obchodu, který je zřejmě klíčovou postavou v celém příběhu, neměl na starosti pomoc státu hutím, což potvrdil i Tomáš Chrenek v rozhovoru pro MF Dnes.

2. Odměna za Czechpol

V roce 1999 se ČEZ dobrovolně vzdal monopolu na přenos elektrické energie ve prospěch soukromé firmy Czechpol, spoluzakladatele Moravia Energo. Zodpovědný za regulaci energetické sítě byl právě Robert Sýkora. Pět dní po jeho nástupu do funkce náměstka na ministerstvu průmyslu vystřídal Petra Karase v křesle šéfa ČEZ Milan Černý, podle informací týdeníku Euro „Grossův člověk“. ČEZ pustil Czechpol do přenosové sítě a umožnil tak soukromé firmě dostat se k obrovskému zisku. Není proto vyloučené, že by se společnost Moravia Energo chtěla nyní Robertu Sýkorovi a Stanislavu Grossovi odvděčit.

3. „Chrenkova mise“

Tomáš Chrenek v tisku ostentativně tvrdí, že o Grossově nákupu akcií zpočátku vůbec nevěděl, že ho Gross jako akcionář poškozuje a že ho ve firmě nechce. To však může být i zastírací manévr. Některé spekulace naznačují, že by za celou transakcí mohl stát právě Chrenek, který by si tak velmi levně dopomohl ke zbytku akcií Moravia Energo. Výhodná by jejich „předchozí domluva“ byla i pro Grosse - kdyby po šesti měsících prodal se ziskem původnímu majiteli, nemusel by platit daň z příjmu.

4. Žádný nekalý záměr

Možné je i to, že Stanislav Gross koupil akcie od svého přítele skutečně s nejčistšími úmysly a věří, že s akciemi prosperující energetické společnosti rychle zbohatne. Potom je ale buď geniální obchodník, nebo hazardér. Pustil se totiž do velmi riskantního byznysu. Akcie firmy Moravia Energo nejsou obchodovatelné na burze, Gross tedy nemá možnost je rychle prodat, kdyby jejich hodnota začala klesat. Finanční analytici komentují jeho byznys jako superrizikovou investici. Nad představou, že by se do ní bývalý premiér pouštěl „jen tak“, svorně kroutí hlavou.

***

Trnitá cesta akcií ke Stanislavu Grossovi

MORAVIA ENERGO, a. s založená 15. února 2000

Czechpol Energy (49 % akcií) březen 2000

tyto akcie kupuje americká elektrárenská společnost Cinergy červen 2000

26 % z těchto akcií kupuje Robert Sýkora, Grossův známý z Mladých sociálních demokratů

31 % Sýkorových akcií získává Stanislav Gross

Třinecké železárny (51 % akcií) ovládané Tomášem Chrenkem

23 % akcií kupuje advokát Miroslav Jansta, známý Stanislava Grosse

Tyto Janstovy akcie získávají Třinecké železárny

5 % z akcií, které od Jansty koupily Třinecké železárny, získává Robert Sýkora

září 2002

Neznámý investor půjčil Stanislavu Grossovi na obchod. Kdo to je?

PRAMEN: EURO

Autor: