Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Jak jezdit po Řecku

Česko

Mezi pevninou a nejmenšími a nejvzdálenějšími ostrovy existuje letecké a lodní spojení. Lodí můžete cestovat i mezi ostrovy.

V okolí Athén existují dva velké přístavy: Pireas, odkud odplouvají lodě na Krétu, na Dodekanesy a na malé ostrovy v nedalekém Saronském zálivu (Egina, Salamina, Poros, Ydra, Spetses), a Rafina na východním pobřeží Attiky. Odtud odplouvají lodě na blízké kykladské a na vzdálenější východoegejské ostrovy (Chios, Lesvos, Skyros atd). Ceny trajektu se pohybují dost vysoko, záleží také na tom, jak dlouho plují. Klasické trajekty jsou pomalé, tzv. superfasty zvládnou stejnou trasu za třetinu času.

Dopravu na pevninském Řecku zajišťují většinou meziměstské autobusy. Vyjíždějí z autobusových stanic označených KTEL. V Athénách najdete dvě autobusová nádraží. První se nachází na třídě Liosion 260, odkud odjíždějí autobusy do severního Řecka. Druhé je umístěno na třídě Kifisou 101, autobusy odtud míří na Peloponés a do západního Řecka.

Řecko protínají dvě hlavní dálnice. První spojuje severní Řecko, zejména Soluň s Athénami a dál Athény s jižním a západním Peloponésem (městem Patra). Zcela novou dálnicí je Egnatia odos, která od letošního května spojuje přístav Igumenitsa se Soluní a dál pokračuje na východ až k řecko-tureckým hranicím. Řecko nemá hustou železniční síť. Časté a kvalitní spojení existuje mezi Athénami a Soluní. Cena jízdenek je asi o třetinu levnější než v meziměstských autobusech, ale v době sezony je třeba si je včas rezervovat.

Autor: