Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jak milovat pudla, vole

Česko

Láska vole Petra Kolečka, kterou v Disku hraje letošní absolventský ročník činoherního herectví, je prý až do konce sezony vyprodaná.

Není divu, situační i slovní humor, který autor produkuje, je originální a kupodivu nechybí ani výpověď.

Petr Kolečko (ročník 1984) je i přes své mládí poměrně plodným autorem. Kromě Disku jej uvádí i profesionální scény (Britney Goes to Heaven v ostravském Divadle Petra Bezruče a nyní i Prsten Jana Třísky v Rubínu) a v neposlední řadě i rozhlas (Soumrak bodů a seriál Psí život).

Láska vole ale určitě není „hrou o mladých lidech, o tom, jak vnímají svět, ve kterém televizní seriály a časopisy o životním stylu určují, jak správně žít“ – tak stupidně totiž Česká televize Kolečkovu chvílemi i mrazivou fantasmagorii charakterizovala před premiérou ústy svého moderátora. Navzdory nezávazné embaláži tu jde hlavně o prázdnotu citů a o depresivní absenci smyslu existence. Výmluvné je snad už to, že pravou lásku zažije hrdinka Tequila až s velkým bílým pudlem Vločkou. Text nabízí i výživný humor a na rozdíl od podobných taškařic Kolečko dokáže svůj divoký nápad dovést do konce a cosi sdělit. A to i přes občasně prosakující infantilitu. Zábavně karikuje dnešní hudební scénu a mechanismy showbyznysu. Jde opět o jeho oblíbené motivy, ale má dost fantazie a vtipu, aby zironizoval vyjadřovací schopnosti elementů, které se v tomto prostředí pohybují. Své hrdiny – dvě kapely, z nichž jedna jsou punkeři lemtající pivo a druhá ulízaní popoví „šamponi“ – umístil do „ňáký podivný díry“ (Liberec, vole), kde probíhá jejich společné turné. Zápletka nabírá stále bizarnější směr, zejména poté, co se ukáže, že sestra punkerky Tequily žije s šéfem popové kapely, která si co chvíli musí šlehnout trochu krve pudla Vločky, jinak se přinejmenším obsypou beďary. Pudl od páníčka zdrhne s Tequilou a začne mluvit...

Režisér Jan Frič přistoupil ke Kolečkově divočině s klidem a nadhledem. Postaral se o to, aby inscenace měla jasný tvar, což při mnoha excentrických sólech a autorových nápadech nebylo úplně jednoduché. Variabilně funguje i scéna, která by dobře mohla být samostatným výtvarným artefaktem a tvoří ji divoce pomalovaná stěna z pivních přepravek. Frič sice využívá hereckého nasazení, ale ohlídal si, aby kreace „neukradly“ inscenaci. Prim hraje Pavla Beretová (alternuje Lucie Polišenská) jako programová drsňačka Tequila, která konzumuje lahváče jako o život a svíjí se do rytmu punku, ostatně hlavní hit Prasata táhnou v nastudování kapel Nightwork a Vyčůrat a spát takový přístup potřebuje jako sůl. Mile ujetí jsou i její kolegové Debil (Vojtěch Bráník Dvořák) a Špejle (Tomáš Dianiška), hvězdou popového tria je nechutně hladký Etién, (Lukáš Příkazský). Báječný je ovšemViktor Dyk jako pudl Vločka s bílými polystyrénovými koulemi na běhách a černými tlapičkami, který mimo jiné po vzoru všech psů odhodlaně provádí i autofelaci.

***

HODNOCENÍ LN ***** Petr Kolečko: Láska vole

Režie: Jan Frič Scéna: Nikola Tempír Kostýmy: Bára Pištěková Hudba: O. Novotný a FrANTOMAS Divadlo Disk, repríza 16. 2.

Autor:

Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor
Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor

Jak už jistě víte, rádi využíváme různé příležitosti ke společným oslavám. A Mezinárodní den dětí byl přesně takovou ideální záminkou, abychom se...