Čtvrtek 14. listopadu 2024, svátek má Sáva
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jak ministr (ne)odešel z ODS

Česko

Vládní rošáda – Prezident Klaus včera jmenoval tři nové ministry

Nový ministr pro evropské záležitosti Juraj Chmiel už není členem ODS. V týmu Vize 2020 ale zůstává. Podle Mirka Topolánka to nevadí.

A jeho práci v resortu to neovlivní.

PRAHA Prezident Václav Klaus včera jmenoval do funkcí tři nové ministry. Mezi nimi i Juraje Chmiela. Bývalý velvyslanec v Austrálii teď povede ministerstvo pro evropské záležitosti. Na úřad vlády si však s sebou nese nálepku podivného napojení na ODS. Ze strany sice ještě před svým angažmá ve vládě vystoupil, jeho působení v občanskodemokratickém týmu Vize 2020 tím ale neskončilo.

„Juraj Chmiel bude fakticky členem tohoto týmu a nevidím v tom žádný problém,“ prohlásil včera předseda ODS Mirek Topolánek. Nicméně Chmiel už předtím z ODS vystoupil, a tak jeho (ne)odchod působí přinejmenším podivně.

Podle původních propozic měl být totiž Fischerův kabinet čistě úřednický a jeho straničtí členové se na rozdíl od Chmiela přestali alespoň dočasně ve svých partajích angažovat.

ODS na Chmielově účasti v týmu Vize 2020 nicméně trvá. „Nikdo se přece nedomnívá, že by třeba Martin Pecina byl nepolitický člen ve vládě,“ oponoval včera Topolánek. Ministrovi vnitra, kterého do kabinetu dosadila ČSSD, vyčítá údajné spojení s Lidovým domem. Do Vize 2020 chce ODS zapojit i další ministry Fakt, že se Juraj Chmiel kromě povinností na ministerstvu pro evropské záležitosti bude věnovat ještě přípravě programové vize ODS, prý navíc nebude mít žádný vliv na jeho pracovní nasazení. „Nebude to práce, která by mohla nějak ohrozit jeho program na ministerstvu,“ zdůraznil mluvčí ODS Martin Kupka s tím, že půjde nejspíš jen o jednu konferenci a podíl při závěrečném zpracování programu.

Neobvyklé podle Kupky prý není ani zapojení Chmiela coby nestraníka do týmu Vize 2020. A to i přesto, že dosud jeho osazenstvo tvořili pouze členové strany. „Koncept, který chceme připravit, má být reálnou vizí, a proto se na něm bude podílet i veřejnost a odborníci. Obrátíme se třeba na bývalé členy NERVu. A s pozváním k diskusím určitě oslovíme i další členy vlády,“ vysvětlil Kupka, proč se podle ODS nejedná o žádný zájmový střet a proč má strana i nadále zájem o Chmielovo zapojení ve Vizi.

Účast nového ministra v čistě stranickém projektu výrazně nevadí ani ČSSD. Ta včera ve Fischerově kabinetu získala post šéfa legislativní rady vlády, když na něj nastoupil její kandidát Pavel Zářecký. „Je to pozitivní zpráva,“ komentoval včera Paroubek Chmielův odchod z ODS. Ministrova účast ve Vizi 2020 podle něj vyžaduje velkorysost a velkorysá prý ČSSD je. „Vadí mi to, ale nechci se pouštět do žádných žabomyších sporů,“ prohlásil Paroubek. Co je důsledný, nebo nedůsledný odchod ze stranického života, podle něj v tuto chvíli nehraje roli.

Chmielova priorita? Oživení Lisabonské smlouvy v Česku Zpráva o podivném (ne)členství se včera objevila jen chvíli předtím, než Chmiel nastoupil do úřadu a osobně odchod z ODS potvrdil. „Vystoupil jsem z ODS již druhý den poté, co jsem se dozvěděl o své nominaci na post ministra. Je to pro mě nová zajímavá výzva, i když jen na šest nebo sedm měsíců,“ řekl ministr s tím, že návratu z Austrálie nelituje.

Na to, aby se vyjádřil k projektu Vize 2020, nicméně nezbyl čas. Uvádění nových ministrů do funkcí totiž včera nabralo skluz, a tak Chmiel stihl jen naznačit, jaké jsou jeho plány na ministerstvu.

„Prioritou budou otázky implementace Lisabonské smlouvy, tedy její uvedení do praxe v České republice,“ prohlásil Chmiel.

Při své práci chce úzce spolupracovat s ministerstvem zahraničí i s dalšími resorty a v neustálém spojení hodlá být i s českým eurokomisařem Štefanem Fülem, který ho včera jako odcházející ministr pro evropské záležitosti uvítal v úřadě.

Nový ministr se nechtěl příliš vyjadřovat ani k mediálním kauzám, které se ve spojení s ním v minulých dnech objevily. Některé z nich jsou pro něj už uzavřené a na jiné nezbývá čas. „Přiletěl jsem v neděli a stále mám asi tři hodiny ráno,“ omluvil se s tím, že bude k dispozici později.

***

Kdo je kdo

Nové tváře

Jan Dusík obsadil funkci ministra životního prostředí, ve které nahradil Ladislava Mika. Vystudoval Právnickou fakultu UK a management životního prostředí na univerzitě v Oxfordu. V 90. letech byl v Hnutí Brontosaurus. Od roku 1998 je na ministerstvu životního prostředí. V letech 2003–4 pracoval v Evropské komisi na ředitelství pro životní prostředí. Do vlády ho nominovala Strana zelených.

Pavel Zářecký získal post ministra, předsedy Legislativní rady vlády. Vystudoval Právnickou fakultu UK. V letech 1966–69 působil jako vědecký pracovník na Vojenské politické akademii Klementa Gottwalda. Po roce 1990 pracoval jako náměstek na ministerstvech vnitra a spravedlnosti. Vede katedru veřejné správy a práva VŠ veřejné správy v Praze. V letech 1966–69 byl členem KSČ, od té doby je nestraník. Do vlády ho nominovala ČSSD.

Juraj Chmiel usedl do křesla ministra pro evropské záležitosti. Střídá Štefana Füleho. Vystudoval orientalistiku a afrikanistiku na Filozofické fakultě UK v Praze. V roce 1992 se stal zaměstnancem ministerstva zahraničí. Vedl ambasádu v Nigérii, v roce 2007 (za vlády Topolánkova kabinetu) vedl na úřadu vlády sekci pro obranu, bezpečnost a zahraniční politiku. Od ledna 2008 až dosud byl velvyslancem v Austrálii. Do vlády ho nominovala ODS.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!