Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Jak na Kima? S Dvořákem

Česko

Hudební diplomacii dnes vyzkouší Newyorská filharmonie v KLDR. Zahraje i symfonii od Antonína Dvořáka

PCHJONGJANG/PRAHA Pod olověně šedými mraky a za mírného sněžení včera přistál na letišti v Pchjongjangu Boeing 747 se členy Newyorské filharmonie. Poprvé v historii budou američtí hudebníci vystupovat na půdě země, kterou prezident George W. Bush kvůli jejímu jadernému programu památně zařadil spolu s Irákem a Íránem do „osy zla“.

Členové filharmonie doufají, že spolu s klasickou hudbou s sebou do Severní Koreje přivážejí naději na uvolnění napjatých diplomatických vztahů mezi komunistickým režimem a Spojenými státy, které po KLDR vyžadují zastavení jaderného programu. Ke zmírnění dusné atmosféry má pomoci i česká hudba – v podání Newyorské filharmonie dnes večer v Pchjongjangu zazní i symfonie „Z Nového světa“ od Antonína Dvořáka. Na programu je v úvodu koncertu také severokorejská a americká hymna a „Američan v Paříži“ od amerického skladatele George Gershwina. Událost bude v hlavním vysílacím čase celostátně přenášet severokorejská televize i zahraniční média.

Zítra pak členové nejstaršího amerického orchestru povedou hudební kurzy se severokorejskými hudebníky, poté zamíří do sousední Jižní Koreje.

Dvoudenní návštěva filharmonie je „gestem přátelství a dobré vůle, které projevuje jeden národ druhému“, prohlásil umělecký ředitel filharmonie Lorin Maazel, jehož už na přistávací dráze obklopila skupina novinářů a severokorejských vládních úředníků. „Hudebníci, kteří přijíždějí do takto uzavřené společnosti, jsou vždy přijímáni s láskou a náklonností, protože se stáváme jakousi spojnicí s vnějším světem,“ dodal Maazel.

Pocta Kimovi?

Včera se objevily spekulace, že by se na dnešním koncertě v pchjongjangském Velkém divadle mohl objevit i severokorejský vůdce Kim Čong-il, který se na veřejnosti ukazuje jen zřídkakdy. Podle některých analytiků je téměř jisté, že komunistický režim využije koncert k propagandě a bude ho vykládat jako americkou poctu Kim Čong-ilovi.

„Je to známka prestiže. Veřejnosti to může být prezentováno jako vzdání holdu drahému vůdci,“ myslí si Andrej Lankov z univerzity Kookmin v jihokorejské metropoli Soulu. I proto se filharmonici dočkali kritiky například ze strany amerického bulvárního deníku The New York Post, jenž jejich cestu označil za „ostudný“ krok, který jen Kimovi poskytne materiál k propagandě.

„Když už jsme byli pozváni, bylo by velkou chybou pozvání nepřijmout,“ reagoval na kritiku Maazel pro agenturu AFP.

Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová, která právě v těchto dnech vyjednává v Japonsku, Číně a Jižní Koreji o podpoře pro zastavení severokorejského jaderného programu, koncert uvítala. Podle ní ale těžko přinese nějakou zásadní změnu. „Severokorejský režim pořád zůstane severokorejským režimem,“ prohlásila.

Jednání o jaderném programu KLDR nyní stagnují kvůli rozporům, zda Severní Korea přiznala plně svůj jaderný program podle dohody dosažené na šestistranných jednáních s USA, Ruskem, Čínou, Japonskem a Jižní Koreou.

Autor: