Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Jak na kmotry? Úsilí tajné služby je třeba lépe zúročit, míní Šándor

Česko

  7:00
PRAHA - Lidé podle průzkumu LN žádají, aby si úřady došláply na kmotry, kteří vysávají obecní kasy. Server Lidovky.cz proto oslovil experty na bezpečnostní problematiku s jedinou otázkou: Proč se v Česku nedaří stíhat a trestat podezřelé aktivity šíbrů napojených na politické elity?

Lobbista Ivo Rittig. Z poslední doby čelí především podezření, že stojí za kauzou dopravního podniku.

Iveta Jordanová: Vláda má strach z odpovědnosti

ředitelka protikorupční organizace Růžový panter

Podle mého názoru jde zejména o politický problém, který souvisí s tlaky na policii, korupcí v justici, systémem řešení deliktů soudců a státních zástupců a v neposlední řadě absolutním nezájmem řešit kontrolu a nakládání s výstupy zpravodajských služeb, a to jak směrem k vládě, tak od vlády k veřejnosti.

Iveta Jordánová

Problémem je pak i kooperace bezpečnostních složek. V současné době nikdo kromě samotné BIS nemůže ověřit, zdali uvnitř BIS nedošlo k porušení zákona, pokud jde např. o problém nenahlášení spáchání trestného činu. BIS pracuje více sama pro sebe a pro vládu než pro ochranu skutečných státních zájmů, přičemž zatím každá vláda se obávala nést větší odpovědnost za to, co se od BIS dozví. Kdo má z tohoto stavu skutečný prospěch, to je velká otázka. Veřejnost a státní rozpočet to zjevně není.

ČTĚTE TAKÉ:

Andor Šándor: Úsilí BIS musí být zúročeno

generál, bývalý šéf vojenské rozvědky, nyní bezpečnostní poradce

Klientelistické vazby na mnoha úrovních budou hrát jistě důležitou roli v tom, proč se nedaří takové lidí stíhat. Je však třeba říci, že jejich bohatství vzniklo i tím, že jim někdo, kdo může rozhodovat nebo má důležité informace o státních či městských zakázkách, usnadnil jejich získání. Následný výraz "díku", úplatek, je to nejtěžší, co se daří prokázat. Jde o jednání mezi dvěma osobami, které nemají zájem, aby se to kdokoli dozvěděl. Nasazení detektoru lži k objasnění této trestné činnosti je  velmi diskutabilní a málo v praxi průkazné.

Andor Šándor

Pokud jde o policii, tak ta z řady důvodů jen velmi omezeně, pokud vůbec, aktivně předchází páchání trestné činnost vůbec. V zásadě reaguje až na skutek, který se stal, a to ne vždy adekvátně. Snižování počtu policie a realita, že do jejich vyšetřování se velmi často v minulosti zasahovalo, jenom sníží její úspěšnost při odhalování nejenom závažné trestné činnost, ale i pouliční kriminality. Jinými slovy, bezpečnost občana a státu se spíše dále sníží.

Samotný problém představuje činnost BIS při ochraně ekonomických zájmů ČR. Je naprosto žádoucí, aby všechny poznatky o páchání trestné činnosti, které v této oblasti zjistí, předávala policii a mnohem těsněji s ní spolupracovala. To neznamená, že by měla mít vyšetřovací pravomoci, jako za doby STB, ale je nutné, aby její úsilí (peníze daňových poplatníků) bylo zúročeno v trestním řízení, a nikoli jen, jak se často spekuluje, v vnitropolitických hrátkách. Myslím, že je i proto nutné, vhodně novelizovat zákon o státním zastupitelství tak, aby informace získané BIS, bylo možné využít v některých případech i v trestním řízení.

Jenom represe ale nic nezmůže. Pokud ti, co mají tuto činnost eliminovat, či ji vůbec nepřipustit, budou mít nízký, či žádný, etický kodex, tak o tom budeme diskutovat stále a nic se nevyřeší.

Petr Kupka: Je třeba se postavit proti statutu quo

politolog, zabývá se mimo jiné výzkumem organizovaného zločinu

Problém je v tom, že se problematika politické korupce strukturuje na "kmotry" uplácející "politiky", proti nimž stojí "policie" a "zpravodajské služby", kterým komplikuje práci "zkorumpovaný soudní systém" a vzájemná nedůvěra. V zásadě tak dochází k redukci problematiky na to, že "pokud budou v systému jiní lidé", pak bude ČR "čistější". Krátká historie ČR však ukazuje, že tomu tak vůbec není. Problém je v celém politickém, ekonomickém a bezpečnostním systému, který nemá (a asi ani nechce mít) mechanismy na to, aby dokázal toto, v zásadě primitivní, jednání eliminovat.

Navíc, pojmový aparát trestního práva k vysvětlení situace nemůže pomoct. Zde je potřebná role akademiků, bezpečnostní komunity a občanské společnosti, aby tento přístup reformulovala a proti statutu quo se postavila.

Jaroslav Ibehej: Probíhá Janouškova prověrka

tiskový mluvčí protikorupční policie

Jaroslav Ibehej

Náš útvar nerozlišuje osoby podle toho, zda jsou či nejsou označovány za "kmotry". Řídíme se striktně zákony této země (zejména trestním zákoníkem, trestním řádem a zákonem o Policii ČR). Případy, které jsme v minulých týdnech dovedli do fáze vyšetřování (zahájení trestního stíhání proti konkrétním osobám) jasně vypovídají o tom, že se trestné činnosti ve veřejné správě, veřejným zakázkám atd. intenzivně věnujeme (viz odkaz).
 
Pokud však zmiňujete osobu Romana Janouška, tak mohu uvést, že ředitel našeho útvaru v minulých dnech nařídil prověrku všech spisů, ve kterém se toto jméno objevilo. Tato prověrka stále probíhá.

Pokud se zmiňujete o špatném vybavení policie, tak samozřejmě bychom mohli říci, že by bylo žádoucí, aby náš útvar disponoval lepším vybavením. Musíme si však uvědomit složitou ekonomickou situaci celé Policie ČR. Mohu však uvést, že vedení našeho útvaru dělá maximum, aby pro naše pracovníky zajistilo adekvátní vybavení.

Pokud bych se měl vyjádřit k údajným politickým tlakům, tak žádné Vámi zmíněné tlaky na práci našeho útvaru nejsou.

Další část ankety najdete na serveru Lidovky.cz dnes odpoledne.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!