Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak najít parkování. A nekrást

Česko

BRNĚNSKÉ OČI

Balet, opera – a velké parkoviště. Brněnská ODS oznámila, že je připravena znovu otevřít diskuse o přeměně vydlážděné a vyasfaltované plochy před Janáčkovým divadlem v parkoviště. Tentokrát ale už ne divoké, ale řádně placené.

Děje se tak jen pár měsíců poté, co se zničená nádrž s kdysi nejvyšším vodotryskem ve městě změnila za několik set tisíc v květinový záhon, aby alespoň trochu plochu zkulturnila. A vjezd do jejího okolí zablokovaly nově instalované sloupky a květináče.

Babo (případně dědku, ať je to genderově vyvážené), raď. Je dobré před Janáčkovo divadlo pustit znovu auta – nebo bude parkování před největší divadelní budovou na Moravě stejně důstojné, jako by stála na 1. nádvoří Pražského hradu? Rekonstrukcí Moravského náměstí, Joštovy a dalších ulic ztratilo centrum Brna desítky parkovacích míst. A investoři, kteří by postavili parkovací domy, se zrovna nehrnou, takže „divadelní“ parkoviště by dalo chybějící místa za přijatelné náklady.

Kde najít parkovací plochy a nekrást, je totiž otázka nejen pro motoristy, ale i pro radní. S tím rozdílem, že jeden motorista ještě při trošce štěstí parkovací místo najde, ale ty stovky, které by měla najít lidé z radnice, jsou úkolem horším. Někteří míní, že by bylo dobré z celého centra města udělat velkou parkovací zónu, kde se smí stát jen s potvrzením o zaplacení parkovného nebo s rezidenční kartou. Jenomže: jak zajistit, aby obyvatelé centra měli „přiměřené“ právo parkovat zdarma? A jak stanovit počet oprávnění, která by mohli dostat, aby s nimi nepodváděli? Jedno na rodinu? Jedno na osobu? Jedno na byt? Kolik by jich mohla dostat firma?

V přípravě je rekonstrukce Zelného trhu a Dominikánského náměstí, z nichž by měly zmizet další desítky míst. Parkovací dům vedle Nové radnice ale zřejmě v té době stát nebude, takže tu opět bude otázka: kam ta auta zmizí? Poradí si motoristé sami?

Osazenstvo brněnské radnice kdysi zadávalo průzkum o tom, zda má centrem Brna jezdit tramvaj. Je možná čas si udělat další reprezentativní anketu, řešící i takové otázky, zda nezariskovat a nezpoplatnit místo parkování už pouhý vjezd do centra, jako to dělají některá města v cizině. Mimo centrum lze vybudovat záchytná parkoviště snadněji než parkovací domy v historickém jádru. Pokud budou hlídaná (což je důležitý aspekt) a lístek z nich bude platit jako jízdenka na dopravu, pak by to mohlo být řešení. Aspoň než se najdou ti chybějící investoři.

O autorovi| MILOŠ ŠENKÝŘ redaktor LN

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!