Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak naučit dítě správně vyslovovat?

Česko

PORAĎTE SI NAVZÁJEM

Pětiletý syn neumí říkat „ř“. Nejprve jsem se ho snažila naučit výslovnost sama, ale nespolupracoval. Rozhodla jsem se s ním zajít za logopedem. Syn s ním ale nejprve odmítal komunikovat a po chvíli začal hystericky křičet. Museli jsme odejít. Nevím ale, co dál?

VAŠE ODPOVĚDI

Z vlastní zkušenosti vím, že nejlépe se dítě naučí vyslovovat jakoukoli hlásku hlavně odezíráním od blízké osoby, která správně artikuluje a vyslovuje.

Jana

Buďte v klidu, na hlásku Ř je v pěti letech ještě dost času, dítě netrapte. Ještě má aspoň dva roky čas. Pokud vyslovuje R, a i na to je docela brzo, tak se Ř jistě naučí.

moon

Mě rodiče taky vodili na logopedii s r i ř. Bylo mi asi 5 až 6 let a odmítala jsem to říkat správně, i když jsem už věděla, kde v hrdle a jak se ten správný zvuk tvoří. Dodnes si pamatuji: Tdubači tdoubili tdadá! Ale asi se mi prostě nechtělo. Pak jsem byla na táboře, dobře v páté třídě, a děti se mi smály. Přijela jsem domů a už jsem to používala normálně a od té doby neráčkuji. Takže vydržte s nervy, dítě to pochopí samo.

Kája

Jsem už pamětnice, ale na logopedii mám moc hezkou vzpomínku. Syn také neuměl říkat ř a za pár měsíců měl jít do první třídy. Na první návštěvě hodné paní učitelky, která měla logopedický kurz, si ho posadila na klín a přezkoušela ze všech obtížnějších hlásek. Velmi ho chválila a inspirovala ho ujištěním, že to zvládne lehce, když bude doma sám cvičit. Dostal jediné cvičení: neustále říkat tri, tri, tri, tri – co nejrychleji za sebou. Říkal si to celou cestu domů, já s ním, závodili jsme, komu to půjde rychleji. Říkal si to večer ve vaně a pak ještě po pohádce v postýlce, a najednou začal řvát tři, tři, tři a bylo po spaní. Ujistili jsme ho, že je geniální dítě – a věřili jsme tomu.

Babička

NÁZOR ODBORNÍKA

„Zvládnutí správné výslovnosti všech hlásek je velmi důležitým momentem v řečovém vývoji dítěte. Návštěva logopeda je na místě. Logoped totiž také identifikuje, zda jsou v řeči případně ještě další problémy. Navázání dobrého kontaktu mezi logopedem a dítětem je velice důležité. U některých dětí se může jednat o nedozrálost v sociálním chování, které se projevuje popisovaným způsobem. Věnujte tedy pozornost, jak dítě komunikuje s vámi, kamarády i cizími dospělými osobami. To vše se nakonec v nácviku komunikačních dovedností pozitivně projeví. Pokud dítě zvládne komunikaci s těmito osobami, zvládne i komunikaci s logopedem,“ říká klinická logopedka Ilona Kejklíčková z Občanského sdružení LOGO.

PŘÍŠTÍ OTÁZKA

Mám problémy s čtyřletým synem. Pokaždé, když vyžaduje něco, co mu nechci dát – jako například čokoládu – začne mlátit hlavou o zem. Několikrát jsem bohužel podlehla a požadované mu dala. Bála jsem se, aby si něco neudělal. On mne tímto způsobem ale začal vydírat i na veřejnosti, třeba v obchodě. Nevím, co s tím. Bojím se, aby si neublížil.

Máte problém se zdravím dítěte? Napište nám na barbora. minksova@lidovky.cz. Na otázky bude pravidelně odpovídat praktická dětská lékařka Hana Cabrnochová.

lidovky.cz Více informací naleznete na www.lidovky.cz/poradny

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...