10. ledna 2017 6:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jak obejít bezpečnostní rámy na Hradě? Stačí poslat nůž na místní pobočku pošty

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 28Diskuse
Žádné zbraně a výbušniny. Policisté prohledávají každého návštěvníka Pražského... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žádné zbraně a výbušniny. Policisté prohledávají každého návštěvníka Pražského... | foto: Martin Prachař, Lidovky.cz

PRAHA Osobní kontroly a detektory zavedené na Pražském hradě mají zvýšit bezpečnost všech návštěvníků. Opatření, kvůli nimž lidé u vstupu stojí dlouhé fronty, ale lze poměrně jednoduše obejít. Stačí si nebezpečnou zásilku poslat na poštu uvnitř areálu. Přesvědčil se o tom i jeden ze čtenářů serveru Lidovky.cz, jenž si na hradní pobočce vyzvednul dvacet centimetrů dlouhý nůž a volně se s ním pohyboval po areálu.

Šimon Gut je rezidentem Prahy 1 žijícím v Loretánské ulici nedaleko Pražského hradu. Se svým bydlištěm spadá pod pobočku České pošty číslo 118 nacházející se v Josefské ulici, jen pár desítek metrů od Malostranského náměstí. Aby kvůli vyzvedávání zásilek nemusel neustále chodit z táhlého kopce a zase zpět, zařídil si takzvanou dosílku, která adresátovi umožňuje vyzvednout si konkrétní balíček na jiné adrese.

Poštu si tak nechává zasílat na pobočku na Pražském hradě, kterou má svému domovu podstatně blíže. „Pošta 119 na nádvoří u katedrály sv. Víta nemůže být naší koncovou poštou, protože nemá doručovatele. Když si ale zařídíte dosílku, zásilku vám přepošlou a doručovatelé ze 118 vám jen vloží lístek do schránky, že je přenesená na Hradě,“ vysvětluje Gut.

Jednoho dne mu na hradní pobočku České pošty přišla i zásilka, kterou by do areálu sídla českého prezidenta skrze vstupní bezpečnostní kontroly nejspíš nepronesl. „Moje přítelkyně pracuje s kůží, chtěl jsem jí dát dárek. Objednal jsem jí tak kosící nůž, což je profesionální nástroj na srážení hrany kůže. Vypadá jako velké dláto, jenže je ostrý jako břitva,“ popisuje Gut.

Kosící nůž na seřezávání kůže měří přes 20 centimetrů.
Nůž, který Šimon Gut na hradní pobočce České pošty vyzvedl.

Více než dvacet centimetrů dlouhý nůž si vyzvedl a - aniž by jej následně někdo opětovně kontroloval - opustil s ním pobočku. S poněkud nebezpečným předmětem se tak vzápětí mohl volně pohybovat po hradním areálu. Na skutečnost při odchodu upozorňoval i přítomné příslušníky Hradní stráže, kteří nad jeho nožem pouze krčili rameny. Při východu totiž návštěvníci žádné kontroly podstupovat nemusí.

Neurčité kontroly

Zástupci Hradu se k dotazu, zdali v rámci zvýšených bezpečnostních opatření kontrolují i poštovní zásilky, odmítají vyjadřovat. „Bezpečnostní opatření v zásadě nekomentuji,“ informoval Lidovky.cz mluvčí Jiří Ovčáček.

Nůž, který Šimon Gut pořídil své přítelkyni.

Nůž, který Šimon Gut pořídil své přítelkyni.

Česká pošta je v tomto ohledu sdílnější. Podle mluvčího Matyáše Vitíka společnost se Správou Pražského hradu pravidelně komunikuje. „Zásilky, které Česká pošta dopravuje na pobočku, jsou kontrolovány. Vzhledem k bezpečnostním opatřením bych ale nerad tato opatření blíže specifikoval,“ uvedl pro Lidovky.cz Vitík.

Fronty nejen na pobočce

Pobočku pošty na Třetím nádvoří prý využívají zejména turisté a zaměstnanci Hradu. Věžných občanů, kteří by ji navštěvovali, je pravděpodobně i v souvislosti se zavedenými kontrolami minimum. „Dřív jsem tam chodil často, teď už ani tak ne. Skrz Matyášovu bránu na Hradčanském náměstí vás nepustí ani když jste rezident, ani když jdete na poštu. Musíte vystát frontu a projít přes detektory jako každý jiný,“ říká Gut.

K informaci, že zákazníci musí kvůli kontrolám mnohdy stát ve frontě, aby se na pobočku vůbec dostali, se Česká pošta vyjádřila nejednoznačně. „Česká pošta poskytuje své služby zákazníkům a nehodnotí věci, které jí nepřísluší,“ sdělil Vitík.

Bezpečnostní opatření na Pražském hradě byla z důvodu „možného teroristického útoku“ zavedena počátkem srpna roku 2016. U vstupu do areálu jsou nainstalovány bezpečnostní rámy a všem příchozím jsou prohledávána zavazadla. Rámy měly být původně umístěny i v katedrále svatého Víta, nakonec se tak ale zatím nestalo.

CHARTA 77

CHARTA 77

  • 28Diskuse
Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky