Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak odměňuje ministr Blažek? Náměstkům dal až 140 tisíc korun

Česko

  10:45
PRAHA - Hrubý plat kolem 90 tisíc korun a odměny až 140 tisíc korun. Na takové částky si přišli v minulém roce náměstci na ministerstvu spravedlnosti. Úřad si platil i poradce, ať už třeba v oblasti občanského práva nebo parlamentní agendy. Jejich měsíční odměny se pohybovaly od 10 do 25 tisíc korun.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek. foto: ČTK

Ministerstvo spravedlnosti, které vede od loňského července ministr Pavel Blažek (ODS), zveřejnilo platy náměstků a poradců po dotazu serveru Lidovky.cz.

A údaje ukazují, že nejvyšší plat měl 1. náměstek, zodpovědný za sekci vězeňství Daniel Volák. Na ministerstvo ho přivedl bývalý ministr Jiří Pospíšil (ODS). Jeho měsíční plat přesáhl částku 98 tisíc korun. K tomu dostal odměnu 140 tisíc korun. Důvod?

„Za operativní a důkladné prošetření mimořádné události ve Věznici a ústavu pro výkon zabezpečovací detence v Opavě – úmrtí odsouzené, za aktivní přístup a koordinaci postupů při řešení nedostatečnosti finančních prostředků ve Vězeňské službě České republiky, za iniciaci zkušebního provozu elektronického monitoringu na průkazném vzorku osob ve spolupráci s Probační a mediační službou, za aktivní řešení změn vězeňské legislativy, za úspěšné zahájení projektu elektronického monitoringu odsouzených osob, za úspěšné zajištění 107. etapy jmenování soudců,“ vyjmenovává ministerstvo.

Odměny úřadu nepatří ani k největším, ani nejmenším. Na první příčce je náměstek ministra práce Vladímir Šiška, který dostal v loňském odměnu více než 300 tisíc korun. Nejméně naopak odměňovalo ministerstvo dopravy. Na náměstka tam připadlo zhruba 20 tisíc korun.

Ministerstvo spravedlnosti
funkceplat měsíčněodměny
Daniel Volák, 1. náměstek98 228140 000
František Korbel, náměstek90 000140 000
Radomír Daňhel, náměstek94 00060 000
Filip Melzer, náměstek89 50030 000
Pavel Kasík, náměstek94 00080 000
Pavel Staněk, poradce15 000
Jan Kubata, poradce15 000
Petr Žídek, poradce10 000
Lenka Trešlová, poradce14 000
Kateřina Smolíková, poradce15 000
Monika Dittrichová, poradce19 000
Kateřina Blažková, poradce14 000
Martin Benda, poradce10 000
Petr Sokol, poradce25 000

Desetitisícové odměny

Za Volákem co do výše platu následují náměstek sekce ekonomické a investiční Radomír Daňhel a náměstek sekce ekonomicko-správní Pavel Kasík. Jejich platy činí 94 tisíc korun a i je čekala loni odměna v řádech desítek tisíc.

Zhruba 90 tisíc brali náměstek legislativní sekce František Korbel a náměstek justiční sekce Filip Melzer. Korbel si ale přišel i na odměnu 140 tisíc korun. „Za dokončení a spuštění projektu nového obchodního rejstříku, za úspěšné dokončení přípravy návrhu doprovodné legislativy k rekodifikaci soukromého práva (novela OSŘ, zákon o zvláštních řízeních soudních, zákon o rejstříku, velký doprovodný zákon) a jejich odeslání do připomínkového řízení,“ vysvětluje ministerstvo.

Filip Melzer, který patřil mezi blízké spolupracovníky Jiřího Pospíšila, přitom na svůj post v létě rezignoval.

Peníze pro poradce

Další peníze pak putovaly mezi poradce. Mezi nimi i poslanci Janu Kubatovi, který neradí jen na ministerstvu spravedlnosti, ale i průmyslu. (ČTĚTE VÍCE). Blažkovi poradci si měsíčně vydělali od 10 do 25 tisíc korun.

Nejvíce bral tajemník poslaneckého klubu ODS v Evropském parlamentu Petr Sokol. Jaké poradenství úřadu poskytoval u něj ale ministerstvo na rozdíl od ostatních poradců konkrétně neuvedlo.

Jaké platy berou úředníci?

Například v oblasti parlamentní agendy radí ministerstvu Kateřina Blažková, která je zároveň sedm let asistentkou poslance Jana Vidíma. „Dělám právní a politologické poradenství v oblasti parlamentní agendy. Mám dvě vysoké školy, a to právo a politologii, sedmiletou praxi v Poslanecké sněmovně a právnickou praxi,“ vysvětlila  serveru Lidovky.cz Blažková.

Kolik úřad rozdělil za čtvrt roku?

Jen za poslední čtvrtletí minulého roku rozdělilo ministerstvo mezi 3 členy nejvyššího vedení 180 tisíc korun, na jednoho náměstka tak připadlo v průměru 60 tisíc korun.  Mezi ředitele odborů a vedoucí oddělení putovalo celkem téměř 1 300 000 korun, to znamená průměrně 20 tisíc. Odměny pro řadové zaměstnance vyšly úřad celkem na více než milion korun, tedy průměrně o něco méně 4 500 korun na jednoho.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat