18. května 2017 13:44 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jak oživit vzpomínky pamětníků? Zúčasněte se Běhu pro Paměť národa

Běh pro paměť národa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Běh pro paměť národa. | foto: www.behpropametnaroda.cz

PRAHA Političtí vězni, oběti holocaustu i letci RAF. To jsou lidé, jimž je věnovaná charitativní akce Běh pro Paměť národa, která se uskuteční v sobotu 20. května v pražské oboře Hvězda. Svou účastí zde lidé budou moci podpořit nahrávání vzpomínek pamětníků diktatury 20. století do archivu Paměť národa.

Zaplacením startovného lidé přispějí organizaci Post Bellum, která projekt Paměť národa spravuje. Jedná se o databázi, ve které publikuje příběhy veteránů druhé světové války, protinacistických odbojářů, obětí holocaustu, politických vězňů 50. let i let pozdějších, duchovních, disidentů, ale i představitelů moci – agentů KGB, NKVD, StB, politických funkcionářů a dalších pamětnických skupin. A právě zveřejnění dalších příspěvků má za cíl Běh pro Paměť národa.

Paměť národa

Paměť národa je nejrozsáhlejší veřejně přístupná pamětnická databáze v Evropě, kterou ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů a Českým rozhlasem buduje a spravuje společnost Post Bellum. Ta průměrně publikuje denně dva až tři detailně zpracované pamětnické příběhy. V současnosti jich databáze obsahuje skoro 3700.

Závodníci budou moci běžet i přímo za konkrétní osoby, které si sami vyberou. Stačí, když její jméno napíší na placku, kterou si zde budou moci nechat vyrobit.

Ředitel neziskové organizace Post Bellum Mikuláš Kroupa věří, že letos se akce zúčastní kolem tisíce lidí. „Loni na prvním ročníku s námi běželo téměř 500 závodníků, věříme, že letos by to mohl být dvojnásobek,“ uvedl Kroupa.

Organizátoři akce očekávají účast tisíce závodníků.
Závod je určen všem věkovým kategoriím.

Mezi známými osobnostmi, které se běhu zúčastní, nebudou chybět herečky Anna Geislerová, Lenka Krobotová či olympionici Vavřinec Hradílek a Eva Samková. Druhý ročník akce Běh pro paměť národa odstartuje v sobotu v 10 hodin. Všichni běžci si budou moci vybrat mezi tratěmi na jeden, pět či deset kilometrů.

kchKateřina Chramostová

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!