130 let

Bouřky a krupobití zasáhly Jihomoravský kraj. | foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

Jak pomoci tornádem zasažené oblasti? Na dárcovských kontech se sešly desítky milionů a částky nadále rostou

Česko
  •   2:37aktualizováno  20:39
Praha - Sbírky na pomoc bouří zasaženým obcím na Moravě vznikají po celé zemi, na dárcovských kontech se sešly už desítky milionů korun. Například na kontě sbírky Nadace Via bylo ve 14:15 kolem 67 milionů korun. Další sbírku vyhlásily například Diecézní charita Brno, Husitská diakonie, dárcovská platforma znesnáze21, Člověk v tísni či Konto Bariéry.

Svaz měst a obcí ČR (SMO ČR) uvolní z rezervy pětimilionovou částku na cílenou pomoc, organizuje i finanční sbírku. Nadace Karel Komárek Family Foundation a společnost Sazka věnují na obnovu regionu 150 milionů korun, Nadace ČEZ přispěje deseti miliony korun.

VIDEO: Jihem Moravy se prohnalo tornádo. Obce vypadají jako po válce, bez elektřiny jsou desetitisíce domácností

Brněnský biskup Vojtěch Cirkle vyhlásil na neděli také mimořádnou kostelní sbírku na pomoc lidem zasaženým katastrofou na jihovýchodní Moravě. „Vyzývám ve farnostech také dobrovolníky, zdravotníky a všechny, kteří by mohli účinně pomoci s odstraněním následků živelné pohromy, aby se zapojili. Děkuji všem, kteří pomohou, všem, kteří přispějí finančně i těm, kteří se za lidi v postižených oblastech modlí,“ uvedl.

Bouřky s tornádem zasáhly Jihomoravský kraj. Na snímku Moravská Nová Ves
Bouřky s tornádem zasáhly Jihomoravský kraj. Na snímku Moravská Nová Ves

Dárcovská kampaň Nadace Via prostřednictvím portálu Darujme pomůže zasaženým obcím, lidem a komunitám, aby se s tragédií dokázali lépe vyrovnat, uvedli organizátoři sbírky. Peníze na kontě rychle přibývají. Kolem páteční 20. hodině bylo na kontě již přes 100 milionů korun, částku se navíc podařilo vybrat v horizontu necelých 24 hodin.  „Ještě nikdy se v historii české filantropie nevybralo tolik peněz za tak krátkou dobu,“ řekl Zdeněk Mihalco, ředitel nadace.

Přes Diecézní charitu Brno mohou lidé posílat peníze na konkrétní účet nebo přispět dárcovskou DMS. Zájemci mohou přispívat na účet 4211325188/6800, variabilní symbol 2002. Přispět můžete také zasláním DMS na číslo 87 777 ve tvaru DMS DCHB 30, 60  nebo 90. Více informací získají zájemci na webu charity. Na sbírku platformy znesnáze21, která umožňuje založit on-line charitativní sbírku v krátkém čase i fyzickým osobám, upozornil miliardář Karel Janeček na Twitteru. Zatím se vybralo přes 2,3 milionu korun.

Lidé se zdravotním postižením z poničených obcí mohou okamžitě získat finanční podporu od Konta Bariéry. Hlásit se mohou na adrese info@bariery.cz či poštou. Poslat mají stručnou žádost a kopii průkazu postižených ZTP/P či ZTP. „Přispějeme rychle z našich vlastních zdrojů,“ sdělila mluvčí Jana Patková. Konto Bariéry vyhlásilo i sbírku na účtu 17111444/5500 s variabilním symbolem 5555.

Humanitární organizace Člověk v tísni vyslala na místo koordinátora, který zjišťuje rozsah škod a možnosti pomoci. První milion korun uvolnila z humanitárního fondu Klubu přátel Člověka v tísni. „Organizace se chce zaměřit na dlouhodobou pomoc a řešení dlouhodobých následků tak, aby doplnila pomoc od státu a pomáhala individuálně ve složitějších případech. Pomoc bude na místě koordinovat spolu s dalšími organizacemi i složkami IZS,“ uvedli zástupci organizace. Lidé mohou přispívat na dárcovské konto SOS Morava.

Už v noci se na zorganizování sbírky a další podpory domluvilo vedení SMO ČR. Stane se tak ihned, jak obdrží specifikace nutné akutní pomoci a dlouhodobé podpory, sdělila mluvčí svazu Alexandra Kocková. „Již nyní probíhá ve velkých městech jednání zastupitelů o vyčlenění finančních prostředků, které mají být konkrétně zacíleny podle požadavků postižených obcí,“ uvedla.

Přispívají také firmy a nadace

Okamžitou finanční podporu pro region, kde se narodil, slíbil zakladatel společnosti KKCG Karel Komárek. Nadace Karel Komárek Family Foundation vyčlení na pomoc minimálně 150 milionů korun, z toho 50 milionů věnuje Sazka a.s, sdělila skupina v tiskové zprávě. Tornádo v Lužicích na Hodonínsku poničilo mimo jiné technologický park MND patřící do skupiny KKCG.

Nadace ČEZ slíbila ve čtvrtek prostřednictvím elektrárny Temelín pomoc obcím v těsné blízkosti tohoto zdroje, které postihly extrémní bouřky. Dnes správní rada nadace rozhodla o mimořádném uvolnění deseti milionů korun, sdělila ČTK za ČEZ Jana Štefánková. Jako mimořádný bod svého jednání zařadilo pomoc obcím na Moravě na program představenstvo České advokátní komory (ČAK). Čtyřem jihomoravským obcím, které poničilo tornádo, pošle po 100 000 korunách. Komora zároveň vyzvala advokáty i k individuální finanční pomoci v zasažených oblastech.

Lidé a firmy se snaží pomoci také materiálně. Například Rohlík.cz na twitteru uvedl, že ráno zaveze do postižených oblastí základní potraviny i dětské potřeby. Pomoc nabízí i organizace Junák-český skaut. „Řešíme nabídku volných míst na skautských táborech pro neskautské děti z postižené oblasti,“ uvedli zástupci organizace na facebooku.

Mluvčí telefonního operátora T-Mobile Zuzana Svobodová již ve čtvrtek uvedla, že operátor posílá přes neziskovou organizaci Adra dar pět milionů korun na záchranné práce, základní potřeby pro zasažené domácnosti a odstraňování škod. Náměstek brněnské primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL) dnes na twitteru uvedl, že Brno poskytne obcím zničeným bouří a tornádem finanční pomoc deset milionů korun. Za týden by o tom mělo rozhodnout zastupitelstvo při mimořádném zasedání.

Na sociálních sítích se seskupují dobrovolníci

Lidé i živnostníci z okolí nabízejí také materiální pomoc - nářadí, oblečení nebo plachty na provizorní zakrytí poškozených střech. Nabídky se zatím objevují hlavně na sociálních sítích. Na Facebooku vzniklo hned několik skupin shromažďujících nabídky i poptávky pomoci. „Dá se projet do Mikulčic? Nevíte, jaká je situace v Pánově? Víte něco o požáru v Lužicích?“ na facebookovém profilu Hodoňáci se lidé snaží zjistit, jak vypadá situace v jejich okolí, ale třeba i to, zda mají v pátek poslat děti do školy. Sdílejí také fotografie a videa z postižených míst i záběry tornáda, které se Hodonínskem prohnalo.

Všechny jednotky IZS míří na tornádem poničené Hodonínsko, na místě pomůže i armáda

Krátce poté, co začalo být jasné, že na Hodonínsku nastala rozsáhlá přírodní katastrofa, vytvořili Jakub Bartoník a Martin Bušek z Mikulčické části Těšice událost organizující pomoc pro nejpostiženější místa. „Nikdy jsem nikoho o nic nežádal. Prosím, kdo můžete, přijeďte pomoct na Podluží do obcí Hrušky, Týnec, Moravská Nová Ves, Lužice. Proletělo tudy tornádo,“ žádají v události a prosí všechny o její sdílení. Během necelé hodiny zareagovalo na událost 304 lidí, kteří se na pomoci chtějí podílet. Kemp Josef v Dubňanech nabízí ubytování rodinám s dětmi i ostatním zasaženým dnešní bouří a to až 25 míst.

Více než 5 tisíc členů má také dobrovolnická skupina, kde lidé nabízí různou formu pomoci. Kromě nabídky ubytování pro lidi někteří nabízí rovněž možnost ubytování zvířat. Ve skupině Břeclaváci jeden z uživatelů nabídl ustájení koní.

Lidé se na místo nemají vydávat na vlastní pěst

Hejtman jihomoravského kraje Jan Grolich společně s hasiči ovšem nabádá ke koordinaci a varuje lidi, aby se v žádném případě do zasažených míst nevypravovali. 

Hasiči následně uvedli, co by jim náročnou práci usnadnilo. Shání hlavně kynology s pátrácímí psy, offroady s pořádným svícením i lidi s nouzovým výcvikem a zachránáře.

Autoři: ČTK, Lidovky.cz
  • Mohlo by vás zajímat
  • Vybrali jsme pro Vás