Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Jak psát „s“ a „z“ (2) a anglické dopisy

Česko

Čeština v práci

lekce 05

Ústav pro jazyk český AV ČR

Kurz pro všechny, kdo chtějí psát správně česky

A1 PRŮVODCE PRAVIDLY: PŘEDLOŽKY A PŘEDPONY „Z“ V ČEŠTINĚ

V minulé části jsme se zabývali předponou a předložkou s(e), dnes dáme prostor jejímu znělému protějšku neboli z(e).

Předložka z(e) Tato předložka se pojí s 2. pádem a její užití v tomto pádě je vždy správné: odejít z pokoje, vyběhnout z lesa, vyndat ze skříně, vrátit se z dovolené; seskočit z koně, spadnout ze stromu, sundat ze skříně, sejít z cesty; ze strany, z hlediska, ze zřetele... Nebylo tomu tak ale vždy. Až do 70. let minulého století bylo třeba zvažovat, zda předložka vyjadřuje směr ven, pak bylo nutno zvolit předložku z(e), nebo dolů či z povrchu pryč, pak byla namístě předložka s(e). Tohoto rozlišování je dnešní pisatel ušetřen. Pokud však považuje za účelné naznačit předložkou směr pohybu dolů (po povrchu pryč), užití předložky s(e) mu není odepřeno: vzít se stolu (tj. z desky), na rozdíl od vzít ze stolu (tj. zevnitř).

Předpona z(e)Pomocí předpony z(e)- se ke slovesům nedokonavým vytvářejí dokonavá, která vyjadřují výsledek děje slovesa základového: zčernat, zkřivit, zlevnit, zplodit, zpozorovat, zprostředkovat, zestárnout. Dokonavé protějšky se připojením této předpony tvoří i od sloves přejatých: zautomatizovat, zorganizovat, zformovat, zkolaudovat, zkomponovat.

Pomocí této předpony se odvozují slovesa z podstatných nebo přídavných jmen, která vyjadřují význam ,učinit / stát se tím, co znamená základové slovo‘: důraz - zdůraznit, dokonalý - zdokonalit, zpestřit, ztotožnit, zchoulostivět.

A2 ZÁLUDNOSTI

Psaní některých sloves a slov od nich odvozených je dáno tradicí: zkoumat, zkoušet, zkusit, zpěčovat se, zpívat, zpytovat, způsobit, ztepilý. S předponou zpíšeme i příslovce zpět, ztěžka, zticha, ztuha, zblízka (i z blízka).

Vedle slov, jež lze psát s předponou s(e)- i z(e)- a v nichž způsob psaní signalizuje výslovnost, existuje skupina slov, která se liší pouze pravopisem. Jako první jmenujme dvojici shlédnout - zhlédnout. Výraz zhlédnout je synonymem sloves prohlédnout si, spatřit, vidět a užívá se např. ve spojeních zhlédnout představení, film, výstavu, zápas. Druhý výraz bychom měli použít tehdy, jestliže chceme vyjádřit pohled shora dolů: shlédnout z rozhledny do údolí. Dále rozlišujeme např. dvojice: sběh lidí - vojenský zběh, sběhlý voják -zběhlý v angličtině, správa objektu - novinová zpráva, stěžovat si kamarádce -ztěžovat práci, stlouci trámy -ztlouci někoho do bezvědomí, sužuje nás žízeň - švadlena zužuje šaty.

Na závěr je ještě třeba uvést, že existují i dvojice slov, jež lze psát oběma způsoby, a to bez významového rozlišení: scestovat i zcestovat, sestylizovat i zestylizovat, skontaktovat i zkontaktovat, sešrotovat i zešrotovat.

A3 CVIČENÍ

Klubko se -kutálelo - police.

Houska -tvrdla a -plesnivěla.

-veřejněný -nímek jsme -hlédli - odporem.

Mnozí lidé -pohodlněli a -choulostivěli.

Tři měsíce jsem -trávil v Londýně jako -pravodaj.

Vše se -tížilo a -komplikovalo.

Problém je třeba rychle -provodit - světa.

Obě odrůdy se -křížily.

-prudka se ohlédl, ale nikoho ne-patřil.

B JAZYK V PRAXI: DOPISY V ANGLIČTINĚ Úřední dopisy dodržují blokovou úpravu: Za oslovením Dear Sir or Madam, jsou psány od levé svislice, včetně Dear Ms Smith apod. následuje adresy, data, počátku odstavců čárka, ve formálním styku a podpisu. Užíváme jednoduché může být i dvojtečka: Dear řádkování, mezi odstavci Dr. Brown: nebo se za vynecháváme řádky. Odsazení oslovením nepíše odstavců (indented žádná interpunkce. paragraphs) se vyskytuje První odstavec v osobních dopisech.

začíná velkým Adresy a datum písmenem.

Pokud nepoužíváme Neužívá se hlavičkový papír, kombinace Dear na němž je adresa James Smith odesílatele nebo Dear Dr v záhlaví, James Smith.

píšeme vlevo Závěr dopisu nejprve adresu odesílatele. Níže se uvádí Ukončení dopisu zní Yours adresa příjemce, v podobě analogické té, která je faithfully (pokud oslovujeme na obálce. Nezapomeneme na titul Mr., Mrs., Miss, Ms.

Dear Sir or Madam), nebo Yours (oslovení Ms., nečinící rozdíl mezi ženou svobodnou sincerely (pokud oslovujeme příjmením a vdanou, se považuje za nejkorektnější), Prof., Dr. aj., Dear Mr Smith), možný je i obrácený slovosled za nímž následuje celé jméno. Pokud známe další údaje, Sincerely Yours. Pokud jsme neuvedli čárku za neopomeneme uvést pozici, např. Personnel Manager oslovením, neuvedeme ji ani za touto frází. Přátelsky se Mr. Donald Black, Dean Prof. Marcelo Dascal.

loučíme Best regards, což je vhodné spíše v osobním Datum se píše ve tvaru November 9, 2007 nebo dopise. Následuje vlastnoruční podpis nad podpisem 9 November 2007; v úředním styku je rozvinutý zápis vytištěným.

měsíce vhodnější než zápis s lomítky.

Styl Oslovení Pokyny pro psaní úředních dopisů nabádají ke stručnosti Univerzální oslovení Dear Sir or Madam užijeme tehdy, a k užívání formálního jazyka (nemají se užívat tzv.

neznáme-li jméno adresáta. Existuje i formální oslovení stažené tvary typu I’m, it’s apod.).

To whom it may concern. Pokud adresáta známe, Zkratky oslovíme ho příjmením, před nímž předchází Dear Enc - enclosure (příloha), Encs - enclosures (přílohy) Mr., Mrs., Miss, Ms. nebo titul Prof., Dr. aj. (angličtina cc (kopie) nemá titul odpovídající českému Ing.). Za zkratkami ASAP - as soon as possible se dělají tečky, ale častěji se dnes vynechávají (tzv.

RSVP - please reply (franc. zkratka ) otevřená interpunkce - Ms M Brown, Mr B I Drew).

C UŽITEČNÉ TIPY: ZKRATKY (1)

Nejčastěji se zkratky tvoří tím způsobem, že se vypíše první písmeno slova nebo slov daného spojení, a to tak, aby zkratka končila souhláskou. Za takto zkrácenými slovy se píše tečka, po níž pak následuje buď mezera, nebo interpunkční znaménko (např. dvojtečka, otazník, vykřičník, nikdy však druhá tečka).

Většina zkratek je ustálená, např. p. = pan, pánové, řidčeji i paní, sl. = slečna, s., str. = stránka, tzn. = to znamená, v. r. = vlastní rukou (ale v z. = v zastoupení). Některé zkratky jsou vytvořeny jen ze souhlásek charakteristických pro dané slovo, např. mjr. = major, kpt. = kapitán, rkp. = rukopis(ný), rtg. = rentgen, mld. = miliarda, vs. = versus.

Tečku nepíšeme po zkratkách vytvořených z prvního a posledního písmena nebo z poslední slabiky zkracovaného slova: pí = paní, fa = firma, faktura, fce = funkce. Tečka nenásleduje ani za viz, protože to není zkratka, ale rozkaz od slovesa „vidět“.

D NEŠVARY A ZLOŘÁDY?

AŽ TAK Spojení až tak, které bývá časté v neoficiálních mluvených projevech i v publicistických textech, bývá někdy odsuzováno jako nevhodná náhrada za výrazy tak, zas(e) tak.

V některých větách je skutečně spojení až tak nadbytečné, v mnohých případech bychom však nahrazením mírně posunuli význam. Sdělení Přijedu až tak za týden není totožné s příslibem Přijedu tak za týden nebo Přijedu zase tak za týden. Příslovce až v takovýchto spojeních naznačuje určitou míru nebo její hranici; signalizuje osobní postoj mluvčího/pisatele. Výrazně převažuje užití v záporných větách (Nemusí to být až tak růžové. Realita najednou nebyla až tak tíživá.), v řečnických otázkách, které předpokládají zápornou odpověď (Je vztah občanů k reformě až tak špatný?), popř. v kladných větách závislých na záporných větách (Nemyslím si, že je to až tak jednoduché.). Není-li spojení nadužíváno, není důvod se mu vyhýbat.

E ČEŠTINA HRAVÁ

Nech medúzám med...

A jedničkám jed...

A motýlům týl...

Nech Terezám rez...

A pro plesy les...

I s kvílením víl...

(R. Krajčo, N. Grigoriadis, E. Hofmann, Sněhurkám)

Zítra: Jak psát „s“ a „z“ (3) a německé dopisy

***

Lekce v LN ZDARMA: každý den od 5. listopadu do 10. prosince Nástěnná příručka ZDARMA: v pondělí 5. listopadu infolinka: 225 555 544 www.lidovky.cz/cestina, www.jazykovaporadna.cz

Autoři: PhDr. Ivana Svobodová (A), PhDr. Světla Čmejrková, DrSc. (B), PhDr. Markéta Pravdová, Ph. D. (C), PhDr. Anna Černá (D) Použitá literatura: Kuldová, O. - Fleischmannová, E., Jak psát obchodní dopisy a jiné písemnosti: pro střední školy i pro širokou veřejnost, Fortuna, Praha, 2001; Oxford Advanced Learner’s Dictionary, Oxford, Oxford University Press, 2000; Adam, R., Obhajoba měrových výrazů typu až tak, Naše řeč 88, 2005, č. 4, s. 221-223

Další užitečné informace o správném používání českého jazyka, podrobnosti o kurzu a praktické pomůcky (přehled vyjmenovaných slov, slovníček slov s předponami s a z, cvičné diktáty a další) najdete na internetové stránce www.lidovky.cz/cestina.

ŘEŠENÍ

Klubko se skutálelo z police.

Houska ztvrdla a zplesnivěla.

Zveřejněný snímek jsme zhlédli s odporem.

Mnozí lidé zpohodlněli a zchoulostivěli.

Tři měsíce jsem strávil v Londýně jako zpravodaj.

Vše se ztížilo a zkomplikovalo.

Problém je třeba rychle sprovodit ze světa.

Obě odrůdy se zkřížily.

Zprudka se ohlédl, ale nikoho nespatřil.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!