Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Jak psát velká písmena (4) a reklamaci

Česko

Čeština v práci

Kurz pro všechny, kdo chtějí psát správně česky

Ústav pro jazyk český AV ČR

Lekce v LN ZDARMA: každý den od 5. listopadu do 10. prosince Nástěnná příručka ZDARMA: v pondělí 5. listopadu infolinka: 225 555 544 www.lidovky.cz/cestina, www.jazykovaporadna.cz

lekce 13

A1 PRŮVODCE PRAVIDLY: VELKÁ PÍSMENA – ZÁVĚR

U víceslovných vlastních názvů, které se v textu vyskytují opakovaně, není nutné používat název celý, ale zkrácený. Ten lze považovat za neoficiální a psát ho s malým písmenem, např. Dále magistrát (Magistrát města Benešov) projednal…; Ve zprávě ministerstvo (Ministerstvo spravedlnosti) uvedlo…; Ve spisech obecního úřadu (Obecní úřad Černovice)... Lze ho však chápat jako zástupný, tj. plnící i nadále funkci vlastního jména, a psát ho proto s velkým písmenem: Dále Magistrát projednal…; Ve zprávě Ministerstvo uvedlo…; Ve spisu Obecního úřadu…

Nejčastěji se tímto způsobem zkracují názvy organizací/institucí, dále dokumenty, pokud jsou chápány jako vlastní jména: v Ústavě (Ústava ČR), v Listině (Listina základních práv a svobod), publikace: v Lexikonu (Statistický lexikon obcí ČR), akcí: na Festivalu (Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech), méně časté jsou u dalších pojmenování, např. válka v Zálivu (Perský záliv).

Ve smlouvách a dohodách, např. o koupi, pronájmu, se namísto vlastních jmen (osobních nebo organizací/institucí) uvedených v úvodu smlouvy dále v textu užívají výrazy obecné, např. Jana Nováková (prodávající) a Petra Nová (kupující) uzavírají… Výrazy v závorce nelze považovat za zástupné názvy, a proto je třeba psát je s malým písmenem.

A2 ZÁLUDNOSTI

Čtyři lekce věnované psaní velkých písmen rozhodně nemohly obsáhnout všechny typy pojmenování, a tak na závěr uveďme ještě alespoň několik jednotlivostí:

S malým písmenem se v češtině píše vláda ČR (název instituce zní Úřad vlády ČR), prezident republiky ČR, třebaže jde o funkci jedinečnou; stejně píšeme generální guvernér České národní banky, ochránce veřejných práv atp.

Stále častěji se setkáváme s podobami: Můžete si Účet založit v nejbližší Pobočce; přípravek proti Lupénce a Ekzémům. Ty rozhodně neodpovídají současným pravopisným zásadám. Pokud chce autor některý výraz zdůraznit, měl by použít např. tučné písmo, kurzivu nebo podtržení.

Blíží se konec roku a s ním i psaní vánočních blahopřání. V nich doporučujeme používat podobu Vánoce (stejně Velikonoce), ale velikonoční svátky a šťastný nový rok (pokud byste totiž napsali šťastný Nový rok, přáli byste štěstí pouze pro 1. leden).

A na úplný závěr. Je bezesporu chvályhodné, když se pisatel snaží, aby se v psaní velkých písmen nedopustil chyby. Každá pravopisná chyba (u psaní velkých písmen mnohdy těžko rozpoznatelná) je pochopitelně nežádoucí, ale málokterá z nich má za následek nejednoznačnost nebo nesrozumitelnost sdělovaného obsahu.

Ty způsobuje zejména nevhodný výběr slov a špatná větná stavba. A právě jim by měl každý pisatel věnovat zvýšenou pozornost.

A3 CVIČENÍ

Příští týden -enerální -editel navštíví -třední Čechy, mj. také -ázně -oděbrady.

Ministerstvo -inancí (dále -inisterstvo) a -ejvyšší -ontrolní -řad (dále -řad) zaujal- toto stanovisko: … Na základě -ohody o pronájmu se Věra Bílá (-ájemce) zavazuje: … Přejeme Vám krásné prožití -ánoc a mnoho úspěchů v -ovém roce.

B JAZYK V PRAXI: REKLAMACE

Mnozí výrobci a prodejci dnes poskytují předem připravené reklamační formuláře, jejichž vyplnění podle pokynů by nemělo být problematické. Napsat reklamaci bez formuláře tak snadné už být nemusí. Obecně platí, že reklamace musí být věcná, přesná, adresná, slušná a včasná. Můžeme v ní vyjádřit naléhavost, nikoli však svou zlost a vztek. Formulujeme ji jako individuální, formální dopis. Jeho podoba odpovídá úředním dopisům, s nimiž jsme se seznámili v předchozích kurzech.

V úvodní rámcové části můžeme uvést svou adresu i adresu adresáta, datum a místo napsání.

Svou adresu, datum a místo můžeme také spolu se svým podpisem umístit až na konci dopisu. Reklamaci předchází nadpis, v němž je stručně a výstižně udáno, co reklamujeme.

Vlastní reklamaci začínáme zdvořilým, formálním oslovením, pak přesně a výstižně popíšeme zjištěné nedostatky. Uvedeme také údaje o zboží i okolnostech obchodní transakce (zejména kdy, kde a jak proběhla); v případě potřeby se odvoláme na příslušné doklady (číslo a datum objednávky, číslo dodacího listu, datum účtu a adresu prodejny apod.) nebo přiložíme jejich kopie.

Až poté žádáme nápravu uvedených nedostatků, případně i navrhneme její podobu: můžeme chtít zboží opravit či vyměnit, uspokojí nás sleva z ceny, nebo požadujeme vrátit peníze zcela, usilujeme o přezkoumání faktury, zrušení smlouvy apod. Pokud jde o první výtku, jsme taktní, můžeme vyslovit i politování a odvolat se na dosavadní bezproblémovou zkušenost. Končíme zdvořile, nejlépe s pozdravem. Reklamace posíláme zásadně doporučeně.

Odpověď na reklamaci je do značné míry ovlivněna reklamací, na niž odpovídá. Ale i na zlostné reklamace odpovídáme bez emocí. Shledáme-li reklamovaný požadavek oprávněným, omluvíme se a vyjádříme svou lítost.

Bez nadměrného ospravedlňování se pak vysvětlíme, proč k nedostatku došlo, a navrhneme řešení, jak jej odstranit.

Na závěr ujistíme zákazníky, že se vynasnažíme dalších nedopatření zcela vystříhat, a vyjádříme důvěru v další spolupráci. I v případech, kdy reklamaci nepovažujeme za oprávněnou, zachováváme zdvořilý a formální ráz. Věcně popíšeme důvody, proč reklamaci nemůžeme akceptovat, a opět končíme v přátelském duchu, ubezpečujíce zákazníka svým zájmem o další spolupráci a o jeho spokojenost. Také odpovědi na reklamace posíláme doporučeně.

C UŽITEČNÉ TIPY: VYŠŠÍ ČÍSELNÉ ŘÁDY A SLOŽITÉ ČÍSLOVKOVÉ VÝRAZY

Zvolíme-li v administrativních textech zápis čísel pomocí číslic, oddělujeme řády mezerami, tzn. čísla, která mají více než tři místa vlevo nebo vpravo od desetinné čárky, členíme do skupin o třech místech: 6 378 km, 2 500 000 obyvatel, 11 430,5 l, 34 145,50 Kč, 3,536 2 kg, 2,345 27 g apod. S mezerou píšeme i čísla čtyřciferná – vyjma letopočtů (1953, 2007). Před desetinnou čárkou ani za ní se mezera nevynechává (2,18km), mezeru však klademe mezi číslo a značku. Vypisujeme-li číslovky slovy, píšeme je zvlášť, např. jeden milion tři sta tisíc sedm set šedesát osm, dva tisíce dvě stě třicet jedna.

Jen ve výjimečných případech, např.

na složenkách, lze z bezpečnostních důvodů psát číselný výraz dohromady (značku měny píšeme vždy zvlášť).

D NEŠVARY A ZLOŘÁDY?

PROTĚŽOVAT, RESPEKTIVĚ, VYJÍMKA, STANDARTNÍ

Vlivem sloves obtěžovat, zatěžovat atp. lze často vidět a slyšet protěžoval svoji rodinu, protěžuje své známé. Háček nad e však nepatří. Jde totiž o slovo přejaté, které (stejně jako výrazy protekce, protektor, protektorát) pochází z francouzského protéger, které vzniklo z lat. slovesa protegere s významem ,krýt, chránit‘.

K rozšířené, ale nesprávné podobě respektivě mnohé uživatele češtiny také asi svedly české výrazy, a to příslovce laskavě, zajímavě… Výraz respektive je však lat. původu a na jeho konci je náležité pouze e.

Při tvoření slov dochází, jak bylo uvedeno v 7. lekci, k různým hláskovým změnám. To platí i o dvojici vyjímat – výjimka. Zatímco základové sloveso má dlouhou kořenovou samohlásku a krátkou samohlásku v předponě, u slova výjimka a výjimečný je tomu naopak.

K nesprávné podobě přídavného jména standartní (náležitá je standardní) patrně vede výslovnost podst. jména standard [standart], od něhož je odvozeno. Hláska t se však vyslovuje pouze v 1. pádě, v dalších pádech i v přídavném jménu se má vyslovovat [d], tj. [standardu], [standardy], [standardní].

E ČEŠTINA HRAVÁ

Paris má charisma Já jsem tvůj a tys má

(Jan Vodňanský, ze sbírky Prorůstový stimul) Zítra: Jak psát čárky (2) a vyplňovat poštovní poukázky

O autorovi| Autoři: PhDr. Ivana Svobodová (A,D), Mgr. Martin Havlík (B), PhDr. Markéta Pravdová, Ph. D. (C) Použitá literatura: Kuldová, O. – Fleischmannová, E., Jak psát obchodní dopisy a jiné písemnosti: pro střední školy i pro širokou veřejnost, Fortuna, Praha, 2001; Kraus, J., – Hoffmannová, J., Písemnosti v našem životě, Fortuna, Praha, 1996; Rejzek J., Český etymologický slovník, Leda, Praha, 2001

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...