Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Trafiky pro Šnajdra a Fuksu? Prachsprosté vydírání, vlastizrada, říkali politici

Česko

  8:00aktualizováno  12:02
Server Lidovky.cz vybral výroky politiků, které zazněly krátce poté, co exposlanci Marek Šnajdr a Ivan Fuksa dostali na přelomu roku trafiky. Už tehdy to pro některé byla korupce, pro jiné zase "prachsprosté vydírání". Také kvůli trafikám proběhla před týdnem v Česku dosud nevídaná policejní razie namířená proti politikům a lobbistům.

POslanci Radim Fiala, Marek Šnajdr a Ivan Fuksa. foto: ČTK

Miroslava Němcová (ODS), předsedkyně Poslanecké sněmovny

"Považuji to za kompromis, který šel přes čáru, za hranu." (6. února 2013)

Karolína Peake

Karolína Peake (LIDEM), vicepremiérka

"Velmi to znevěrohodňuje vládu a celé protikorupční snažení."  (25. listopadu 2012)

Karel Schwarzenberg v pořadu Otázky Václava Moravce

Karel Schwarzenberg (TOP 09), ministr zahraničí

"Bylo to prachsprosté vydírání, co si budeme povídat. Ale v politice člověk někdy podléhá vydírání," řekl Schwarzenberg pro LN. Podle Schwarzenberga je cena za schválení balíčku levná: "Jinak by škody pro stát, kdyby ty zákony neprošly, byly mnohem větší." Schwarzenberg označuje podobná jednání jako politické ropuchy. "Tahle ropucha mi za aktivní život v politice dělala asi největší těžkosti, ale na druhou stranu Fuksa působil kdysi na ministerstvu financí a nebyl nejhorší, v ekonomice je zkušený, na rozdíl od toho generála (Jaroslav Tvrdík, ČSSD - pozn. red.), který přivedl ČSA na mizinu," podotkl Schwarzenberg. (20. prosince 2012)

ČTĚTE VÍCE:

První místopředseda ODS a ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba přichází na jednání poslaneckého klubu ODS

Martin Kuba (ODS), ministr průmysl a obchodu

"Nejsem zastáncem čarodějnických procesů, kdy se člověk, který byl v nějaké funkci, nemůže nikdy nikde objevit," uvedl Kuba. Křesla v podnicích s účastí státu prý nebyly součástí vyjednávání. (25. listopadu 2012)

Přemysl Sobotka (ODS), místopředseda Senátu

Přemysl Sobotka si zatím ve volbách stojí nejhůř

Tito tři poslanci měli jiný názor a zároveň nechtěli demisi vlády, a proto se vzdali mandátu. Tím se zachovali férově k vládě i ke Karolíně Peake. Dle mého názoru mají šanci uplatnit se v jakékoli pozici a s korupcí to nemá nic společného." (26. listopadu 2012)

Petr Bendl na sněmu středočeské ODS

Petr Bendl (ODS), ministr zemědělství

Tito tři poslanci se nevzdali mandátu z důvodu korupce, a tak nevidím důvod, proč jim zakazovat pracovat ve státních službách.“ (26. listopadu 2012)

Miroslav Kalousek odchází od policejního výslechu.

Miroslav Kalousek (TOP 09), ministr financí a první místopředseda

Marek Šnajdr byl jmenován do dozorčí rady Čepra jako zástupce majoritního akcionáře, kterým je Česká republika. Toto rozhodnutí bylo učiněno po zralém uvážení a po konzultaci se všemi relevantními osobami, které jsou oprávněny za majoritního akcionáře jednat. Jsem přesvědčen, že do dozorčí rady byla jmenována osoba, která splňuje všechna kritéria nezbytná pro výkon funkce.“ (2. ledna 2013)

Jiří Paroubek na sjezdu strany LEV 21.

Jiří Paroubek (NS-LEV 21), poslanec

To je jasná politická korupce." (26. listopadu 2012)

Stanislav Huml (ČSSD), poslanec

Stanislav Huml

"Už i kníže jen přihlíží korupci. Prodávat mandát, nebo jej kupovat v přímém přenosu, to tu ještě nebylo.“ (21. prosince 2012) 

Martin Vacek (LIDEM ), poslanec

Martin Vacek

"Karolína Peake má bezesporu pravdu. Je však především na nich, zda posty, o kterých se hovoří, přijmou a zda jim budou oficiálně nabídnuty." (26. listopadu 2012)

Miroslav Opálka

Miroslav Opálka (KSČM), poslanec

Provalilo se to, o čem se už nahlas mluvilo. A tak se jen oficiálně zveřejnilo, na čem je postavená politika v ČR. Na kšeftech, penězích, korupci a mafiánském prostředí. Koupit se dá prostě všechno. I zákony.“ (21. prosince 2012)

Jaroslav Foldyna

Jaroslav Foldyna (ČSSD), poslanec

"Domnívám se, že se pánové Nečas a Kalousek dopustili ´korupce´. Je to neuvěřitelné, ale tato vláda se dopouští kolektivní vlastizrady. Rozhodnutí poslanců vládní koalice lze považovat za neplatná, protože stojí na politické korupci. Doufám, že následné vlády nebudou respektovat zákon o církevních restitucích.“ (21. prosince 2012) 

Autor:

Mohlo by vás zajímat