Středa 11. prosince 2019svátek má Dana 1 °C skoro jasno Předplatné LN
19. července 2011 18:34 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jak se bránit zlodějům aut? Přelstí i alarm za milion

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Stoprocentně si auto nikdy nezabezpečíte. Často nepomůže ani ta nejdražší technika. To vzkazují policisté majitelům aut.

Důkazem toho je nedávná krádež luxusního vozu BMW. "Majitel měl na tom autě zabezpečení za milion korun. Šlo o takzvané tekoucí čipy. Kdykoli se k vozidlu někdo přiblížil na metr, automaticky se vypnula celá elektronika a jako by umřelo," líčí Aleš Haisl z pražské kriminálky. I přesto se zlodějům povedlo ho ukrást. Po několik týdnů za ním jezdili a čipy načítali do svých laptopů.

VÍCE O KRÁDEŽÍCH AUT

"K autu pak jednoduše přišli, čipy do něj pustili, odkódovali a odjeli," popsal policista. Že takto zabezpečené auto někdo ukradl, nechtěli pak policii věřit ani prodejci z BMW. "My jsme jim to psali a oni odpověděli, že to není možné," řekl detektiv.

Jak na zloděje

DRAŽŠÍ ŘEŠENÍ
* Autoalarm – Má zpravidla otřesové čidlo a sirénu. Ta se spustí, pokud se vůz zachvěje. Nejnovější autoalarm obsahuje i čidlo, které umí detekovat otevření dveří a pohyb uvnitř vozidla. Problém je, že se alarm někdy spustí z ničeho nic, a lidé už na zvuk nereagují. Výrobci proto vymysleli pager, který má majitel u sebe, a může k autu přiběhnout.
* GSM nebo GPS alarm s vyhledáváním - Systém najde auto s přesností na 20 až 50 metrů včetně podzemních garáží.

LEVNĚJŠÍ VARIANTY
* Tajný spínač
- Brání naběhnutí motoru, pokud není vložen správný klíč nebo nenaskočí elektronické funkce vozu.
* Neviditelné mikrotečky s číselným kódem - Automechanik je umístí na několik pevných částí auta. Pokud si někdo nechá proveřit původ auta, zjistí, že je kradené.
* Zámek na volant - Zloději si s ním sice umí poradit, ale docela je to zdrží.
* Pískování VIN kódu na skla vozu - Jde o trvalé a neodstranitelné vyznačení výrobního čísla vozu.

Pomůže i páka na volant
I přesto, že stoprocentní ochrana neexistuje, vyplatí se podle detektivů do zajištění auta investovat.´"Nejlepší je kombinace elektronického a mechanického zabezpečení. Poměrně spolehlivé je zabezpečení vyhledávacím systémem, který se však nikdy nevyplatí člověku, který má průměrně drahé auto," myslí si Haisl. Jeho cena se pohybuje v desítkách tisíc.

Pro obyčejnější auta tak existují i levnější varianty. Jako například pískování výrobního čísla na skla vozu, tajný spínač, bez jehož aktivace se nedá auto nastartovat. Osvědčenou metodou je také páka na volant, která zloděje hlavně odradí. "Zloděje zdrží, což nemají rádi. Při krádeži jsou totiž nejvíce v ohrožení," říká kriminalista.

mchMarkéta Chaloupská, jfkJosef Kolina
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.