130 let

Jak se Číňané přijeli poučit z chyb

Česko

PRAHA Poučit se z chyb československých komunistů a dozvědět se, proč k nim při pádu totality u nás došlo, přijela včera do Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) skupinka čínských historiků a podnikatelů. Že nešlo o čínské disidenty nebo politické vězně, jejichž přítomnost by byla v této instituci přece jen logičtější, potvrzoval i protest členů hnutí Falun Gong před vchodem do ústavu.

„Obrátil se na nás ředitel Ústavu pro soudobé dějiny Oldřich Tůma, zda by se k nám nemohli přijít podívat čínští historici, s nimiž se již léta zná z mezinárodních konferencí,“ řekl LN současný ředitel ÚSTR Zdeněk Hazdra. Podle jeho slov skupinka badatelů cestuje po zemích středovýchodní Evropy a navštěvuje instituce, které se zabývají moderními dějinami, studiem studené války a totalitarismu. Vyloučil, že by šlo o delegaci z čínské ambasády. „Neuzavírala se zde žádná spolupráce, šlo jen o vhled do naší činnosti,“ dodal Hazdra. Jeden z členů hnutí Falun Gong Milan Kajinek ale potvrdil, že zná ženu doprovázející historiky z nedávné oslavy, která probíhala právě na čínské ambasádě. „Viděli jsme ji, když jsme před ambasádou pořádali jednu z našich protestních akcí,“ řekl. Podle informací LN navíc oba čínští historici měli proslov i na konferenci k 60. výročí založení Čínské lidové republiky. S jejich přítomností v ústavu nesouhlasili také někteří zaměstnanci. Kromě čínských delegátů má ÚSTR i jiné starosti. Poté, co téměř před měsícem skončil ve funkci ředitele Jiří Pernes, nemá ústav stálého šéfa. Do čela byl Radou ústavu prozatím delegován sedmadvacetiletý Zdeněk Hazdra. Ten byl hlavním iniciátorem petice na podporu Pernese. Proti jeho jmenování se totiž vzbouřili někteří odborníci, historici i zaměstnanci ÚSTR. Nelíbilo se jim, že Pernes „studoval“ Večerní univerzitu marxismu a leninismu a opsal ve své knize „Svět Lidových novin 1893–1993“ pasáže z diplomové práce z roku 1958.

Přestože je Hazdra do funkce jmenován jen dočasně, na svém postu nelení. V pondělí chce odvolat šéfa Archivu bezpečnostních složek Ladislava Bukovszkého. Podle něj totiž stojí Bukovszky za kontroverzním zveřejněním údajů o vojenských špionech, kteří pro stát mohli pracovat i po roce 1989. Tvrdí také, že při digitalizaci archiválií došlo k jejich poškozování. Bukovszky s Hazdrovou kritikou nesouhlasí. Někteří odborníci ale řeší, zda by měl ředitel „náhradník“ dělat takto nevratná rozhodnutí.

Nový ředitel ústavu by měl být znám v srpnu. Zájemci o funkci mohou přihlášky posílat až do 12. července. Tentokrát si ale radní vzali na své rozhodování téměř měsíc. Chtějí se tak zřejmě vyvarovat podobné situace, která se jim stala právě s Jiřím Pernesem. Nyní už budou mít na prověření kandidátů dostatek času.

I když není jasné, kdo ÚSTR povede, jisté je, že ústav bude fungovat dál. ODS, TOP 09 i VV, na rozdíl od levice, jeho fungování podporují. „Postupné zpřístupňování archivů a dat brání zkreslování ještě stále nedávné historie. Pro správné fungování ústavu je ale nezbytné, aby nebyl ovlivňován politickou scénou,“ reagovala Petra Hrušová z VV.

***

Nešlo o čínské disidenty, jejichž přítomnost v ústavu by byla přece jen logičtější

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás