Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Jak se klubala obří kachna

Česko

Příběh spisovatele Clifforda Irvinga působí tak neuvěřitelně, že by s ním každého scenáristu vykázali jako blouznivého fantastu. Jenže on se opravdu stal, Lasse Hallström ho natočil, Richard Gere si v něm zahrál a jejich film Skandál je rozhodně ke koukání.

Divácký zážitek z filmu Skandál je přímo úměrný tomu, co člověk ví o muži jménem Howard Hughes. Kdo viděl Scorseseho snímek Letec, má jistě v paměti kontroverzní postavu extravagantního miliardáře, který řídil obří aerolinky, dokázal neuvěřitelné množství peněz riskantně vydělat, ale i rozfofrovat za nejnákladnější film své doby. Prošel náručemi mnoha filmových hvězd, aby nakonec skončil docela sám jen se svými stihomamy a chorobnými úzkostmi. Howard Hughes byl žijícím mýtem, který posledních patnáct let života nikdy neopouštěl své sídlo a s nikým nekomunikoval. Tento kontext je nezbytné znát, aby člověk uměl docenit, jak velkou senzaci způsobil spisovatel Clifford Irving, když oznámil, že má svolení sepsat Hughesovu biografii. Dosud druhořadý autor, jehož knihy nešly příliš na odbyt a vydavatelé o něj postupně začali docela ztrácet zájem, se ihned dostal na výsluní. Hughesův životopis chtěl každý, díky tomu se Irvingovi podařilo vyjednat nadstandardní podmínky a roku 1971 kniha o Howardu Hughesovi vyšla. Měla jedinou vadu: Irving si ji prakticky celou vymyslel.

Kolosální podvod Neprozrazujeme tím pointu, film Skandál totiž zaznamenává, jak se tahle obří kachna klubala na svět, jak dokázala zacvičit s mediálním světem a co z toho všeho nakonec bylo. Irving se k tomuto úskoku uchýlil z čirého zoufalství člověka přesvědčeného o svých kvalitách, kterého ovšem okolní svět nedokázal docenit. Nápad s Hughesovou biografií bylo vnuknutí okamžiku a ve chvíli, kdy ho vyslovil, už z něj nebylo možné vycouvat. A proč také, když šlo všechno jako po másle: například falešné Hughesovy dopisy, v nichž miliardář žádá Irvinga o sepsání životopisu, grafologové označili za pravé.

Ostatně, aby celá kamufláž klapla, musel Irving vynaložit nemalé úsilí. Se svým kolegou jezdil po USA a pod nejrůznějšími záminkami se domáhal dokumentů a informací, jež měl údajně získat přímo od Hughese. A to šlo často o zprávy s vysokým stupněm utajení. Husarský kousek se mu například povedl, když se vnutil k někdejšímu zaměstnanci Howarda Hughese a ukradl mu rukopis jeho pamětí.

Přestože jde o kriminální kauzu, v níž se otočily nemalé peníze, nepůsobí Irving v podání Richarda Gerea jako podvodník, ale jako dychtivý člověk posedlý svou prací, v němž se mísí vzrušení z dobrodružství s hrůzou, jak to všechno dopadne. Samozřejmě že špatně, když navíc Irving při svých „rešerších“ narazí na možné propojení Hughese a zkorumpovaného kabinetu prezidenta Nixona.

Režisér Lasse Hallström (Pravidla moštárny, Čokoláda, Ostrovní zprávy) ve filmu pitvá praktiky mediálního světa, a přestože jde o výtvarně vděčné retro ze sedmdesátých let, citelně se dotýká současnosti: hranice mezi pravdou a smyšlenkou je stále flexibilní. Gereovi role ve filmu o vzestupu a pádu sluší, jeho Irving má mnoho poloh, od nadšence, přes sympatického darebu, až po zoufalého slabocha. I díky němu je tenhle neuvěřitelný skutečný příběh přitažlivý, zábavný a dramatický zároveň.

***

HODNOCENÍ LN *****

Skandál (Hoax) USA 2006 Scénář: William Wheeler Režie: Lasse Hallström Kamera: Oliver Stapleton Hudba: Carter Burwell Hrají: Richard Gere, Alfred Molina, Hope Davisová, Marcia Gay Hardenová Distribuce v ČR: Bioscop Premiéra: 13. 9. 2007

Autor:

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...