15. dubna 2013 8:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jak se na nové tarify tváří poslanci? Většina přechod zvažuje

poslanecká sněmovna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy poslanecká sněmovna | foto: Lidové noviny

PRAHA Operátoři Telefónica ČR, Vodafone a T-mobile přišli s nabídkou na neomezený paušální tarif za "revoluční" cenu. Hned je zaplavili klienti, kteří větří, že by mohli měsíčně ušetřit i tisíce korun. Server Lidovky.cz se proto zeptal zákonodárců, kolik platí měsíčně za telefon a zda uvažují o přechod na nový tarif.

Poslanci utratili za minulý rok více než dvanáct milionů korun na náhradách za telefon - to ještě se starými tarify, které byly jedny z nejdražších v Evropě. Nové tarify bez omezení by tak státní pokladně mohly ušetřit miliony korun. Podmínka? Poslanci musejí chtít nové, výhodnější smlouvy. Někteří z nich už v anketě serveru Lidovky.cz dali veřejný slib, že ušetří.

Jana Černochová, ODS

Jana Černochová (ODS)

V průměru platím za telefon kolem 3000 měsíčně. Až budu mít čas, tak si samozřejmě jednotlivé tarify porovnám a budu chtít ušetřit. Snížení sazeb tedy rozhodně velmi vítám.

Jiří Čunek

Jiří Čunek (KDU - ČSL)

Přechod na nový tarif už vyřizuje moje asistentka. Myslím, že v současnosti mám tarif cca 2000 Kč plus internet. Na volání do zahraničí neomezený tarif nemám. Bohužel ne vždy lze skype nebo viber použít.

Poslanec ODS Boris Šťastný

Boris Štastný (ODS)

Měsíčně za telefon utratím řádově několik tisíc korun a v minulosti se mi někdy i stávalo, že jsem provolal víc, než je limit náhrady od Poslanecké sněmovny. Před rokem jsem si proto vyjednal s O2 50 % slevu flat tarif Neon XXL, který i tak byl násobně dražší, než ty nové. Rozhodně ihned přejdu na nový flat tarif a očekávám, že tím sněmovně ušetřím několik tisíc měsíčně.

David Šeich

David Šeich (ODS)

Můj účet za telefon činí kolem 4 tisíc Kč včetně datových služeb, je to nějaký paušální tarif včetně těch datových služeb, ale přesně nevím. O změnu tarifu jsem zatím neuvažoval a nepočítal si, kolik bych ušetřil, nějak na to dosud nebyl čas.

Jiří Dolejš

Jiří Dolejš (KSČM)

Přesný tarif nevím, ale mám už léta stejný - marketingové kampanemoce nevnímám, částku na telefon neutratím ani z poloviny. Počítat začnu až zjistím, že se ceny ustálily a že to má smysl.

Tarify mobilních operátorů

Poslanec Viktor Paggio (LIDEM).

Viktor Paggio (LIDEM)

Máme s asistentem neomezené volání/internet za 1028/242 Kč a sněmovna proplácí 7000 Kč na poslance. Případný přechod samozřejmě zvážíme.

Po odchodu Peake se na ministerstvo obrany vrací ti, které odvolala.

Karolína Peake (LIDEM)

Nemám momentálně přehled o svých účtech za telefon, neboť číslo bylo převedeno na Úřad vlády. Nedostávám tedy náhrady za volání, číslo není moje. Předpokládala bych, že správa Úřadu vlády v rámci množstevních slev má výhodné tarify, které uzpůsobuje podle momentální nabídky smluvního operátora.

Jiří Petrů

Jiří Petrů (ČSSD)

Doposud jsem využíval tarif O2 NEON XXL. Náhrady pokryly provoz. Sleduji možnosti úspory u nabídek, které se objevily u Telefoniky, Vodofone a čekal jsem na nabídku T-Mobile, která se objevila nyní. Po porovnání hodlám zůstat u O2 s tím, že využiji nové nabídky tarifu. Nebudu moci využít nejlevnější tarif, protože se nechci uvazovat na 2 roky a potřebuji být vybaven všemi službami. Je třeba zohlednit, že funkce poslance končí za cca 14 měsíců. I tak předpokládám významnou úsporu nákladů na telefonování.

Rudolf Chlad

Rudolf Chlad (TOP 09 a Starostové)

U TOP 09 na toto máme odborníka, který určitě zváží dle všech podkladů případné výhodné změny.

Roman Váňa

Roman Váňa (ČSSD)

Měsíčně protelefonuji cca 600.- (za celou kancelář včetně neomezeného internetu v kanceláři i na cestách cca 3500), limit nikdy nevyčerpám. Tarif mám speciální, individuálně vyjednaný. Nové možnosti sleduji, pokud bude možné ušetřit, udělám to, zatím to ale tak nevypadá.

Miroslav Opálka

Miroslav Opálka (KSČM)

Limit na telefony jsem v žádném z uplynulých let nevyčerpal celý. Smlouvy jsou upravovány průběžně dle možností na trhu a očekávám, že tak bude reagováno i v nastávajícím období, co se týká mobilních operátorů. Co a jak, to bude na obchodních jednáních zodpovědných osob. Dosud jsem využíval snížených tarifů exkluzivně vyjednané smlouvy pro skupinu uživatelů. To znamená, že jsem se choval úsporně.

Petr Skokan

Petr Skokan (VV)

Po odečtení poslanecké náhrady za telefony, doplácím operátorům přibližně od 10 ti do 25 tisíc měsíčně, podle toho jaký je měsíc. Na nové tarify přecházím průběžně, pokud mi to umožňují smlouvy.

Petr Gazdík (TOP 09)

Petr Gazdík (TOP 09 a Starostové)

Skoro všichni poslanci TOP 09 mají už od voleb společný speciální tarif pro celou TOP 09 na zvláštní smlouvu s T-mobilem. Poslední ceník na neomezený tarif (flat) stál kolem 800 Kč. Platím cca 1600 Kč v posledních měsících ( i s mobilním internetem a daty v zahraničí v případe zahraničních cest). IT TOP09 už začalo jednat s T-mobilem o novém ceníku.

Josef Šenfeld

Josef Šenfeld (KSČM)

Za telefony a datové služby platím cca 6 tisíc korun. (Samotné telefony cca 4 tis. Kč a dat služby cca 2 tis. Kč). Na nové tarify se podívám.

Jan Horník, nestr./SNK ED

Jan Horník (BEZPP)

Za moje mobilní číslo na telefonování a mobilní číslo pro připojení notebooku na internet je účtováno společností T-mobile měsíčně částkou do 3.500,- Kč, což ročně činí cca 42.000,- Kč. Jedno další asistentské číslo vycházelo cca na necelých 2.000,- Kč, což ročně činí cca 24.000,- Kč a potom mám ještě pevnou linku s internetem v senátní kanceláři v Karlových Varech se sazbou od O2 za cca 850,- Kč měsíčně, což ročně činí malinko přes 10.000,- Kč.

Když telefonní mánie vypukla, tak přechod na nový tarif byla první věc, která mne napadla. A protože se již dlouhodobě snažím o snížení nákladů za telefonování a datové služby i jako starosta města, tak jsem už přemýšlel, jaké nové možnosti úspor to může přinést v rámci mé práce v Senátu a i na naší obci a u organizací, které pod nás spadají. Všeobecně se domnívám, že změna tarifů je důležitá zejména v oblasti poskytování datových služeb, což by mělo zkvalitnit informovanost zákonodárců a i jejich vlastní práci.

Jiří Rusnok, nezařazený. Bývalý poslanec Věcí veřejných.

Jiří Rusnok (nez.)

Cca 4500,- za 5 sim karet (3x hlasové služby, 2x internet). Přechod neplánuji z důvodu smluvního závazku a v současnosti zcela konkurenční nabídky, kterou využívám.

Miroslav Nenutil, ČSSD

Miroslav Nenutil (ČSSD)

Používám O2 s tarifem XL a to je tuším 2 000 Kč. měsíčně. Na zavedení nového tarifu se pracuje. Podle odhadu bych mohl ušetřit cca polovinu současných nákladů - týká se to mobilního telefonu. Náklady na pevné telefony v kanceláři jsou cca tisíc měsíčně.

Petr Vícha, ČSSD

Petr Vícha (ČSSD)

Mám senátní kancelář přímo na městském úřadě v Bohumíně a spolu s asistentkami, pevnými linkami i internetem jsme všichni v "podnikové síti" města Bohumína. Náklady jsou minimální a nové tarify nejsou zdaleka tak výhodné, jako máme podmínky nyní.

Zdeněk Škromach (ČSSD)

Zdeněk Škromach (ČSSD)

Do reklamní kampaně operátorů se nezapojuji. Uvidíme, co z toho bude.

khuKarel Hrubeš, pefPetra Fabiánová

Najdete na Lidovky.cz