Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bazén ve špitále či fabie za milion. Vyberte nejhorší úřední útratu

Česko

  7:00
PRAHA - Jak se loni zbytečně utrácely státní miliony i miliardy? Nejvyšší kontroloři sepsali výčet těch nejčernějších děr státního rozpočtu. Posuďte sami: stamiliony za nikdy nerealizované projekty, pronájem fabie za milion, navýšení ceny stavby o 6 miliard korun nebo zbyteční právníci za stamiliony.

České bankovky foto: Shutterstock

Server Lidovky.cz prostudoval čerstvou výroční zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu(NKÚ) z loňského roku a vybral nejokatější případy, které ukazují, jak se v Česku eráru pouští žilou. A na první pohled je jasné: úřady ve velkém nedodržují zákon o veřejných zakázkách, ohýbají pravidla pro nakládání se státním majetkem nebo miliony vyvádějí přímo - například najímáním externích právníků nebo soukromých investorů.

ČTĚTE TAKÉ:

1. Hodně drahé zkratky

PPP (Public Private Partnership) projekt v ÚVN (ústřední vojenské nemocnici) opět připomněl temné období, kdy ministerstvu obrany šéfoval Martin Barták. Původně měl stát hotel, ubytovna i kongresové centrum ve vojenské nemocnici Střešovice 440 milionů korun. Projekt však mnohonásobně nabobtnal, například o bazén. Konečná částka se vyšplhala na 6,4 miliardy korun. Projekt těsně před volbami schválil úřednický kabinet Jana Fischera, definitivně jej zastavil až ministr Alexandr Vondra. Ztráty: 187 milionů korun. Miliony jako odškodnění za zastavení projektu nicméně půjdou podnikatelům, kteří v minulosti radili ministrovi obrany Alexandru Vondrovi. "Věrohodným způsobem neprokázali, proč nevyužili smluvní možnost odstoupit od smlouvy," upozornilo NKÚ.

2. Stamiliony za papírové projekty

Projekty PPP stát vůbec přišly draho, Žádný z těch, který NKÚ kontroloval, totiž nebyl realizován.   "...přesto již na jejich přípravu (zejména na poradenské služby a další výdaje) byly nebo budou vynaloženy vyčíslitelné výdaje až do výše cca 390 milionů korun," uvádí zpráva. Jeden příklad za všechny: Ministerstvo dopravy chtělo formou PPP financovat část dálnice D3, aniž by mělo jasno, jak přesně to udělat a zda to vůbec bude výhodné. Po pětiletých tahanicích v roce 2008 rozhodlo, že nebude stavět žádnou z navržených variant. Co na tom, že za projekt vyhodilo 120 milionů.

Anketa

Která z 'děr' je podle vás nejhorší?

Hodně drahé zkratky 42
Stamiliony za papírové projekty 61
Odpustky za miliardy 852
Fabie za milion 228
Levnější most 19
Miliardy na přírodu v nádrži 63
O dva roky později, zato bezmála o 800 milionů dráž 34
Zbyteční právníci za miliony 153

3. Odpustky za miliardy

Za čtyři roky (od 2006 do 2009) vyměřily finanční úřady dotačním hříšníkům odvody a penále ve výši 34,5 miliardy korun. Stačilo však požádat o prominutí a ministerstvo financí v drtivé většině případů vyhovělo. Konkrétně: odpustilo sankce za 31 miliard korun. Nejvyšší kontrolní úřad spočítal, že stát jen za správní řízení zaplatil 1,2 miliardy korun. A z konečného účtu je nutné ještě odečíst dvě miliardy korun z neodpuštěných sankcí, které úřady musely nakonec označit jako nedobytné. "Jde o absolutně neefektivní systém,“ prohlásila tehdy kontrolorka Zdeňka Profeldová, která audit řídila.

4. Fabie za milion

Byly to sice jen drobné v miliardovém rozpočtu na stavbu dálnice D3, ale velmi dobře dokumentovaly, proč se v Česku staví jedny z nejdražších autostrád na světě. Jak zjistil NKÚ, ředitelství silnic a dálnic neposílalo stavebním firmám jen peníze za vybudování dálnice, ale i za pronájmy aut. "V ceně stavby bylo zahrnuto poskytnutí sedmi vozidel standardu Fabia v ceně 992 tisíc korun za vozidlo,“ stojí ve zprávě kontrolorů. Pronajatá auta jsou jen zlomkem pochybně vynaložené sumy za stavbu dálnice D3, která má spojit Prahu s jižními Čechami. Ze 170 kilometrů je postaveno teprve sedmnáct a u třiadvaceti staveb už náklady vzrostly více než o 50 procent.

5. Levnější most? V žádném případě

A zase D3. Ředitelství a dálnic podle kontrolorů "excelovalo", když soutěž o stavbu mostu přes rybník Koberný vysoutěžil uchazeč, který nabídl bezkonkurenčně nejvyšší cenu. ŘSD tak zaplatilo 1, 246 miliardy, jenže kdyby vybralo uchazeče s nejnižší cenou, stavba by vyšla na 1, 078 miliardy. Do černé díry tak spadlo 168 milionů korun.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

6. Miliardy na přírodu skončily v nádrži

Ministerstvo životního prostředí poslalo loni 3,7 miliardy korun za ochranu přírody a krajiny, jenže podle NKÚ ve skutečnosti velká část peněz vypomohla podnikatelům, za peníze na revitalizaci toků se tak betonovaly nádrže. "U příjemců dotací bylo zjištěno, že jejich prioritou je širší využití těchto nádrží (chov ryb, rekreace) na rozdíl od původních záměrů ochrany přírody," píší kontroloři ve zprávě. V praxi to vypadalo tak, že na stavbu přehrady byl původní rozpočet překročen desetkrát, na revitalizaci toků nebo mokřadů nešlo prakticky nic. U některých programů navíc ministerstvo nestanovilo konkrétní cíle, takže nemělo, jak výsledky prací zkontrolovat.

7. O dva roky později, zato bezmála o 800 milionů dráž

V Národní technické v Praze 6 si lze počíst u stolů za 450 tisíc korun. I to způsobilo, že cena stavby se z 1,6 miliardy korun vyšplhala na neuvěřitelných 2,4 miliardy. Ministerstvo školství tak za metr čtvereční oproti původnímu plánu zaplatilo o 38 procent více a stavělo o dva roky déle, než plánovalo. Kvůli nedostatku peněz navíc do projektu přizvalo firmu Sekyra Group, které bude podle NKÚ stavbu splácet do roku 2013. To vše bude stát o 786 milionů více, než se původně plánovalo.

Dvě tisícovky Pražanů v anketě pořádané sdružením Arnika vybíraly také stavby...

Národní technická knihovna v Praze v Dejvicích

8. Zbyteční právníci za miliony

Ačkoliv zaměstnává vlastní právníky pro vymáhání pohledávek, v letech 2008 - 2010 neváhala Česká obchodní inspekce najmout na tu samou činnost externí firmu. "Zároveň řádně neodůvodnila svůj postup při najímání externích právních služeb u sedmi smluv s výdaji ve výši 5,2 milionu korun. Nedostatky byly zjištěny i v případě výdajů na vzdělávací a konzultační činnosti," popisuje zpráva NKÚ.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Advantage Consulting, s.r.o.
MACHR DO VÝROBY 25.500Kč + 30.000Kč NÁSTUPNÍ BONUS

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 20 000 - 25 500 Kč

Mohlo by vás zajímat