Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jak se přichystat na realitku

Česko

Víte, komu se vyplatí kupovat byt přes realitní kancelář? Jak velkou slevu od ní můžete požadovat? Přinášíme vám odpovědi na otázky kolem nákupu nemovitosti.

* Je dnes vůbec možné koupit nemovitost bez spolupráce realitní kanceláře?

Možné to je, tyto možnosti se rozšiřují, a to hlavně díky internetu. Kupující, který nechce kupovat přes realitní kancelář (RK), musí strávit více času výběrem a měl by mít kolem sebe tým „poradců“, nebo určité znalosti z oboru.

* Komu a proč se vyplatí kupovat nemovitost přes realitku?

Čistě ekonomicky se to vyplatí tomu, kdo získá větší užitek trávením svého času jinak než tím, že si koupi nemovitosti zajišťuje sám. Realitka se dále vyplatí lidem, kteří mají nedostatek zkušeností, nebo se z nějakého důvodu v celém procesu nechtějí angažovat. Realitky svým založením usnadňují a zrychlují transakční proces a měly by být jakýmsi garantem, že vše proběhne hladce. Většina nemovitostí nabízených na prodej v ČR je nabízena realitními kancelářemi. Kupovat nemovitost, kterou má pod smlouvou RK, bez této RK, často ani není možné bez hrozby soudních tahanic. Realitka může pomoci zejména s vyhledáním nemovitosti, zajištěním dokumentace, smluv a převodu peněz a nemovitosti. Zkušení makléři mohou mít pro kupující mnoho dalších výhod: naučí kupující orientovat se v obchodu s nemovitostmi, upozorní kupující na vady nemovitosti, kterých by si klient nemusel všimnout, znají velmi dobře lokalitu, kde chtějí klienti nemovitost koupit, dokážou vyjednat za klienta lepší podmínky obchodu včetně ceny, mají kontakty na prověřené dodavatele služeb spojených s realitami. Velká nevýhoda koupě nemovitosti přes RK je v tom, že 99 % jich u nás zastupuje prodávajícího, který jim (až na pár výjimek jako např. Brno) platí provizi. Kupující tak nemá oporu v momentě, kdy dojde na vyjednávání. Řešením je najmout si specialistu, což ovšem není zas tak jednoduché.

* Realitní makléři mohou slevit z ceny nemovitost až 100 tis. Kč, aniž by jednali s prodejcem. Jak je to možné?

RK mohou mít od prodávajícího stanovené cenové rozpětí, ve kterém chce, aby nemovitost byla prodána. Ve smlouvě mohou být různé motivační bonusy. Často se prodávajícím doporučuje, aby začínali s cenou až o 20 % vyšší, aby měli prostor pro vyjednávání. Je to obvyklý jev a všichni počítají s tím, že se bude vyjednávat.

* Jak je možné, že stejnou nemovitost najdu ve více nabídkách, ale za různé ceny?

Nejpravděpodobnější vysvětlení je, že vlastník dal nemovitost do více realitek, případně ji ještě nabízí sám. V době internetu jde o celkem častý jev a pro kupujícího je to dobrá příležitost, kdy lze vyjednat dobré podmínky. Vlastník tím ale ukazuje, že něco není v pořádku. Buď potřebuje prodat rychle, nebo realitkám nevěří, nebo postupně snižoval (zvyšoval) cenu, jak za ním realitky chodily. Je to věc, která by měla kupujícího upoutat a pokud se mu nemovitost líbí, měl by se pokusit z této příležitosti pro sebe něco získat. Zejména, pokud se nemovitost nabízí již delší dobu.

* Jakým způsobem a o kolik mohu dostat slevu na nákup nemovitosti?

V dnešních dnech jsou tím proslulí hodně developeři, kteří nabízejí auta, nebo slevy v proporciální hodnotě. Zejména u starších nemovitostí hodně závisí na schopnosti vyjednávat. Musíte se naučit číst mezi řádky. Jak dlouho je nemovitost v nabídce, je-li v inzerci uvedeno „cena dohodou, k jednání, při rychlém jednání sleva“ apod. Jak dlouho vlastník nemovitost vlastní? Byla už nemovitost v inzerci zlevněna? Snažte se zjistit o vlastníkovi co nejvíce informací, hlavně proč prodává a jak moc je tlačený do prodeje. Podle toho stanovte taktiku při vyjednávání. Nic nezkazíte, pokud si u nemovitosti za 1-1,5 mil. Kč řeknete o slevu 50-100 tis. Kč (10 % z ceny). Čím lépe se na vyjednávání připravíte, tím větší slevu máte šanci získat. Jeden tip: udělejte si podrobnou cenovou analýzu (realizované ceny získáte ve výpise na katastru nemovitostí) okolních srovnatelných nemovitostí určených k prodeji. A nezapomínejte: nejde jen o slevu na nemovitost. Důležité jsou i ostatní podmínky prodeje - jaký nábytek v nemovitosti zůstane, kdo bude platit náklady na převod a tak dále.

Článek vznikl ve spolupráci s www.vlastnici.cz.

Autor: