Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak se projedla jedna cestovka

Česko

PRAHA Pokud se nakonec Český svaz rozhodne prodat některé ze svých sportovišť, rozhodně to nebude premiéra. Z pozůstalosti po Československém svazu tělesné výchovy už v minulosti zmizela cestovní kancelář Sportturist, která byla založena v normalizačním roce 1970.

V roce 1999 byla podle funkcionářů prodána za 400 milionů korun. „Částka byla vložena do rezervního fondu,“ říká současný předseda ČSTV Pavel Kořan.

Z rezervního fondu se sportovním svazům a sdružením vyplácely dividendy ze Sazky v období před účetní uzávěrkou loterijní společnosti. Poté byl fond opět doplněn.

Změna nastala až v posledních letech, kdy Sazka přestala vyplácet svým akcionářům splátky v plné výši. Rezervní fond na horší zítřky se tenčil a tenčil.

„Na valné hromadě letos v dubnu se rozhodlo, že se fond definitivně zruší,“ vysvětluje Kořan. Celá částka se tak rozpustila během deseti let.

Nehrozí tedy, že by sport podobně projedl i utržené peníze z aktuálního majetku?

„Samozřejmě, je tam naprosto logická obava, kterou sdílím i já. Mohl by se lidově projíst,“ nezastírá Kořan.

Velkolepý plán ministra Ještě větší obavy ale plynou z osudu pěti tisíc sportovišť v malých městech a obcích. Podle plánu ministerstva školství by totiž většina areálů a hal měla být převedena na samosprávy.

„Nemůžeme přikazovat, jak mají malá sdružení s majetkem naložit. Můžeme pouze doporučit optimální metodický postup. Je to jedno z témat při jednání se svazem měst a obcí,“ potvrzuje generální sekretář ČSTV Jan Boháč.

Nicméně ani on nečeká dramatický převod tohoto majetku. Obce totiž často mají potíž spravovat už arény, které se převedly v minulých letech.

„Podmínkou totiž musí zůstat, že i nadále bude sloužit sportu. Některá sportoviště jsou ale v takovém stavu, že i převod by byl velký úspěch,“ míní Kořan.

Snaha ministerstva školství přesto není nikterak překvapivá. Sportoviště v rukou místních samospráv jsou běžné ve většině zemí Evropy. Pokud by byl majetek opravdu převeden, znamenalo by to další zatížení obecních rozpočtů.

„Vnímám dobrou vůli vlády podpořit masový sport mládeže. Více peněz do regionů na sportovní zařízení může být jedna z cest,“ vysvětlil v červenci LN ministr Josef Dobeš, kde na velkolepý plán brát.

Stát by tak ušetřil stovky milionů, které na údržbu vyplácí svazům. Minimálně stejnou částku by ale musel vyplatit jinde.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku
Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku

Víte, jaký je rozdíl mezi slovy zábavní a zábavný? V případě BruNO family parku v Brně rozhodně žádný! Vydejte se spolu s námi do zábavního parku,...