Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Jak se uplácelo v kauze Rath. Obžaloba odhaluje zločineckou symbiózu

Evropa

  12:00
PRAHA - Během vyšetřování se na veřejnost dostávaly jen střípky, až obžaloba nabízí komplexní pohled na zločineckou symbiózu ve Středočeském kraji. Podrobně popisuje perfektně fungující stroj na výrobu úplatků, který podle policistů za dohledu Davida Ratha ovládali ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová a její partner Petr Kott.

Petr Kott, Kateřina Pancová, David Rath foto: Štěpán Korčiš, Lidové noviny

Server Lidovky.cz díky dokumentu zrekonstruoval, jak organizovaná skupina fungovala.

I když je v aféře kolem Ratha stíháno celkem jedenáct lidí, výše zmíněná trojice představuje podle obžaloby samotné zločinecké jádro. "Ostatní se k této skupině přidávali podle toho, o jaké veřejné zakázky se jednalo, každý z nich měl dané úkoly tak, aby se zakázku podařilo úspěšně vyhrát a získat úplatek," popisuje v obžalobě státní zástupce Petr Jirát.

ČTĚTE O NOVÝCH DŮKAZECH V KAUZE RATH:

Kott s Pancovou se podle něj starali o "logistiku", Ratha pouze zpravovali o průběhu zakázek a konzultovali s ním vybrané kroky. "Pancová společně s Kottem byli těmi, kdo koordinovali a řídili trestnou činnost, a to se souhlasem a s vědomím Ratha, kterého průběžně o všem informovali," přibližuje obžaloba.

Neomezení vládci

Klíčem k ovlivňování zdravotnických zakázek se stala tzv. ovládací smlouva, díky níž se nemocnice v Kladně vedená Pancovou dostala do řídící pozice vůči zbylým krajským nemocnicím. S Kottem tak získali prakticky neomezenou kontrolu nad zakázkami v krajských zdravotnických zařízeních. "Ze zajištěné e-mailové komunikace doktorky Pancové vyplývá, že veškeré materiály před předložením do Rady středočeského kraje jí byly předkládány," uvádějí vyšetřovatelé s tím, že jim to potvrdili i zaměstnanci nemocnic.

Na výsostné postavení Pancové ukazuje i fakt, že ji poslouchali dokonce členové představenstva kladenské nemocnice. Ve složité situaci se ocitl třeba jeden z nich Aleš Růžička. "Pancová byla z titulu ovládací smlouvy pro něj v pozici člena představenstva nemocnic nadřízenou, z pozice člena představenstva Oblastní nemocnice Kladno byla jako její ředitelka jeho podřízenou," vykresluje paradox obžaloba. 

Kotta podle policistů naopak ve zdravotnických zařízeních buď vůbec neznali, nebo netušili, co dělá. Informace působí o to bizarněji, že měl ve všech pěti částečný úvazek jako koordinátor pro vznik neziskových nemocnic. "V podstatě nikdo z vyslechnutých osob neuměl specifikovat jeho činnost, nebo o ní dokonce nevěděli. Navenek vystupoval jako osoba s úzkou vazbou na hejtmana Ratha a osoba mající přehled o investičních akcích v oblasti zdravotnických technologií středočeských nemocnic," přibližuje obžaloba.

Jedenáct obviněných v kauze Rath

  • David Rath - bývalý hejtman Středočeského kraje
  • Kateřina Pancová - ředitelka kladenské nemocnice
  • Petr Kott - exposlanec, partner Pancové
  • Ivana Salačová - ředitelka firmy FISA
  • Pavel Drážďanský - ředitel firmy Konstruktiva Branko
  • Tomáš Mladý - obchodní ředitel firmy Konstruktiva Branko
  • Lucia Novanská - členka představenstva ML Compet
  • Martin Jireš - šéf představenstva firmy PURO-KLIMA
  • Václav Kovanda - ředitel odš. závodu Roztoky firmy POHL CZ

Odstavený náměstek

O politické krytí se pak podle obžaloby staral Rath - jako hejtman a člen Rady Středočeského kraje veškeré zakázky schvaloval a předkládal materiály týkající se žádostí o dotace. Elegantně odstavil i náměstka pro zdravotnictví Zdeňka Seidla, do jehož kompetence zakázky spadaly - zkrátka ho ignoroval.

"Materiály, které měl předkládat, s ním předem nebyly konzultovány, na otázky v oblasti zdravotnictví měl minimální, formální vliv. Rath mu sdělil, že názorově bližší ve vztahu k chodu nemocnic jsou mu doktorka Pancová a doktor Kott," líčí vyšetřovatelé potupné postavení náměstka. "U výslechu vylíčil svůj poměrně negativní postoj a zkušenost s doktorem Kottem," dodává státní zástupce.

Trojice navíc ani nemusela složitě koordinovat načasování úplatků, "jela" podle hotového krajského plánu rozvoje, tzv. generelu. "Kott i Pancová měli přesné informace o tom, kdy která akce bude realizována, Pancová dala pokyny ke zpracování materiálu do jednání rady kraje, a to po projednání tohoto kroku s Rathem," přibližuje obžaloba.

Soutěže na oko

Jak korupční kolečko fungovalo v praxi? Kott a Pancová se podle obžaloby s Rathem dohodli, komu zakázku přiklepnout. Vybranou firmu pak odkázali na Lucii Novanskou, další postavu ze seznamu obviněných, zastupující společnosti ML Compet nebo Erinyes, které pro kraj cinklé zakázky administrovaly. Pro připomenutí, v minulosti firmy ovládal stíhaný podnikatel Filip Bušina, v současnosti patří Miroslavu Lepilovi, bývalému vlivnému členovi ČSSD, který v případu odmítl vypovídat.

"Novanská na pokyn Kotta a Pancové vybranému soutěžiteli umožnila podílet se na tvorbě zadávací dokumentace tak, aby mu vyhovovala, případně zajistila omezení zájemců losováním, aby byli vylosování předem určení zájemci. Od předem vybraných uchazečů Kott, Pancová, Rath a v některých případech Novanská žádali zhruba 10 procent z konečné zakázky. Splatnost úplatku byla vždy před samotnou realizací, zpravidla po podpisu smlouvy o dílo," uvádí obžaloba.

Kauza Rath

Obžalobu soudu odeslal státní zástupce Petr Jirát 5. dubna. Vedle Ratha v případu žaluje i dalších deset spoluobviněných, poslanci hrozí až 12 let za mřížemi.  Škoda, kterou Rath a jeho spoluobvinění způsobili, se podle žalobce pohybuje v desítkách milionů korun. Rozdělit ji lze do několika kategorií. Například na úplatcích žádali (ředitelka kladenské nemocnice Kateřina) Pancová a (bývalý poslanec Petr) Kott 48 milionů korun, dostali 38 milionů. Z této částky pak měli dát Rathovi jeho 22 milionů.

Další desítky milionů korun podle Jiráta získaly firmy jako zisk na zmanipulovaných zakázkách týkajících se nemocnic. V případě zámku Buštěhrad pak podle něj znalec vypočítal, že by oprava byla předražená o více než 16 milionů korun. Kraj již vydal usnesení, že zámek rekonstruovat nebude," prohlásil státní zástupce. Skupina však bude podle něho obžalována také z pokusu získat zhruba 300 milionů z evropských dotací. Z těchto peněz však Evropská unie nic nevyplatila, kvůli stíhání bylo vyplácení zastaveno.

Jak technicky docházelo k ovlivnění losování zakázek, kriminalisté blíže nepopisují. Pro Novanskou ho totiž zajišťovala společnost Ve-zak, jak informoval server Lidovky.cz, losovací zařízení firmy loni podle jednatele firmy Otakara Čmelinského kdosi ukradl a přidal výhrůžku: Pokud zavolá policii, jeho děti se nemusí vrátit ze školy. Čmelinský navíc využil práva nevypovídat, aby si nepřivodil trestní stíhání. (ČTĚTE VÍCE)

Pro inspiraci ale není třeba chodit daleko, v další aktuální kauze losovaček ve Středočeském a Jihočeském kraji, kde figurují i stavařka Ivana Salačová a společnost Pohl.cz z kauzy Rath, kriminalisté získali hned čtyři speciálně upravené losovací počítače. Jak popsal server Lidovky.cz, před samotným losováním vložil administrátor datový soubor s názvem uconfig.ini, jenž umožnil vylosovat předem určené zájemce. Po skončení losování veškerá data automaticky a nenávratně smazal. (ČTĚTE VÍCE)

Zmanipulovali osm zakázek

Skupinu kolem Ratha obžaloba viní z toho, že zmanipulovali celkem osm zakázek, mezi nimi opravu buštěhradského zámku, budovy gymnázia v Hostivici a dalších šest zdravotnických zakázek. Rath si podle obžaloby řekl o úplatek 22 milionů korun, protože ho ale kriminalisté zadrželi, přebral "jen" 16 milionů. Kott s Pancovou chtěli na úplatcích celkem 48 milionů korun, z čehož převzali 38 milionů. Podle obžaloby Středočeskému kraji cinknutou zakázkou na opravu zámku v Buštěhradu způsobili škodu přes 16 milionů korun, Evropskou unii pak chtěli připravit o 315 milionů korun, k čemuž nakonec díky jejich odhalení nedošlo.

VŠE O OBŽALOBĚ V KAUZE RATH:

Obžaloba Davida Ratha

"Společenská škodlivost jednání všech obviněných je velmi vysoká, nejvyšší míra je samozřejmě dána u Petra Kotta, Kateřiny Pancové a Davida Ratha, kteří byli mozky organizovaného páchání této vysoce škodlivé trestné činnosti," konstatuje v závěru obžaloby státní zástupce. Rathovi navíc přitěžuje, že úplatky měl brát jako krajský hejtman a poslanec.

"Celková společenská škodlivost jeho jednání tak spočívá i v dopadu ztráty důvěry ve vykonavatele těchto funkcí, do nichž byl v obou případech zvolen občany české republiky, kteří mu tak vyslovili svoji důvěru," připomíná Jirát.

Autor: