Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Jak se vybírá asistent europoslance? Podle fotek v plavkách i politické příslušnosti

Evropa

  7:00
PRAHA - Je to sotva týden, co se jednadvacet českých politiků dozvědělo, že po příštích pět let budou usedat v poslaneckých lavicích Evropského parlamentu. Někteří z nich už mají doslova zasypanou poštu s životopisy a žádostmi lidí o to, aby je zaměstnali jako své asistenty. A někteří z uchazečů přiložili ke svému CV dokonce fotografii v plavkách.

Hlasování Evropského parlamentu ve Štrasburku (ilustrační snímek). foto: Reuters

Tomáš Zdechovský, nový europoslanec za KDU-ČSL.

Jedna taková přistála v e-mailové schránce europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL). „Jedna studentka, která se ke mně hlásila na stáž jako asistentka poslance, přiložila fotografii, která byla výřezem toho, jak leží někde na pláži. To mě pobavilo," vypráví Zdechovský. Přiznal také, že jako ředitel firmy ví, že lidé občas k životopisům přikládají fotografie, které zkrátka doma rychle najdou. "Pobavilo nás, že někdo má takovou odvahu poslat něco takového," říká Zdechovský.

Už v průběhu voleb obdržel Zdechovský přes 100 žádostí o práci, do dnešního dne se mu sešlo přibližně 314 životopisů, a to i od zahraničních studentů. 

Přiznává však, že tuto žádost s fotografií slečny v plavkách nebude brát v potaz. „Dotyčné slečně jsme poděkovali, ale myslím, že když se někdo uchází o práci asistentky nebo stážistky evropského poslance, měl by poslat fotografii, která bude nějak vypadat,“ dodal. 

 

Sdružení místních samospráv (SMS) vedené europoslancem Stanislavem Polčákem...

Podobně zahlcenou schránku s žádostí o práci má i europoslanec Stanislav Polčák (TOP 09). Fotografie v plavkách mu sice nepřišly, zato se mu ozvali staří známí, se kterými už dlouhá léta nemluvil. „Nikdy jsem neobdržel tolik životopisů a nabídek na spolupráci jako teď v uplynulém týdnu. Staří známí, přátelé ze studií, najednou se všichni ozývají, a to jsme se neviděli a neslyšeli několik let," říká Polčák.

Podle jeho názoru je představa některých lidí o tom, jak vzniká pozice asistenta poslance, naivní. "Už dva měsíce před volbami jsem pár lidí s nabídkou práce ve volební kampani oslovil. Tito lidé věděli, že investují svůj osobní čas do kampaně s vidinou nejistého výsledku,“ myslí si Polčák. 

A jak hodnotí to, že se mu kamarádi ozvali po letech, tedy až když se stal europoslancem? „Řeknu to upřímně, vnímám to negativně. Když se někdo probudí po volbách, těžko může přijímat benefity, když nepřijímal náklady, rizika a očekávání,“ dodává Polčák. 

Lídr ODS do eurovoleb Jan Zahradil při čekání na volební výsledky.

Menší vrásky si se svým týmem může dělat staronový europoslanec Jan Zahradil (ODS). "S pár změnami budu pokračovat se stejným týmem. Vzhledem k tomu, že ODS měla i vietnamského kandidáta, určitě přibude do týmu někdo z komunity českých Vietnamců," plánuje Zahradil. Podle jeho slov se tak jedná o další krok ve spolupráci s českou vietnamskou komunitou. "Chci ji více zapojovat do veřejného života," dodal.

Jiří Pospíšil: Jako ministr spravedlnosti na svém křesle nijak nelpím, jsem tady čtvrtým rokem, kus práce jsem tu udělal a klidně odejdu na právnickou fakultu nebo jinam. Pro mě je důležité mít kvalitní a zajímavou práci, ne být za každou cenu ministr.

Ve svých asistentech už má téměř jasno Jiří Pospíšil, který se do Evropského parlamentu probojoval za TOP 09. Jména však ještě prozradit nechce. „Já mám víceméně svůj tým sestavený, v hlavě mám pět až šest lidí. Jsou to lidé, kteří se mnou spolupracují dlouhodobě, byli se mnou i na ministerstvu spravedlnosti. Jsou tedy ozkoušení." Pospíšil zároveň dodává, že je u něj na post asistenta potřeba dvojí kvalifikace. Jednak odborné vzdělání, nejlépe právník či politolog, a uchazeč by měl mít také zkušenosti s Evropskou unií.

"Budu vyžadovat naprostou odbornost, nikoli stranickou průkazku či něco takového, ani já nebudu členem žádné strany. Řekl bych, že u europoslanců je kvalita asistentů ještě o stupeň důležitější, než je tomu u národního poslance. Moje zkušenost z ministerstva spravedlnosti je, že když chce politik odvádět dobrou práci, musí mít kolem sebe kvalitní lidi," dodává Pospíšil.

Petr Mach, předseda Strany svobodných občanů.

Naopak na přízeň straně bude brát zřetel předseda Svobodných Petr Mach. „Vyberu si mezi lidmi, které znám, kteří se osvědčili v práci pro Svobodné. Za pět let existence Svobodných jsem poznal, kdo je schopný,“ říká Mach.

Šéf zastupitelského klubu ČSSD Miroslav Poche.

Ve jménech svých spolupracovníků má už jasno také Miroslav Poche (ČSSD). "Pár životopisů mi přišlo, já se ale snažím přemluvit lidi, se kterými se už nějakou dobu znám a pracuji s nimi. Už přemlouvám paní Lindu Kopeckou, což je zástupkyně ředitelky Pražského domu v Bruselu. Potom jsem oslovil Tomáše Petříčka, který by měl pokrývat štrasburská zasedání a plenární agendu," říká Poche.

I pro něj bude hlavním kritériem výběru kvalifikace a zkušenost. "Pan Petříček byl asistentem Libora Roučka v období 2004 až 2009, a paní Kopecká má zkušenost z regionů a v Bruselu je asi osm let."

Luděk Niedermayer

S lidmi, kteří pomáhali i v předvolební kampani, chce dále spolupracovat i Luděk Niedermayer (TOP 09). "Zatím nemám úplnou odpověď. Nabídek jsem dostal dost, mnoho s výbornými pracovními zkušenostmi, ale zatím je jen uschovávám, protože hlavní je to, jak celý tým postavit a nastavit, až poté budu zvažovat konkrétní lidi," přiznal Niedermayer. Těžiště práce je podle jeho názoru nyní na tom, jak zajistit dobrou pozici českých poslanců v jednotlivých frakcích a výborech.

  • Pozice asistenta europoslance je lákavá hned z několika důvodů. Jednak je vhodná pro získání kontaktů, zároveň je to výborné místo pro vytváření lobbyingu. V neposlední řadě láká uchazeče o pozici asistenta také měsíční plat.
  • Měsíčně získá europoslanec na své asistenty zhruba 500 tisíc korun.
  • Od roku 2009 platí, že poslanci nemohou zaměstnávat rodinné příslušníky.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!