Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Jak se žije v „Čunkově ghettu“

Česko

  9:58
VSETÍN - Lidovec Čunek proslul jako starosta Vsetína především tím, že z centra města vystěhoval neplatící romské rodiny. Právě díky tomu drtivě zvítězil ve zdejším senátním obvodě a nejvíce preferenčních hlasů dostal i v komunálních volbách.

Romské ghetto v Poschlém. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Starostu a senátora, o němž se někdy hovoří jako o možném kandidátovi na předsedu KDU-ČSL, nyní kritizuje i jeho vlastní strana. Sami vysídlení Romové, nově vystěhovaní na okraj Vsetína do městské části Poschlá, ale tak kritičtí nejsou.

„Je to tady hezké, líbí se nám tu,“ říká asi pětadvacetiletá obyvatelka jedné z buněk v Poschlé. O starostovi Čunkovi mluví pěkně, často k nim jezdí. Ve volbách ale prý volila jeho protikandidáta. Kterého, to si ale nemůže vzpomenout.

Hlavně aby nám zlevnili elektřinu
Do několik kilometrů vzdáleného centra Vsetína jezdí romské rodiny z oranžových „kontejnerů“ auty i taxíky. Někteří chodí pěšky. „Je to dost daleko a manžel nemá auto ani řidičák,“ stěžuje si mladá těhotná žena. „Máme nemocného syna, když má záchvat, musí nám ho někdo odvézt do nemocnice,“ říká a vyfukuje kouř z cigarety.

Jiří Čunek. Starosta Vsetína, který Za jejími zády si hrají na příjezdové cestě k buňkám u sušáků s obrovským množstvím prádla děti. Jezdí na kole, běhají a sledují provoz. Jedna romská rodina právě odjíždí do města a skládá se do auta. Vejde se jich do něj nakonec sedm, řidičem je zhruba třicetiletý muž. „Pěkné to tu je, ale máme strach z těch účtů,“ krčí rameny.

Nájemné bytu v buňce stojí rodinu necelé tři tisíce. Větší rodiny zaplatí pětistovku navíc. „Horší je to ale s elektřinou, raději platíme zálohu dva tisíce, máme totiž denní proud,“ vysvětluje.

Podle něj jim ale Čunek slíbil, že proud nechá změnit na noční. Potom už by to prý bylo naprosto v pořádku. Krátce po jeho odjezdu přijíždí taxi se dvěma ženami. Nesou si obrovské tašky jídla z obchodního domu ve městě.

Do Poschlé podle domluvy pravidelně jezdí „kontroly režimu“ a dohlížejí na romské obyvatele nových bytů. „Pokud něco zničí a nebudou se chovat slušně, budou se muset odstěhovat,“ vysvětluje starosta Čunek. Podle něj se od zdejších obyvatel musí důsledně vyžadovat dodržování pravidel.

I proto zřejmě město jako řešení jejich nového bydlení nechalo zbudovat právě montované domy. „Říká se tomu antivandal provedení, v Německu se takhle prý staví školky,“ směje se jeden z Čunkových podřízených.

Bourání domu jako slavnost
Všechny rodiny v Poschlé se odstěhovaly z pavlačového domu přímo v centru Vsetína. Ten zrovna za velkého zájmu místních obyvatel bourá stavební firma. Pro desítky Romů a dalších obyvatel Vsetína je to velká atrakce. Stojí poblíž a pozorují dění. „Jsem ráda, že bude pryč,“ svěřuje se šedesátiletá důchodkyně. „Je to dům hrůzy,“ dodává a míří k poliklinice, která s domem nazývaným „pavlačák“ sousedí. „Báli jsme se tady parkovat, někteří lidé ani nechtěli na polikliniku chodit,“ přidává se k ní čtyřicetiletý muž. Podle něj prý totiž po jejích chodbách běžně běhaly romské děti a žebraly od lidí peníze. „To je nepopsatelné, kdo to nezažil a neviděl, nedovede si to ani představit,“ krčí rameny zaměstnankyně hematologického oddělení.

Vedení nemocnice se z bourání „pavlačáku“ doslova raduje. Ředitel nemocnice Martin Metelka dokonce přišel na zahájení jeho demolice a symbolicky z něj sebral první cihlu.

„S radostí jsem potáhl za šňůru té cihly a hrozně mě mrzí, že ten dům nespadl celý najednou,“ prohlásil. „Situace tady byla už naprosto neúnosná, ekonomicky to poškozovalo nemocnici,“ popisuje mluvčí nemocnice Jana Oborná. Podle ní děti z domu kromě žebrání navíc polikliniku i demolovaly. „Rozebíraly třeba rámy oken, bylo to o život,“ vysvětluje. Stejně jako většina obyvatel Vsetína i ona Čunka podporuje.

Zaměstnanci městského úřadu pro slova podpory také nemusí jít daleko. „Ono se všem dobře radí, když sami ty problémy nemají,“ říká na adresu kritiků Čunkova postupu jeden z nich a ukazuje starší fotografie „pavlačáku“ před vystěhováním. K domu museli podle něj často vyjíždět hasiči a policisté. Kromě nich tam většinou jezdil i starosta Čunek.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!