130 let

Jak se změní rodičovský příspěvek a porodné

Česko

KURZ LN 7. lekce

Reforma pod lupou

* Praktický kurz jak se vyznat ve vládním „batohu“

* Podrobný průvodce daňovou, sociální a zdravotní reformou

* Denně užitečné informace, výklad nejasností a příklady

Včera jsme podrobně rozebírali, jaký osud příští rok čeká přídavky na děti. Dnes budeme v rodinné tematice pokračovat - vysvětlíme si, jak vládní reforma upravila podmínky pro poskytování rodičovského příspěvku a porodného.

Začneme porodným, protože je ze dvou jmenovaných dávek jednodušší. Jde o jednorázovou sociální dávku, již dostane matka, která porodila dítě. Od března 2006, kdy byla naposledy změněna, činí výše porodného 17 760 Kč za jedno dítě, 53 120 Kč za dvojčata, 79 680 Kč za trojčata atd. Porodné se přitom stanovuje jako určitý násobek životního minima dítěte.

Od příštího roku se kvůli reformě veřejných financí porodné sníží: rodičky budou dostávat paušálně 13 000 Kč za každé narozené dítě. Výše porodného přitom ztratí vazbu na životní minimum. Ministerstvo práce a sociálních věcí ve svém vysvětlení ke změně porodného uvádí, že i po mírném snížení porodného bude tato dávka výrazně vyšší, než platilo do konce roku 2005. Navíc výše porodného v ČR prý patří k vyššímu evropskému průměru.

Nyní k rodičovskému příspěvku. Ten dostává matka nebo otec, kteří pečují o dítě do 4 let věku (o postižené dítě do 7 let věku). Pozor, nepleťte si ho s mateřskou (neboli peněžitou pomocí v mateřství). Mateřská se počítá z předchozího platu matky a hradí se z nemocenského od chvíle, kdy matka nastoupí mateřskou dovolenou. Poskytuje se maximálně po dobu 28 týdnů (v případě narození jednoho dítěte). Když se dítě narodí, začne stát vyplácet rodičovský příspěvek, jehož výše nyní činí 7582 Kč měsíčně. Pokud matka stále bere mateřskou, vyplácí se rodičovský příspěvek, jen je-li vyšší, a to ve výši rozdílu.

Napříště se bude příspěvek odvíjet od doby, po kterou rodič s dítětem zůstane doma. Čím kratší doba, tím vyšší příspěvek bude. Pokud rodič zůstane doma jen dva roky - zvolí tzv. rychlejší čerpání - bude měsíčně dostávat 11 400 Kč. Když si vybere tzv. klasické čerpání příspěvku (3 roky doma), bude do 36 měsíců věku dítěte pobírat 7600 Kč měsíčně. Pomalejší čerpání (4 roky doma) znamená, že do 21 měsíců věku dítěte bude rodič dostávat 7600 Kč a dále, do 48 měsíců věku dítěte, 3800 Kč měsíčně. Zítra: nemocenská a nezaměstnaní

***

Jak se projeví změna poskytování rodičovského příspěvku u už narozených dětí

Pokud příspěvek pobíráte už nyní a nevíte, jak se jeho výše změní ve chvíli, kdy novela zákona nabude účinnosti, zde najdete odpověď.

* Na dítě, kterému budou v době změny více než tři roky, se bude pobírat příspěvek ve snížené výměře, tzn. 3800 Kč měsíčně do 4 let věku dítěte.

* Rodič, jehož dítě bude v době změny ve věku mezi 21 měsíci a 3 roky, bude měsíčně dostávat 7600 Kč do chvíle, než dítě dosáhne věku 3 let. Dalších 12 měsíců (než budou dítěti 4 roky) se bude dávka poskytovat ve výši 3800 Kč.

* Rodiče dětí, jimž bude v době změny méně než 21 měsíců, mají možnost volby. Do dosažení 21. měsíce věku dítěte mohou požádat o rychlejší nebo klasické čerpání příspěvku. Pokud to neudělají, bude se jim vyplácet příspěvek v režimu pomalejšího čerpání, tzn. 3800 Kč měsíčně (od 22. do 48. měsíce věku dítěte).

O autorovi| Eva Moniová, redaktorka LN

Autor: Eva Moniová
  • Vybrali jsme pro Vás