8. června 2017 9:31 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman odráží pochyby o svém zdraví. Politika se nedělá nohama, ale mozkem, říká

Prezident Miloš Zeman v letech 2013 a 2017. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman v letech 2013 a 2017. | foto: Lidovky.cz

HANOJ/PRAHA Svůj zdravotní stav považuje prezident Miloš Zeman s malými výkyvy za totožný po celou dobu, co je na Pražském hradě. Řekl to ve Vietnamu novinářům. Zdraví prezidenta je nyní pod drobnohledem kvůli tomu, že v poslední době působil unaveně.

Při návštěvě Číny museli vrcholní státníci včetně čínského a ruského prezidenta na Zemana čekat, program si upravoval i při současné návštěvě Vietnamu, kterou ukončil.

„Můj zdravotní stav je s malými výkyvy totožný minimálně celou dobu výkonu prezidentské funkce. Jediný rozdíl spočívá v tom, že když se blíží prezidentská volba, tak se hledají nějaké důvody pro a proti některým kandidátům,“ řekl Zeman.

„V mém případě je jediný důvod to, že špatně chodím, což je sice nemilé, ale už jsem jednou říkal, že politika se nedělá nohama, ale mozkem,“ podotkl.

Zeman zároveň komentoval některé výroky o jeho zdraví. „Někteří lékaři, jako například Lubomír Nečas, kteří mě neviděli půl roku, se nyní vyjadřují k mému zdravotnímu stavu. Stejně tak ministr (zdravotnictví Miloslav) Ludvík, který mě nikdy v životě nevyšetřoval. Chápu, že si potřebují udělat jméno a že mohou být zajímaví pro některé novináře,“ dodal prezident.

Čtyři roky ve funkci na snímcích

Prezident Miloš Zeman se oficiálně ujal funkce 8. března 2013. Tehdy mu bylo 69 let. Jak ho poznamenalo zatím čtyřleté období na Pražském hradě? Jeho zdraví ovlivnily virózy i chronické nemoci, chůzi už často zvládá jen s holí a pomocí ochranky.

2013
V březnu 2013 se prezident oficiálně ujal úřadu prezidenta. Tehdy ještě chodil bez hole.

Miloš Zeman se oficiálně ujal úřadu prezidenta.

Miloš Zeman se oficiálně ujal úřadu prezidenta.

A svou inauguraci náležitě oslavil.

Prezident Miloš Zeman v dobré náladě na večírku, který k výročí své inaugurace uspořádal v pátek na Pražském hradě. Sklání se nad ním zpěvák Milan Drobný, vedle sedí režisér Filip Renč, který Zemanovi natočil videoklip před prezidentskými volbami.

Prezident Miloš Zeman v dobré náladě na večírku, který k výročí své inaugurace uspořádal v pátek na Pražském hradě. Sklání se nad ním zpěvák Milan Drobný, vedle sedí režisér Filip Renč, který Zemanovi natočil videoklip před prezidentskými volbami.

V květnu téhož roku pobouřily veřejnost fotografie, které vznikly při příležitosti odemykání korunovačních klenotů. Za vrávoravou chůzi a malátnost mohla tehdy podle mluvčí Hradu Hany Burianové viróza, která byla způsobená „velkým množstvím pracovních schůzek, pietních aktů a státnických akcí“. Hrad se tímto tvrzením snažil vyvrátit podezření, že byl prezident opilý.

Prezident Miloš Zeman v roce 2013 při odemykání korunovačních klenotů.

Prezident Miloš Zeman v roce 2013 při odemykání korunovačních klenotů.

2014
Rok, kdy prezident oslavil 70. narozeniny. Na dovolené na Vysočině tehdy podnikal procházky s turistickými holemi.

S turistickými holemi se Miloš Zeman prodíral rákosím. Krajinu v okolí chalupy...

S turistickými holemi se Miloš Zeman prodíral rákosím. Krajinu v okolí chalupy v Novém Veselí na Žďársku dobře zná.

2015
V roce 2015 se hůlka stala Zemanovým pravidelným společníkem. Tu začal používat poté, co mu chůzi začala komplikovat nemoc zvaná polyfunkční neuropatie, což je porucha nervových zakončení v končetinách. Jedná se o jednu ze dvou chronických nemocí, kterou prezident trpí. Oproti cukrovce se ale tato nemoc nezlepšuje.

Političtí a vojenští představitelé v čele s prezidentem Milošem Zemanem si dnes...

Političtí a vojenští představitelé v čele s prezidentem Milošem Zemanem si dnes na pražském Vítkově připomněli 70 let od konce druhé světové války.

2016
Zkraje roku 2016 se Zeman zúčastnil reprezentačního plesu ve Španělském sále. K tanci vyzval manželku.

Prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou na reprezentačním plesu, který se...

Prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou na reprezentačním plesu, který se konal 22. ledna na Pražském hradě.

To byl však jeden z mála okamžiků, kdy hůlku „odložil“. Na ostatních akcích ji již měl vždy při sobě.

Prezident České republiky Miloš Zeman s prezidentem Číny Si Ťin-pchingem (2016).

Prezident České republiky Miloš Zeman s prezidentem Číny Si Ťin-pchingem. Oba státníci v doprovodu armády.

Prezident Miloš Zeman během oslav 28. října na Vítkově.

Prezident Miloš Zeman během oslav 28. října na Vítkově.

2017
V roce 2017 přibylo množství drobných klopýtnutí. Jedno z nich přinesla Zemanova březnová návštěva Olomouce, kdy při vystupování z auta prezident ztratil botu. Kvůli tomu musel část cesty na krajský úřad absolvovat jen v ponožce. „Zachránila“ ho až první dáma, která mu pomohla botu znovu nasadit.

Prezident Miloš Zeman klopýtl při vstupu do budovy krajského úřadu Olomouckého...

Prezident Miloš Zeman klopýtl při vstupu do budovy krajského úřadu Olomouckého kraje a ztratil botu.

Aby se podobná situace neopakovala, na dalších akcích prezidenta podpírala ochranka.

Prezident Miloš Zeman na návštěvě Jihomoravského kraje.

Prezident Miloš Zeman na návštěvě Jihomoravského kraje.

Prezident Miloš Zeman při přistání v Číně.

Prezident Miloš Zeman při přistání v Číně.

Zatím poslední návštěvou, které se prezident v tomto roce zúčastnil, je ta do Vietnamu. Na této cestě se krátce zastavil v Indii v rámci technického mezipřistání na Mezinárodním letišti Indíry Gándhíové v Dillí. Na snímku s manželkou Ivanou a českým velvyslancem Milanem Hovorkou.

V Hanoji se Zeman následně setkal s vietnamským prezidentem. Původně měl cestovat i do největšího vietnamského města Saigonu, kvůli nadměrným teplotám a především vlhkosti se ale rozhodl toto místo nakonec nenavštívit. Podle Hradu by „takové počasí spojené i s dvouhodinovým přeletem bylo pro prezidenta vyčerpávající“.

07.června 2017 v 08:48, příspěvek archivován: 07.června 2017 v 12:41

Přátelské setkání s vietnamským prezidentem. https://t.co/zD3p19q1qY

Svůj celkový zdravotní stav nicméně prezident označuje za „stabilizovaný“. V pořádku he Zeman i podle svého okolí, podle kterého kromě občasné únavy nemá prezident žádné potíže, které by mohly nějak vážně ohrozit jeho druhou kandidaturu na Hrad. O prezidentovo zdraví pečují přední lékařské kapacity z nemocnice Na Homolce, kam Zeman několikrát ročně dochází na pravidelné prohlídky.

Lidovky.cz, kchKateřina Chramostová, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz