Autonomie je schopnost jedince samostatně se rozhodovat, určovat si pravidla, cíle, být schopen sebekontroly a sebeovládání. Isaiah Berlin, citovaný autorkou, to vyjádřil podobně, když napsal, že si přeje, aby jeho život a rozhodnutí závisela jen na něm samotném, aby si byl vědom sebe sama jako myslící bytost odpovědná za svá rozhodnutí a schopná vysvětlit je odkazem na své vlastní myšlenky a záměry.
Názor Berlinův je v současnosti ideálem většiny starých lidí, tedy generace, která je více individualistická, než bývali staří lidé v minulosti. Kniha Dany Sýkorové vychází z výsledků výzkumu Senioři ve společnosti - Strategie zachování osobní autonomie, který byl realizován v letech 2002-2003 nejen na souboru starých lidí, ale i na jejich dětech. Sleduje tedy i to, jak se střední generace vztahuje ke svým rodičům.
Na rozdíl od většiny gerontologických studií se autorka neomezuje na sledování funkčních schopností starých lidí a jejich fyziologické potřeby, ale vychází z pojetí autonomie seniorů samých, kteří ji spatřují především ve zvládnutí denních aktivit a finanční soběstačnosti. Výzkum, z něhož Sýkorová vychází, byl „multidatový“, zdravotní problémy ponechal v pozadí a zaměřil se především na sledování sociálních vazeb starých lidí. Výroky seniorů jsou často komentovány jejich vlastními dětmi, což přispívá k plasticitě mezigeneračního pochopení.
Autonomie ve stáří. Kapitoly z gerontosociologie
Dana Sýkorová
Vydalo Sociologické nakladatelství (SLON), Praha 2007. 285 stran.